На 3 май 2026 г. жители на Пловдив организираха протест срещу предстоящото закриване на Автогара "Север", един от ключовите транспортни възли в града. Демонстрацията се проведе пред сградата на автогарата, като събра десетки граждани, изразяващи несъгласието си с плановете за преустановяване на дейността ѝ. В отговор на общественото недоволство, Общинската администрация в Пловдив обяви, че ще предприеме действия за запазване на автогарата, като ще търси варианти за преговори със собствениците и евентуално компенсиране за продължаване на нейната функция.
Контекст на протеста
Протестът беше иницииран от граждани и местни организации, които изразиха опасения относно последиците от закриването на Автогара "Север". Според протестиращите, преустановяването на дейността на автогарата ще доведе до значителни затруднения за хиляди пътници, включително студенти, възрастни хора и жители на квартали, които разчитат на този транспортен център за връзка с други части на града и региона. Автогара "Север" обслужва редица междуградски и междуселищни линии, свързващи Пловдив с населени места в Северна и Централна България. Участниците в демонстрацията подчертаха, че липсата на адекватна алтернатива ще натовари допълнително останалите автогари в града и ще създаде логистични проблеми за пътниците. Те призоваха общинските власти да предприемат незабавни мерки за предотвратяване на закриването и да гарантират достъпността на обществения транспорт.Реакция на Общинската администрация
В отговор на обществения натиск и протеста, кметът на Пловдив и представители на общинската администрация заявиха готовност за диалог със собствениците на Автогара "Север". От общината уточниха, че ще бъде предложено на собствениците да запазят функцията на обекта като автогара, като същевременно ще се търсят механизми за тяхното компенсиране. Сред обсъжданите възможности са финансови стимули, данъчни облекчения или други форми на подкрепа, които да направят продължаването на дейността икономически изгодно за собствениците. Целта е да се постигне споразумение, което да удовлетвори както интересите на собствениците, така и обществения интерес за запазване на транспортната инфраструктура. Общинските власти подчертаха, че осъзнават важността на автогарата за градската мобилност и регионалната свързаност.Значението на Автогара "Север"
Автогара "Север" е стратегически важен обект за транспортната мрежа на Пловдив. Тя е една от трите основни автогари в града и обслужва значителен брой пътници ежедневно. Нейното местоположение осигурява удобен достъп за жителите на северните квартали на Пловдив, както и за пътуващите от и към населени места в Пловдивска област и съседни региони. Закриването ѝ би нарушило установени маршрути и би наложило пренасочване на пътникопотока към други автогари, които вече оперират с голям капацитет. Това би довело до претоварване, забавяния и неудобства за пътуващите. Освен това, около автогарата са развити редица малки бизнеси, чието съществуване е пряко свързано с пътникопотока, и тяхното бъдеще също би било застрашено.Възможни решения и бъдещи стъпки
Предстоят преговори между Община Пловдив и собствениците на Автогара "Север". Общинските власти изразиха надежда, че ще бъде намерено взаимноизгодно решение, което да предотврати закриването на обекта. Сред потенциалните варианти, освен финансово компенсиране, се разглежда и възможността за дългосрочен наем или закупуване на имота от общината, ако това се окаже най-ефективният начин за гарантиране на обществения интерес. В случай че преговорите не доведат до запазване на автогарата на сегашното ѝ място, общината ще трябва да разработи алтернативен план за пренасочване на линиите и осигуряване на адекватна транспортна услуга за засегнатите райони. Обществеността очаква прозрачност и бързи действия от страна на местната власт за разрешаване на казуса.Източник: novini247.com
КОМЕНТАРИ




