На 6-ма души са повдигнати обвинения за участие в организирана

...
На 6-ма души са повдигнати обвинения за участие в организирана
Коментари Харесай

Шестима с обвинения за престъпна група за компютърни измами

На 6-ма души са повдигнати обвинявания за присъединяване в проведена незаконна група за компютърни измами. За петима от тях желаеме мярка „ задържане под стража ”. Това сподели представителят на Специализираната прокуратура Сийка Милева на брифинг по отношение на разкриването на интернационална проведена незаконна група за компютърни измами, съобщи кореспондент на БГНЕС.
Милева посочи, че на единия от тях е наложена мярка „ Парична гаранция “ заради влошеното му здравословно положение.
Тя разкри, че проведената незаконна група е работила от 2016 година Един от участниците е с ливанско поданство, различен – с българо-иракско, само че непрекъснато пребиваващ на територията на България, а останалите са български жители.
Повечето от тях са с предишни осъждания за обири и документни измами, посочи Милева
Измамата се е случвала посредством нерегламентиран достъп до електронните пощи на две търговски сдружения, които са били в развой на подписване на договорка.
„ В нормалната преписка сред две търговски сдружения се намесва трето лице, представящо се за снабдител на артикули или услуги. Той изпраща проформа-фактура с сменена банкова сметка, като по този начин се отклонява банковата транзакция и тя постъпва по сметка, която е директно следена от причинителя на компютърната машинация. Извършителят имал нерегламентиран достъп до пощенски кутии на сдруженията. Осъществява се посредством налучкване или изпращане на фишинг имейл или компютърен вирус. Извършителят следи протичащата преписка и се намесва сега, в който се уговарят изискванията по заплащането и изпраща преправена банкова сметка “, уточни още Милева.
Така парите вместо да постъпят в сметката на компанията, отиват към финансово муле в България.
Сийка Милева уточни, че мулетата са били набирани от София и Своге.
Директорът на ГДБОП Ивайло Спиридонов че за първи път са стигнали на едно равнище над финансовите мулета.
" В България сме стигнали до лицата, които вършат една компания, откриват опция за изтегляне на пари и набиране на финансови мулета. Хакването на мейлите е ставало от чужбина ", уточни той.
Началникът на отдел " Киберпрестъпност " в ГДБОП Явор Колев сподели, че откраднатите пари са в размер на 44 млн. евро. и 15 млн. $. Те са били пренасочвани към Китай и Хонконг, където са преобръщани в биткойни. И по-късно са се прибирали по сметките на незаконната група.
Колев посочи, че схемата, по която са работили е така наречен " Ливанска пералня ", а главатарят на групата Ахмад Рамаз Шараф е ливанец като формалният му бизнес е ресторантьорски.
Спиридонов добави, че до разкриването на групата се е стигнало, откакто наши банки са подали сигнали за съмнителни преводи.
На 4 декември Европол се похвали с 288 ареста в 31 страни, измежду които и България, след петата по рода си акция против прането на пари. В резултат били разпознати 3 833 финансови мулета дружно с 386 вербуващи мулетата. След акцията са почнали следствия в страните, които са се присъединили. По данни на Европол, повече от 650 банки, 17 банкови асоциации и други финансови институции са помогнали със известия за 7 520 лъжливи покупко-продажби с мулета на пари, предотвратявайки обща загуба от 12,9 милиона евро. За интернационалната интервенция, в която взе участие и България можете да прочетете тук.
Източник: actualno.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР