На 6 юли 1994 г. Върховният съвет на Казахстан прие

...
На 6 юли 1994 г. Върховният съвет на Казахстан прие
Коментари Харесай

Казахстан отбелязва Деня на столицата

На 6 юли 1994 година Върховният съвет на Казахстан одобри разпореждане за пренасяне на столицата от Алмати в Акмола. И три години по-късно-през 1997 година президентът на Казахстан Нурсултан Назарбаев взе дефинитивно решение за пренасяне на столицата. В същото време остарялото име на града не се резервира дълго и към този момент на 6 май 1998 година президентът на Република Казахстан подписа декрет " за преименуването на град Акмола, столицата на Република Казахстан в град Астана, столица ".

Това към този момент не е първото преименуване на този град. През 1830-1961 година той се назовава Акмолинск, от 1961 до 1992 година – Целиноград, а от 1992 до 1998 година – Акмола. А на 10 юни 1998 година се състоя формалното показване на новата столица Астана.

От 1998 година Денят на столицата се чества на 10 юни. Но през 2006 година Денят на Астана е изместен на 6 юли, т. е. за насочна точка е взето решение на Върховния съвет на Казахстан от 1994 година за пренасяне на столицата от Алмати в Акмола. Също по този начин на този ден се отбелязва освен годишнината от решението за пренасяне на столицата в Астана, само че и рождения ден на първия президент на Казахстан – Нурсултан Абишевич Назарбаев.

В строителството на града взеха присъединяване освен казахстански архитекти, само че и известни задгранични експерти. Включително международни звезди като Кисе Курокава и Норман Фостър. В същото време се осъществя главната концепция на Нурсултан Назарбаев - столицата би трябвало да придобие формата на Евразийски мегаполис, да стане комфортна за своите поданици и посетители.

Изграждане и развиване на града вървеше толкоз бързо, че още през 1999 година с решение на ЮНЕСКО Астана получи купата " Град на света ", която се присъжда на градове с най-успешни политики в обществена, екологична сфера, в региона на благоустройството и с на практика принос към международната просвета. Освен това градът се трансформира в свободна икономическа зона, което докара до бързото икономическо развиване на града. А новото си самопризнание Астана получи по време на Световното ревю ЕКСПО-2017, което бе посетено от близо 4 милиона души. Това е два пъти повече от в началото плануваното.

Сред главните забележителности на столицата не може да не се отбележат такива неповторими здания като Двореца на Мира и Съгласието, постройката на Министерството на превоза и известията, кулата " Казахстан Темир Жолъ " и " Северно зарево " ;, бизнес центърът, кулата " Астана " ;, създаване на Международно летище, комплексът " Абу Даби Плаза " ; и, несъмнено, " Байтерек " ; и пешеходният мост на река Есил. Също по този начин в града има пешеходна улица „ Арбат “.

На 19 март 2019 година първият президент на Казахстан Нурсултан Назарбаев разгласи, че подава оставка. Той връчи пълномощията на Касъм-Жомарт Токаев като ръководител на Сената на Парламента. На идващия ден Токаев постави клетва и излезе с предложение столицата да се преименува на Нур-Султан в чест на първия държавен глава, депутатите утвърдиха съответните промени в Конституцията. На 23 март новият президент на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев подписа декрет за преименуване на столицата. " Да се преименува град Астана, столицата на Република Казахстан в град Нур- Султан, столица на Република Казахстан ", се споделя в документа.

Брутният районен артикул през 2020 година в град Нур-Султан възлиза на 7 трилиона тенге и спрямо 1997 година е повишен 272 пъти. 55% от Българска работническа партия се образува от предприемаческия бранш. От 2003 година размерът на вложенията в град Нур-Султан надвиши 52 милиарда щатски $ или 9,8 трилиона тенге. Според статистиката на Националната банка от 2014 година до 2021 година размерът на привлечените задгранични вложения възлиза на 6,5 милиарда щатски $. Днес в града са регистрирани 4027 задгранични компании. Освен това, град Нур-Султан е финансов център на Централноазиатския район. Приоритетни браншове на стопанската система за град Нур-Султан са: туризъм, развиване на съвременно произвеждане, финансов център, услуги за обществения бранш, интернационалните организации и мултинационални компании, обучение, опазване на здравето, търговия и логистика, просвета и спорт, креативен бранш.
Източник: fakti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР