Днес почитаме княз Боян Български
На днешния 28 март българската православна черква уважава паметта на Свети страдалец княз Боян-Енравота, княз Български. Той е първият български страдалец, който е починал за християнската религия.
Княз Боян е бил внук на хан Крум и е бил наказан на гибел от брат си хан Маламир поради християнската си религия.
Княз Боян-Енравота е бил наследник на хан Омуртаг и е първият български канонизиран светец, който нашата православна черква познава и уважава.
Българският княз е приел християнството под въздействието на византийския заложник Кинам, който бил хванат от хан Крум при едно от множеството му нашествия.
Хан Омуртаг знаел за християнската принадлежност на византиеца и един път се опитал да го принуди да се нахрани от идоложертвена софра.
Кинам не извършил заповедта на хана, поради което бил хвърлен в пандиза за няколко години. Византийският заложник е бил освободен от Боян-Енравота, който изискал от по-големия си брат Маламир да му подари византиеца за плебей.
Под въздействието на Кинам Енравота приел християнството и не след дълго се покръстил с името Боян, което се превежда като маг, врач.
Когато братът на Боян – Маламир, схванал за неговото кръщене, той заставил по-малкия си брат да се откаже от Христа, само че князът твърдо отказал.
Маламир почнал да го подлага само че жестоки мъчения и откакто Боян не склонил, брат му наредил той да бъде посечен с меч през 833 година.
Преди да почине княз Боян-Енравота е произнесъл пророческа тирада: Тази религия, поради която в този момент аз загивам, ще се преумножи на българска земя. Напразно се надявате вие да я ограничите с моята гибел. Кръстният знак ще бъде побит на всички места, ще се въздигнат храмове на същинския Бог и чистите свещеници, чисто ще служат на чистия Бог!
В българското православно християнство княз Боян се преглежда като жертвата, върху която са излети основите на българската черква. Неговата гибел бележи края на старите езически ритуали и приемането на християнството по нашите земи.
На днешния ден имен ден честват всички, които носят имената Боян, Бояна, Бойко, Боко, Бойка, Албена, Боянка.