На 2 ноември тази година е Архангелова задушница – денят,

...
На 2 ноември тази година е Архангелова задушница – денят,
Коментари Харесай

Архангелова задушница е! Почитаме мъртвите и се молим за душите им

На 2 ноември тази година е Архангелова задушница – денят, в който се молим за душите на умрелите ни близки. Името " Задушница " произлиза точно от смисъла на този ден – молим се " за душата ".
На този ден първата глътка вино не се пие, а наложително се излива на земята.
 
Архангеловата задушница, наричана още Архангелска задушница, Рангелова задушница, Хрангеловото одуше, е една от трите най-големи задушници съгласно православния календар. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - тъй като събота е отредена за ден на покойниците. Във всеки православен храм на Архангелова задушница се прави Обща панихида за умрелите, молим се за душата на мъртвите и палим свещ.
 
На задушница посещаваме гробовете на нашите близки. Почистваме ги, прекадяваме с тамян и украсяваме с цветя. В предишното най-възрастната жена преливала гроба с алено вино. Ритуалът по преливане на вино започвало от мястото, където е главата на покойника в посока наляво - предписание се три кръга по края на гроба.
 
 Свещи, черква Свещи, черква Източник: Zonanews
Върху гроба на умрелите палим свещ, която е знак на нашата религия, а пламъкът припомня за безсмъртието на душите. Тамянът пък символизира чистата молитва, цветята - добродетелите на умрелия.
 
На Архангелова задушница, по този начин както при другите задушници, се вършат общи трапези. Наричаната още Голяма задушница, тя е последната за годината, по тази причина на общата софра на гробищния парк се слагат седем разнообразни ястия (между които обичани на починалия), с цел да " чуят " благослова на мъртвите в настъпващите коледни пости. Първата хапка се поставя на земята, а първата глътка вино се излива, не се пие и загатваме умрелите с думите " Бог да елементарни ". Старите хора споделят, че видиш ли мушица или пеперудка да жужи към тебе на този ден, значи душата на покойника е пристигнала.
 
Правят се помени или, наричани още - раздавки, подавки. Раздават се на близки, комшии, родственици, пристигнали на гроба на умрелия, а също и на другите хора към прилежащите гробове, даже на непознати.
 
В раздавката за Архангелова задушница обичайно участва вино, варено жито, питки (или хляб), пилешко, агнешко или изобщо месо, дребни сладки, бонбони, ябълки и други плодове, кекс, само че в действителност можете да подадете, каквото пожелаете. Житото символизира възкресението, хляба и виното - за спомен на Христовата жертва за нас.
 
Изборът на обреди на Задушница не е инцидентен. Свещта символизира вярата в Иисус Христос, а пламъкът й е знак на безсмъртната душа на индивида, която остава да живее и след кончината на тленното му тяло. 
 
Тамянът е знак на молитвата към Бог и нейната непорочност, а цветята показват добродетелите на мъртвия. От край време се знае, че каденето с тамян прогонва злото, по тази причина се има вяра, че колкото по-голям дим излиза от кандилото, толкоз по-далеч ще стоят злите сили.
Източник: zonanews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР