Паметен ден за космонавтиката: 10 април, годишнина от полета на българския космонавт Георги Иванов
На днешния ден означаваме годишнина от изстрелването на кораба “Союз 33 ” с интернационален екипаж от руския космонавт Николай Рукавишников и българския космонавт Георги Иванов. Това е първият полет на българин в космоса. България се трансформира в шестата галактическа страна.
Факти за задачата на “Союз 33 ” – изстрелване на 10-ти април 1979 година, завръщане на 12 април 1979 година. Мисията е несполучлива – провалено е скачването сред кораба и станцията “Салют 6 ”. Проблемите стартират, когато “Союз 33 ” възпламенява своя главен мотор, когато се намира на разстояние 4 километра от станцията. Запалването е шесто от началото на полета и би трябвало да продължи 6 секунди. Вместо това моторът работи единствено 3 секунди. Системата за съединяване “Игла ” също не сработва. Мисията до “Салют 6 ” е анулирана и екипажът би трябвало да се завърне на Земята с аварийния мотор. Двигателят се възпламенява, само че не се изключва по проект след 188 секунди. Рукавишников не е сигурен дали моторът е функционирал вярно и удължава неговата работа с спомагателни 25 секунди, преди да го изключи ръчно. Като резултат “Союз 33 ” се спуска по стръмна балистична траектория с ускоряване до 10 g. Въпреки това кацането е сполучливо и първият български космонавт се завръща незасегнат (източник).
Съгласно уеб страницата spacefacts.de следствието на повредата трае месец. Установено е, че частта, която се е развалила, е била тествана 8 000 пъти без неуспех, а моторът от вида на “Союз ” е бил употребен към 2 000 пъти от началото на 1976 година, също без неуспех. И по този начин, малшанс попречва на Георги Иванов да извърши научната си стратегия. Научната стратегия е изпълнена сполучливо при полета на Александър Александров, втория космонавт на България. При тази задача до “Мир ” през 1988 година всичко протича обикновено.
България и до през днешния ден има обичаи в проучването на космоса. През март 2016 година излетя интернационалната експедиция сред Русия и ЕКА “ЕкзоМарс-2016 ” и тя дойде сполучливо в орбита към Червената планета през октомври същата година. На борда на задачата има издигнат в България уред – “Люлин-МО ”.
Снимка на Георги Иванов и Николай Рукавишников по време на подготовка