На 29 юни Българската православна църква почита паметта на двама

...
На 29 юни Българската православна църква почита паметта на двама
Коментари Харесай

Днес се отбелязва Петровден

На 29 юни Българската православна черква уважава паметта на двама от учениците на Христос - Светите апостоли Петър и Павел.

Честито на всички, които носят имената Петър, Павел, Петрана, Полина, Павлина, Петя и Камен!

В обичайния български обичай Петровден е един от най-почитаните празници през летния интервал. Според поверието празненствата през днешния ден са за предотвратяване от пожари, гръмотевици и градушки.

Според Новия завет, Петър се наричал изначало Симон и бил наследник на риболовец от Витсаида Галилейска. Брат му Андрей пръв станал възпитаник на Христос и довел Симон при Исус. Спасителят го нарекъл Петър, което значи " камък ". Името на деятел Петър се загатва непрекъснато в Евангелието. Той бил един от обичаните възпитаници на Христос. Когато повели Исус на съд, единствено Петър и един от учениците вървели след него.

В двора на първосвещеника обаче, обзет от безволие, той три пъти се отрекъл от Христа. Когато пропял петелът, той си спомнил предсказанието на Спасителя: " Казвам ти, Петре, не ще пропее през днешния ден петел, преди ти три пъти да се отречеш, че Ме познаваш " (Лука 22:31-34), и горко се разкаял.

След възкресението Христос се явил на първо време пред Петър, с цел да възвърне неговото апостолство. Традиционно се счита, че Петър е преподавател на юдеите, а Павел - на езичниците. Петър проповядвал в Юдея, Галилея, Самария, Кесария, Йерусалим, Сирия, Антиохия. Стигнал и до Египет. Пътувал до Британия, Гърция, бил в Коринт.

Около 67 година дошъл в Рим. Там император Нерон подхванал гонения против християните. Петър бил затворен в тюрма и на 29 юни наказан на кръстна гибел. Петър обаче помолил да го разпънат с главата надолу, като не смятал себе си заслужен за идентична гибел със Спасителя.

Според традициите в някои региони на страната Павловден се чества настрана на 30 юни и се назовава Пальовден (от глагола паля). В националния календар Петровден се предшества от Петровите заговезни, които стартират с първата седмица след Петдесетница. В този ден приключва постът и се отговява с младо петровско пиле. Празникът съответствува с времето на жътвата и на него се работи, нормално през първата половина на деня. В някои региони на Петровден се вършат сборове. Месят се обредни хлябове и се ядат ранни ябълки петровки. В доста селища на този ден се вършат сборове, колят курбани за светиите и се поставя обща софра с песни и хора.

Традиционно е през днешния ден да се заколи жертвено животно в чест на светците, нормално петел. Жертвоприношението му се свързва със запалването на огъня и надлежно с омилостивяването на силите, които изгарят природата. Така обвързваният с живота и гибелта петел символизира плодородието и продуктивността, поради което той постоянно е жертва и в сватбените обреди, която ще обезпечи плодовитостта на брака. В Новия завет петелът става знак на разкаянието на Петър.
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР