На 25 март продължаваме с протестите. Ще изкараме и палатки,

...
На 25 март продължаваме с протестите. Ще изкараме и палатки,
Коментари Харесай

Здравните работници след среща с Мая Манолова: Продължаваме с протестите

На 25 март продължаваме с митингите. Ще изкараме и палатки, в случай че се постанова. Това сподели Мая Илиева, уредник на митинга на медицинските експерти във Facebook, по време на среща с националния омбудсман Мая Манолова, съобщи кореспондент на Novini.bg

Много ще разчитаме на госпожа Манолова да е медиатор сред ръководещите и нас, тъй като сега сме сами.

Желаем да имаме самостоятелни съсловни организации, съобщи Благовеста Костова, представител на Алианса на българските акушерки. Заради липса на всевъзможен тип регулация до майките и бебета застават немедицински лица с комерсиална цел. Жените са комплицирани – те имат потребност от акушерка до себе си, което Министерството на здравеопазването не е решило законодателно. Затова ще настояваме и с палаткови лагери за смяна на Закона за съсловните организации. Чувстваме се потиснати под една шапка, уточни Костова.

Цял свят ни признава, само че не и в България. Защо? Много е просто – лобистки интетеси, които опълчват хората и лишават жителите от физиотерапия, сподели Ценка Пантева, съпредседател на Асоциацията на физиотерапевтите в България.

Присъединяваме се към настояванията. Трудът ни е супер недооценен, тъй като тези клинични пътеки, които може би са написани на половин крайник, са написани от хора, които не са виждали болните. Освен това остойностяването на труда ни е под всякаква рецензия. Истината е, че всяко едно съсловие, знаейки своите проблеми, ще се саморегулира и ще сложи проблемите си. Ние – акушерите, физиотерапевтите и медицинските сестри, сме едно, тъй като сме еднообразно подценени, еднообразно зле сме. Нашето министерство не ни обръща внимание. Ние му пишем, протестираме и какво от това? Нищо. Борим се за смяна на Закона за съсловните организации, с цел да може 17-те специалности в медицината да могат да отстояват ползите си, съобщи Ценка Пантева.

По думите на Александър Александров, ръководител на Сдружението на фелдшерите в България, фелдшерите постоянно са били за това всяка специалност да си има обособена съсловна организация. Здравни грижи е направление в здравното образование – специалност здравни грижи няма От доста години ни баламосват с Асоциация по здравни грижи – това е остарял социалистически способ за угнетяване на публичното мнение, на самостоятелния глас – всичко да е в един кюп, в колхоза, структури, които са отвън демократичния вид на мислене. Управляващите към този момент 14 години ясно са ни посочили, че се опасяват от демокрацията. Това не е народна власт. Имам възприятието, че в Министерството работят глухи хора. Ще отстояваме правата си до дъно, до момента в който не реализираме задачата си, акцентира Алкесандров.

Имате цялостната ми поддръжка. Исканията ви са безусловно обективни. Това е дори минимумът, който би трябвало да поискате, съобщи омбудсманът Мая Манолова.

Сблъсквали сме в цялата страна с дефицит на медицински експерти. Няма по какъв начин пациентите да получат съответна здравна грижа в случай, че няма кой да им я даде. Според медицинските стандарти липсва остойностяване на първичната здравна грижа, полагана от медицинските сестри и лекарите. Изискванията за брой сестри са пожелателни, което значи, че броят медицински сестри и тяхното възнаграждение са последната грижа на управлението на съответното лечебно заведение, съобщи Манолова.

Това в действителност са доста мъчителни проблеми. Когато съм казвала на медицински сестри, че ще има промени да вземем за пример след два месеца, те ми дават отговор: Не можем да чакаме още два месеца, скоро отпътуваме в чужбина. Загубата на квалифицирани младежи е в една посока – Терминал 2, от което страда нацията, сподели още Мая Манолова.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР