На 31 октомври стана ясно, че забраната за влизането на

...
На 31 октомври стана ясно, че забраната за влизането на
Коментари Харесай

Европейските градове, които забраниха употребата на автомобили

На 31 октомври стана ясно, че възбраната за влизането на някои коли в центъра на София - според от екокатегорията, в така наречен дребен кръг, ще важи от 1 декември 2024 година до 28 февруари 2025 година Целта на общината е да се усъвършенства качеството на въздуха. 

В дребния кръг е неразрешено влизането на коли първа и втора втора евро категория. Това са коли с мотори бензин с първа регистрация преди 1 януари 1998 година и дизел преди 1 януари 2007 година

Малкият кръг включва пространството сред бул. " Васил Левски ", ул. " Опълченска ", бул. " Патриарх Евтимий ", бул. " Сливница " и бул. " Ген. Скобелев ".
 Снимка 689321

По мотив това ограничение, което откровено се надяваме наистина да допринесе за качеството на въздуха в столицата в месеците, когато има крещяща потребност, се замислихме за европейските градове и колите в тях.

Всъщност множеството европейски градове са едни от най-хубавите в света, що се отнася до съществуването на публичен превоз, само че автомобилът към момента е крал в множеството градски региони. Въпреки това някои общини на Стария континент - от дребни до по-големи градове, тихомълком водят гражданска война, която се стреми да върне публичните пространства към метода, по който са били в далечното минало, а точно без авто трафик.

Защото откогато един немец на име Карл Бенц реши да направи карета, която да се задвижва не от коне, а от мотор на изкопаеми горива, светът не е същият. Хората са отстъпили улиците на колите и вследствие на това градовете са станали доста по-прашни и по-шумни. Някои места обаче демонстрират, че е допустимо да се обърне наклонността, която в този момент наподобява толкоз вкоренена в нашата модерна душeвност. Именно по тази причина нека видим девет такива образеца, подбрани от Тhe Mayor. 
 10-те компании в Европа с най-вече доходи през 2024 година
10-те компании в Европа с най-вече доходи през 2024 година

Кои са водещите промишлености

Понтеведра, Испания

Няма по какъв начин да не стартираме с този обаятелен град, сврян в северозападния ъгъл на Испания, който Politico разказва като " пионер на бъдещето без коли в Европа ". Трансформацията стартира през 1999 година, когато дългогодишният и към момента сегашен кмет Мигел Анхо Фернандес Лорес встъпва в служба с концепцията, че желае да направи нещо фрапантно, което да трансформира Понтеведра в ослепителен образец за добродетел.
 Снимка 689322

Градът с 80 000 поданици е бил приет неведнъж за сполучлив образец за вярна пешеходна зона. Последният пътен случай на негова територия е през 2011 година и е породен от камион за доставки. Като цяло обаче това е може би най-безопасният град в Испания за пешеходци.

Според кмета град без никакви коли не би бил изцяло изпълним. Ето за какво транспортните средства за доставка към момента работят там. Това обаче демонстрира, че с цел да действа вярно, едно градско населено място се нуждае от доста малко транспортни средства.

Венеция, Италия

Историческото ядро ​​на Венеция, ситуирано в огромна лагуна със същото име, няма коли по тесните си улици. Превозните средства по този начин или другояче биха били много непрактични там. Нещо повече, Венеция не разрешава и колела. Това прави античния град най-голямото градско пространство единствено за пешеходци в Европа.
 Снимка 689325

Сякаш XX век в никакъв случай не е идвал там и това е просто прелестно. Средновековният град има 438 моста, 183 канала и безчет тесни улички. Основният метод на напредване са емблематичните кабинкови лодки. Все отново понякога се чува плач на мотори по Canale Grande, защото наоколо има и моторни лодки, както и фериботи до околните острови.

Гитхорн, Нидерландия

Споменавайки Венеция, за какво да не поговорим и за Северната Венеция, както постоянно назовават ​​живописното холандско селце Гитхорн. И каналите, цялостни с лодки, не са единственото нещо, което наподобява на по-известния италиански аналог.
 Снимка 689323

Пътищата тук не съществуват и в резултат на това няма и моторни транспортни средства. Това, че е Нидерландия обаче, значи, че едно нещо отличава този град от същинската Венеция - велосипедите освен са позволени, само че в действителност са пожеланият метод за напредване. Забраната на двуколесните би била осквернение.

Халщат, Австрия

Да, това е оня австрийски град, който постоянно участва във всички описи на най-красивите градове, само че постоянно не си спомняме точното му име. Та, той се оказва и град без коли. Предполагаме, че това способства извънредно доста за чара му.
 Снимка 689324

Обектът на международното културно завещание на ЮНЕСКО обаче е обезпечил зони за паркиране в периферията си, където посетителите, гостите на хотелите и личният състав могат да паркират. Центърът на града има и бариери, които демонстрират, че колите са неразрешени.
 Халщат, „ Замръзналото кралство “ и защо кметът на австрийския град моли туристите
Австрийското градче, което " Замръзналото кралство " унищожава

С какво анимацията въздейства отрицателно на Халщат

Ровин, Хърватия

Предполага се, че това адриатическо украшение, по-малко известно от Дубровник, само че също толкоз пленително, е най-голямата пешеходна зона в Хърватия. Това включва калдъръмените и почтени за Instagram алеи на целия феодален град.
 Снимка 689326

Ако решим да останем в остарелия град, трябва да проверим отново при мястото за настаняване дали дават паркинг в покрайнината и безвъзмезден трансфер. Хотелите в остарелия град нормално употребяват колички за голф, с цел да трансферират гостите си от паркоместата. Но градчето не е огромно и разходката из него сама по себе си е подарък за сетивата.

Лутро, Гърция

Лутро се намира на най-големия гръцки остров Крит - по-точно на южния бряг на западната му част, прикрит в небесносин залив. Има единствено два метода да стигнем до там - с лодка или пешком. И както всички се досещаме, вторият вид е единствено за най-отдадените и издръжливи души. Лутро е част от района Сфакия, който обичайно е прочут като ненапълно изолиран дом на горди, непокорни и самостоятелни хора.
 Снимка 689327

Да стигнем до такава степен с ферибот е наслаждение. А идването в дребното пристанище с неговите девствени води и бели къщи е безусловно сбъдната фантазия. Цялото село наброява към 300 поданици, а пътищата са още по-малко - нула.

Чивита ди Баньореджо, Италия

Този град на рид е напряко излязъл от приказка и тъкмо като в приказките неговата система за доставка на храна и запаси дълго време се основава на... магарета. Да, единствено тези здрави и упорити животни имат достъп до единствения стеснен пешеходен мост, свързващ града с останалия свят. Не можем да вкараме коли там даже и да желаеме - античните градоустройствени проекти са се погрижили това да бъде по този начин вечно.
 Снимка 689328

В наши дни обаче магаретата също са пенсионирани - или заради опасения за трудовите права на животните, или просто тъй като не са толкоз доста, колкото са били преди време. Малкото заведения за хранене в града в този момент се доставят от мотопеди - хм, това малко понижава достоверността, само че най-малко не са коли.

Лувен-ла-Ньов, Белгия

И от Средновековието скачаме напряко в модерността с Лувен-ла-Ньов - град, който е издигнат през 1969 година особено за да бъде хазаин на Католическия университет в Лувен-ла-Ньов. Неговият научен темперамент и юношески дух се отразяват във обстоятелството, че той е планиран да бъде съвсем свободен от трафик даже във време, когато колите са толкоз публикувани, колкото мухите.
 Снимка 689329

Тези дни притегля туристи с помощта на своя музей Hergé, където почитателите на комиксите могат да се срещнат с Тинтин. Единственото нещо е, че в случай че идваме с кола, би трябвало да паркираме на под земята паркинг и по-късно да вървим 10 минути пешком до града. 
 Страната с най-хубава пенсионна система в света е в Европа - ето коя е тя
Страната с най-хубава пенсионна система в света е в Европа - ето коя е тя

И по какъв начин наподобява топ 10

Обидус, Португалия

Нека се впуснем за финален път в Средновековието, тъй като в последна сметка това е Европа. Ограденият със стени град Обидус в Португалия си остава ограден с причина - най-хубавият метод да се предпазят нашествениците и това важи изключително за колите. 
 Снимка 689330

Просто е ужасно чувството да можем да се разхождаме и да не поглеждаме обезпокоително през рамо всякога, когато пресичаме улица. Между стените на града има доста хубост за разкриване и също можем да се разходим по самите стени, което ни предлага някои зашеметяващи гледки.
Източник: lifestyle.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР