На 8 декември 2020 г. стартирането на ваксинацията срещу COVID-19

...
На 8 декември 2020 г. стартирането на ваксинацията срещу COVID-19
Коментари Харесай

Една година от началото на историческа ваксинационна кампания срещу COVID-19

На 8 декември 2020 година стартирането на имунизацията против COVID-19 във Англия означи началото на международна акция с исторически мащаби, същинска конкуренция с времето пред лицето на смъртоносна пандемия.

Година по-късно повече от половината от популацията на света е получило най-малко една доза от имунизациите. Но до момента в който богатите страни ползват бустерни дози, бедните доста изостават.

Тези крещящи неравенства пред лицето на COVID-19 са един от главните дефекти на тази акция, съпроводени и от несъгласия по отношение на страничните резултати на имунизациите, които остават редки, и от недоволството от наложителната имунизация в някои страни.

Агенция Франс Прес предлага преглед за миналата една година на имунизация по света, цитирайки лични данни.

Един на всеки двама поданици на света

Англия първа стартира всеобща акция, макар че Русия и Китай към този момент бяха почнали да имунизират избрани целеви групи. Тогава Обединеното кралство употребява главно имунизацията " АстраЗенека/Оксфорд ".

Следвайки образеца им, доста богати страни също стартират да имунизират от декември 2020 година - Съединени американски щати, Канада и Обединените арабски емирства (ОАЕ) на 14 декември, Саудитска Арабия на 17 декември, Израел на 19 декември, Европейския съюз на 27 декември - основно с имунизацията, учредена на иРНК на американско-германския производител " Пфайзер/Бионтех ".

Година по-късно повече от половина от популацията на света (55 процента) е получило най-малко една доза, което съставлява повече от 4,3 милиарда души. И най-малко 44 % са изцяло имунизирани (3,4 милиарда), сочат данни на Агенция Франс Прес, получени от публични източници. Общо в целия свят са сложени 8,1 милиарда дози.

Двадесетте ваксини, които се употребяват, бяха създадени за рекордно малко време, откакто новият ковид беше открит за първи път в Китай в края на 2019 година Освен тези на " АстраЗенека " и " Пфайзер ", най-използвани са създадените от американските компании " Джонсън и Джонсън " и " Модерна ", китайските " Синофарм " и Синовак " и съветския институт " Гамалея " (Спутник V).

Бедните страни изостават

От юни 2021 година съвсем всички страни се включиха в процеса, само че в множеството от бедните страни акциите са доста мудни, а от време на време стопират заради липса на дози.

Програмата КОВАКС (съвместна самодейност на СЗО, алианса ГАВИ и обединението СЕПИ), която би трябвало да подсигурява обективен достъп до ваксини, прави първата си доставка в края на февруари в Гана.

Но конкурирайки се за доставките със страни, подготвени да платят по-висока цена, КОВАКС до момента е доставил единствено към 600 милиона дози в 144 страни или територии, надалеч от първичната цел от два милиарда през 2021 година

Към днешна дата са сложени приблизително 9 дози на 100 поданици в страни с ниски приходи (според критериите на Световната банка). За съпоставяне, междинната световна стойност е 104 на 100 поданици, а тази в страните с високи приходи е 149.

Африка е континентът с минимум имунизирани - с сложени приблизително 18 дози на 100 поданици.

ОАЕ водят в класацията

От 50-те страни с най-вече имунизирани 39 са страни с високи приходи, отпред с ОАЕ, които към този момент изцяло са ваксинирали девет от 10 поданици.

Те изпреварват Португалия (87 процента), Сингапур (86 процента), Катар (85 процента), Чили и Малта (84 процента), Куба (81 процента), Южна Корея и Камбоджа (80 процента).

Въпреки че са ваксинирали огромен % от популацията, Англия (68 процента), Израел (67 процента) и Съединени американски щати (60 процента), които започнаха с летящ старт с помощта на привилегированите доставки, в този момент към този момент не са на първите места.

Бурунди и Демократична република Конго са страните с минимум имунизирани в света (по-малко от 0,1 процент). Еритрея и Северна Корея са единствените две страни, които още не са почнали имунизационни акции.

Бустерни дози и имунизация на малолетни

Не е изненадващо, че страните с висок приход водят в класацията от към 80-те страни, почнали да поставят бустерни дози. Сред тях са съвсем всички страни от Европа, Северна Америка и Персийския залив.

Повечето слагат ваксини и на юноши (12-17 години).

Някои страни, като Съединени американски щати, Канада, Израел, Чили, ОАЕ, Куба, Камбоджа или Венецуела, имунизират и деца под 12 години. В Европейски Съюз Австрия изпревари в средата на ноември формалното утвърждение от Европейската организация по медикаментите (ЕАЛ) на имунизацията на " Пфайзер " за имунизиране на деца над 5-годишна възраст, което бе обещано няколко дни по-късно.

Жан-Филип Шоньо от Франс прес/ Българска телеграфна агенция
Източник: manager.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР