28 април 1988 г.: Стюардеса отлита през дупка в тавана на самолет над Хаваите
На 28 април 1988 година се случва един от най-забележителните произшествия в историята на авиацията — Полет 243 на „ Алоха Еърлайнс “.
По време на полет от Хило към Хонолулу, на височина към 7 300 метра (24 000 фута), огромна част от горния фюзелаж на самолета Boeing 737-200 се откъсва вследствие на избухлива декомпресия.
От 95 души на борда има една жертва — стюардесата Кларабел Лансинг, която е изхвърлена от самолета сега на декомпресията и стояла на петия ред, до момента в който обслужва пасажерите. Около 65 пасажери и екипаж са ранени, като 8 от тях са със съществени пострадвания.
Въпреки големите вреди и неналичието на огромна част от тавана в предната част на кабината, водачите Робърт Шорнщаймър и Маделин Томпкинс съумяват да извършат безвредно спешно кацане на летище Кахулуи на остров Мауи.
Според формалното следствие на Националния съвет за сигурност на превоза (NTSB), главните аргументи са " отмалялост " на метала и пропуски в поддръжката.
Самолетът е бил на 19 години и е направил над 89 хиляди къси полети (цикли на политане и кацане), което е довело до разяждане и пукнатини в структурата.
Програмата за техническо обслужване на самолетната компания не е съумяла да открие в точния момент насъбраните повреди по фюзелажа.
След случая пътничка споделя, че при качването е забелязала цепнатина във фюзелажа, само че не е споделила нищо на екипажа, мислейки, че те знаят.
Този случай води до радикални промени в авиационната сигурност, като се вкарват доста по-строги условия за ревизия на „ стареещи “ самолети.




