На 24 май отбелязваме Деня на светите братя Кирил и

...
На 24 май отбелязваме Деня на светите братя Кирил и
Коментари Харесай

Голям празник е! Ето кои прекрасни имена черпят за здраве

На 24 май означаваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската писменост, култура и просвета и на славянската словесност.
На този ден в България се отбелязва  и основаването на глаголицата от Кирил и Методий, известни още и като " Солунските братя ".
Още в ранното средновековие 11 май е избран за ден в памет на славянските първоучители, тъй като тяхното апостолско дело ги сплотява в едно и те са равни по достолепие.
Първите известни свидетелства за честването на празника са открити в арменска летопис от 1813 година, където се загатва за честване на светите братя на 22 май 1803 година в Шумен. За първи път на 11 май 1851 година в епархийското учебно заведение “Св. Св. Кирил и Методий ” в гр. Пловдив по самодейност на Найден Геров се провежда празник на Кирил и Методий – основатели на глаголицата.
Денят 11 май не е инцидентно определен от Найден Геров – това е общият църковен празник на двамата светии. Във възрожденската ни книжнина първите вести за празнуването на Кирил и Методий на 11 май, се срещат в “Христоматия славянского язъка ” от 1852 година на Неофит Рилски.
От 1863 година 11 май се открива като църковен празник на светите равноапостоли Кирил и Методий. В София празникът бил проведен от учителя Сава Филаретов. Празникът надвишава църковно-училищните рамки на своето отбелязване и се трансформира в обществен празник.
С въвеждането на Грегорианския календар през 1916 година празникът, отбелязван от страната и църквата, се празнува на един ден – 24 май.
След 1969 година се организира секуларизация посредством обособяване на църковния от светския календар, по тази причина през днешния ден съществуват два празника – църковен (11 май) и всемирски (24 май). За формален празник на България 24 май е разгласен с решение на Деветото Народно заседание на 30 март 1990 година, а от 15 ноември 1990 година е формален празник, когато Народна България е преименувана на Република България.
Обичайно на много места в страната хиляди възпитаници се включват в шествия и рецитират тематични литературни произведения. Отслужват се и празнични водосвети, които допълват  атмосферата.
11 май се празнува като църковен празник особено на двамата братя, а 24 май се отбелязва като Ден на българската култура и просвета и на славянската книжовност.
Константин Философ (827 – 869 г.) наименуван в монашеството Кирил и неговият по-голям брат Методий произлизат от знатни родители Лъв и Мария, които били солунски славяни.
Тъй като фамилията било заможно, Константин учил дружно с децата на византийските царе и боляри в популярната Магнаурска школа в Цариград. Завършвайки своето обучение, той получил прозвището Философ. Скоро по-късно почнал работа като патриаршески библиотекар и учител по философия.
Неговият по-голям брат Методий (815 – 885 г.) още от ранните си години избрал военно занятие. След като дълги години управлявал славянска област (843 – 851) той почувствал Божието предопределение. Отказал се от поста, който заема и постъпил в манастира в планината Олимп.
Там се срещнал с брат си Константин. Това бил преломен миг и в живота на двама им. Неразделни, те реализират най-великото си дело – основаване на славянската книжовност и на християнската култура. На датата 11 май още от ранното средновековие се е почитала паметта на светите братя.
Православната черква ги уважава и като едни от светите Седмочисленици дружно с техните възпитаници Климент, Наум, Ангеларий, Горазд и Сава.
  Имен ден честват всички, които носят името  Кирил , Кирила , Кирилка , Керана , Кирко , Киро , Кирчо , Киряк , Методи , Методий .
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР