На 24 юни, се навършиха 70 години от началото на

...
На 24 юни, се навършиха 70 години от началото на
Коментари Харесай

70 години от началото на Съветската блокада на Берлин и въздушния мост на Запада - паралели и поуки

На 24 юни, се навършиха 70 години от началото на една от първите огромни рецесии в Студаната война. Съветският съюз блокира достъпа на западните си съдружници от антихитлеристката коалиция до следените от тях браншове в столицата на победена Германия.
Два дни след междусъюзническия раздор се ражда " въздушният мост " до Западен Берлин - филантропична интервенция, траяла 322 дни.
Сталин подрежда блокадата над западните зони на разграничен Берлин поради въвеждането на обща валута за трите зони на Съединени американски щати, Англия и Франция - немската марка. Три месеца след началото на блокадата кметът на Западен Берлин Ернст Ройтер насочва извънредно прочувствен апел:

" Народи по целия свят, погледнете този град, погледнете го и разберете, не можете да жертвате този град и неговите поданици. "
 Близо 280 хиляди полета реализират западните съдружници и зареждат блокирания Западен Берлин с въглища, брашно, яйца, мляко на прах  и други хранителни артикули, измежду тях и тези, дали името на военните самолети от въздушният мост -  стафидените бомбардировачи. За наслада на децата в следвоенен Берлин немалка част от храните в пакетите били шоколади и други забравени лакомства.
Берлинският въздушен мост е считан за проява на огромните следвоенни благоприятни условия на Англия, Франция и Съединените щати и е от голямо политическо значение за стабилизиране на държавното статукво в разграничена Европа след края на Втората международна война.Патриша Хогууд, самостоятелен есперт по немска политика, направи паралел сред актуалните обтегнати връзки на Запад и обстановката през 1948 година. Тя разяснява за " Събота 150 " поуките от 70-та годишнина от първата борба в Студената война - началото на руската обсада на Берлин: " Берлинският въздушен мост беше доста значима мярка както за обединяването на западните съдружници, по този начин и за смяната на възприемането от Запада на немското население не като зложелател, а като другар. Това оказа помощ за консолидиране на доверието в Германия и по сходен метод на проекта „ Маршал “ оказа помощ за циментирането на по-здрави дипломатически връзки сред Западна Германия и защитаващите я съдружници. Събитията през последната година в действителност заплашват да подкопаят тези градивни връзки, които Германия поддържа със западните съдружници през годините.

Бих споделила, че по време на Берлинската обсада Англия несъмнено бе най-твърдият бастион в поддръжката за свободна и самостоятелна Западна Германия. За немските водачи Англия бе най-надежният съдружник, с който могат да споделят постоянно. На тези връзки бе нанесен доста сериозен удар с процеса за Брекзит. Германия е паралелно до Франция - страната, която е най-загрижена за запазването на Европейски Съюз като мощна организация - тъй че е неизбежно в такова време връзките сред страните да са много обтегнати. Въпреки че Ангела Мерктел постоянно е имала компликации в връзките си с предходните английски министър председатели, изключително по европейските каузи, наподобява тя има изключително изразени компликации в общуването си с Тереза Мей.
 
Ако погледнем американците по време на Берлинската обсада, те доста настойчиво поддържаха твърда линия във връзка с процесите на демократизация в Западна Германия. Сега американското управление е безусловно непредсказуемо във връзка с всички европейски страни. Много е мъчно да се каже каква ще е последваща му стъпка. Може би единственото предвидимо нещо за американското управление е, че ще следва  политиката на налагане на мъчителни наказания на западните сътрудници. Това евентуално ще засегне повече насочената към експорта немска стопанска система в сравнение с болшинството от останалите европейски стопански системи.

След края на войната Франция бе минимум загрижена от съдружниците за укрепването на немската страна. Днес обаче Франция се явява по-добрият, спрямо другите двама, съдружник на Германия. Но даже и тук има компликации. Визията на Еманюел Макрон за реформиране на икономическата система на Европейски Съюз е в действителност прекомерно радикална за немския усет и немското държавно управление желае да постави спирачка на френския новаторски развой. Несигурността в връзките сред съдружниците заплашва да лиши Германия  от ролята на зараждаща световна политическа мощ, което приляга на икономическата й мощност. "

Патриша Хогууд направи забавен паралел сред Берлинския въздушен мост и неочакваното  отпадане на Германия на международното състезание по футбол. Новините към отбелязването на 70-тата годишнина в Германия за въздушния мост бяха изцяло изместени от неуспеха на Германия на международното, само че и в двата случая става дума за немската еднаквост и сравненето оказва помощ да се разбере какво е общото:

  " Даването на цели в тези вести демонстрира нещо доста забавно за метода, по който се е трансформирала немската национална еднаквост неотложно след края на Втората международна войни и в наши дни. През 1948 година главният фокус за немската еднаквост беше върху това да бъде западна мощ, да бъде оправдана в очите Запада и да откри своето място в западния съюз. В този контекст  Берлинската обсада и Берлинският въздушен мост бяха извънредно значими за консолидирането на тази еднаквост.
 Сега виждаме смяна в метода, по който се възприемат германците. В резултат на войната и активността на националсоциалистическата партия, след всичко претърпяно, към момента е мъчно за доста германци да се разпознават уместно, тъй че през днешния ден немската национална еднаквост от ден на ден се крепи на достиженията на нацията - както на огромните стопански достижения, по този начин и на футболните умения  и триумфи. "

  " Преди няколко дни, преди отпадането на Германия в предварителната група за международната купа, в немската преса се появиха съпоставения за това какво считат за футбола германците и французите. Сравнението сподели, че французите се усещат задоволително уверени в тяхното национално завещание и културна еднаквост, с цел да имат безусловно потребност да съумеят на международното състезание. Ако завоюват - те честват, в случай че изгубят - просто пренебрегват загубата. Докато за германците да се завоюва международната купа се трансформира в в действителност огромен фактор за националната еднаквост. Предполагам, че отпадането от международното ще засегне мъчително Германия, тъй като идва на фона на цялата тази неустановеност в западния съюз. Идва и по време на правителсвото, за което огромно предизвикателство беше целият този дълго траял развой на съставяне на коалиция и огромните несъгласия по въпросите на миграцията между  съдружните сътрудници. Интересни времена за Германия. "

Когато става дума за главната причина за настоящия раздор в връзките сред западните съдружници обаче малко са тези, които не сочат непосредствено с пръст американския президент Доналд Тръмп:

" Абсолютно. Мисля, че този раздор е прикриван отдавна. Той стана забележим посредством Доналд Тръмп, посредством това, което той съставлява, и дейностите, които подхваща. Но в реалност, бих споделила, че постоянно е имало огромни разлики в метода, по който американците схващат държавността - както във вътрешните каузи, по този начин и в интернационалните връзки - и метода, по който европейците схващат държавността. Всичко това беше маскирано от западния съюз, изправен пред общи провокации. "

След като произнесе тирада по случай 70-тата годишнина от Берлинския въздушен мост, немският външен министър Хайко Маас разяснява разрива в Западния свят и съобщи, че е уверен, че макар напрежението и разликите германско-американските връзки са задоволително мощни, с цел да оцелеят в рецесията. Подплатен ли е този оптимизъм?

  " Първо бих споделила, че този коментар частично е обръщение към съветското управление. Трябва да имаме поради, че Хайко Маас зае по-твърда линия по глобите към Русия, в сравнение с неговият предходник Зигмар Габриел. Габриел беше в развой на възстановяване на връзките сред Германия и Русия. Разбира се, светът се промени. Това беше преди случая в Солзбъри и редица други фактори, довели до утежняване на връзките сред Запада и Русия. Така че тези думи, съгласно мен, са отправени повече към руснаците, в сравнение с към америктанците. Мисля, че Хайко Маас е малко неоткровен и доста оптимистичен в комертарите си за така наречен от него краткотрайни проблеми.
   Не имам вяра това да са краткотрайни проблеми. Смятам, че даже да забележим нов президент в Съединените щати, сега има забележителна поддръжка за полезностите, чийто изразител е Доналд Тръмп. Не вижадам бързо връщане към предходните връзки. Отношенията ще се трансформират, когато Доналд Тръмп напусне властта, само че дотогава ни чака интервал на по-непредвидими и по-пробламатични връзки за всички европейски страни, които ще имат работа с Америка. " В звуковите файлове можете да чуете репортажа на Весела Владкова и изявлението на В.Паунов.
Източник: bnr.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР