На 29 май фракцията на Ахмед Доган понесе пореден удар

...
На 29 май фракцията на Ахмед Доган понесе пореден удар
Коментари Харесай

Представете си колко са отвратени турците, че да гласуват за българин, а посланието им да е - Доган, върви си!

На 29 май фракцията на Ахмед Доган понесе следващ удар – водачът Джевдет Чакъров се ръкува с Делян Пеевски, подаде оставка от поста, напусна парламентарната група на ДПС-ДПС и отдръпна правосъдния иск за изключването на " това момче " и още шестима, прегърнали Новото начало. Така бе изгубена и борбата за марката Движение за права и свободи.

Турската общественост в България свързва тази дата и с друго изключително трагично събитие – през 1989 година Тодор Живков разгласи " Голямата екскурзия " към Турция и над 360 000 души откликнаха - потеглиха по пътя на подарената им " независимост ". А няма и година по-късно бе учредено и Движението за права и свободи (ДПС). Според мнозина през днешния ден то е зациклило в личната си феодална система.
" Нов политически план на общността – в този момент и незабавно "
Юджел Атила е измежду създателите на Движение за права и свободи, член още на първото Централно оперативно бюро, завеждащ партийния пресцентър, два мандата народен представител, шеф на канцеларията на Ахмед Доган. Той е от Хасково, само че от дълго време със фамилията си живее в Несебър, със брачната половинка си Елван управляват група с над 30 000 почитатели в обществена мрежа. 

" Партията на Ахмед Доган, неговият 35-годишен план завърши. Чакъров беше определен като съпредседател и трябваше да бъде контрапункт на Пеевски, само че не можа да извърши задачата си, а системата вътре беше заглъхнала над две десетилетия, нямаше чуваемост ", разяснява Атила.

Според него партията е била в цялостен застой и феодализиране, а през 2001 година са сменени всички локални водачи и по този начин е запушено сериозното мислене.

" Това Доган го наложи, той разчиташе на сляпата преданост и по този начин стойностните хора на идеята си отидоха. После пристигнаха включването в Тройната коалиция, в царската, а когато Движение за права и свободи е на власт, смее ли някой да изрази рецензия? И едвам предходната година на 3 януари Доган се беше разтревожил – в обръщението си тогава той сподели, че Движение за права и свободи се трансформира в платена корпоративна партия и че прекомерното взиране във финансите към този момент не е значимо ", напомни той и сподели, че всички били сюрпризирани и стреснати.

Юджел се възмущавал на " локалните велможи и деребеи " в регионите, които Доган наричал " живото групово тяло ". Няма такова тяло, няма към този момент и партия с водач Ахмед Доган, а Пеевски приватизира нашата общественост, безапелационен е той.
Кауза пердута
Юджел Атила е уверен, че има път и място за възобновяване, само че " в случай че тази феодална система се пресъздаде в един нов план, това е идея пердута и ще би трябвало да се търсят други пътища за избавление ". Според него е нужна нова партия за общността, с нови правила за мандатност и инстинкт за самозапазване на идентичността, която Движение за права и свободи загърби за повече от четвърт век. " Когато живееш в блясъка на легендата и признателността, изгубваш визия за действителността – при Доган е по този начин ", уточни Атила.

Запитан дали новият план отново включва Доган като водач, Атила отговори: " Той самичък дава път на младите и не желае да бъде обществената фигура на върха на партията. Важното е те да изповядват полезностите на общността, която в действителност чака новия си политически инструмент и ще го поддържа ". Атила също счита, че към този момент няма място за старите лица, за инерционните видове като Чакъров, Джейхан Ибрямов и останалите компрометирани персони. Няма никакво време за губене, то е недостиг, по тази причина незабавно би трябвало да се пристъпи към работата, добави Атила.
" Движение за права и свободи се управлява от престъпни видове "
Думите са на Сунай Мехмед от Момчилград, който от 21 години живее и работи в Англия. Но като някогашен консултант на Ахмед Доган и деятел на Движение за права и свободи следи трусовете в разцепилата се партия. През 2020 година той е приел група депутати, водени от изгонения по-късно от лидерския пост Мустафа Карадайъ, Илхан Кючук от Екологичен потенциал, Хамид Хамид и Джевдет Чакъров, пристигнали на Острова за предизборни прояви с гурбетчиите. След заседание в българско заведение в Лондон Сунай оповестил, че скоро Движение за права и свободи ще се разцепи и последвал тежък скандал.

" Тогава им споделих, че в случай че позволен Делян Пеевски до ръководството на партията, в случай че не отстранен Хасан Азис и Рамадан Аталай, това ще бъде краят. Още когато прочетох прословутата тирада на Доган, с която той изгони Лютви Местан, си помислих, че е изтрещял ", уточни той.

Според него повода за разлома е в безапелационния отвод на Доган да реформира партията. Като консултант на почетния водач е бил очевидец на едноличните му решения, а " груповото тяло " се трансформирало в " кух тъпан ".

" Доган държеше да бъде стопанин на турците, не техен водач, и никой не се запита от кое място са благосъстоянията и охолният му живот ", акцентира Сунай Мехмед.
" Доган носи цялата виновност за неуспеха на партията "
Според Сунай точно почетният ръководител носи виновността за разлома на Движение за права и свободи, само че не и отговорността, тъй като я трансферира върху всички останали.

" Как е допустимо в европейска България една партия да бъде разцепена и заграбена за 24 часа? Но всичко това се случи поради насъбраното от десетилетия напрежение вътре – представете си какъв брой са отвратени турците, че да гласоподават за българин християнин, а посланието им да гласи " Доган, върви си! ", разяснява той.

Това е углавен избор, тъй като " до момента в който всички партии основават свои елити, Доган сътвори прослойка, доближените му към този момент водят и внуците си при него поради финансов интерес “.

Запитан дали не е време българските турци и мюсюлманите да спрат да се капсулират в една партия и да пренасочат поддръжката си към други обединения, той съобщи:

" Добре структурираните партии у нас не отварят вратите си към нашите хора, тъй като се опасяват от загубата на етническите български гласове. И те, както и Движение за права и свободи, заобикалят да се реформират, и още половин век българи няма да гласоподават за турци ".

Сунай Мехмед счита, че " с мистерията и харизмата на Доган е свършено ". Както и че откраднатото от Пеевски Движение за права и свободи ще бъде втора политическа мощ – за смут на мислещите хора.
Поддръжниците на Доган желаят политическо посланичество
" След ходовете на Джевдет Чакъров ние изгубихме борбата за емблемата на Движение за права и свободи, само че не се отхвърляме от битката си за права и свободи. Така на процедура Движение за права и свободи остава с един регистриран водач и това е Делян Пеевски, само че поддръжниците на почетния ръководител не се предават ", съобщи Ресми Мурад, регионален водач на ДПС-Доган в Кърджали.

Според него на съвещанието ще се стигне до някакво мнение за решение, с цел да се види какво ще се прави в името на легитимността на политическата сцена.

" Ние сме достоверните хора на Движението за права и свободи (ДПС) и неотклонни поддръжници на почетния ръководител и ще начертаем политическия си път. Каквото е належащо, с цел да бъдем законен политически индивид и да присъстваме безапелационно, ще бъде направено " - по този начин той отговори на въпроса ще се разисква ли нов план.

Запитан за какви права и свободи се борят още поддръжниците на Доган, откакто те са обезпечени в Конституцията и са идентични за всички, Ресми Мурад сподели:

" Така, както те са записани в главния закон, това е единствено рамка и не значи, че са изцяло обезпечени, за тях би трябвало да се борим всеки ден. Те се отстояват на всички политически събития, най-много в Народното събрание и следва да се пазят със закони. Правата и свободите би трябвало да бъдат предпазени във всички сфери на обществено-политическия живот ".

Мурад посочи, че не става дума единствено за обществени права, за правото на майчин език и изповедание.

" Българските турци и мюсюлманите имат правото да бъдат политически показани. Аз не се усещам показан в друга партия, а в такава, която всеки ден се бори за отбрана на правата и свободите на турците и мюсюлманите, и по тази причина би трябвало да се слагат основите на нещо ново ", заключи регионалният водач.

Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР