На 2 февруари Българската православна църква чества Сретение Господне –

...
На 2 февруари Българската православна църква чества Сретение Господне –
Коментари Харесай

Православната църква чества Сретение Господне

На 2 февруари Българската православна черква празнува Сретение Господне – един от 12-те огромни празници в годината, само че и един от четирите празници, отдадени на Божията майка. Сретение Господне е прочут и като Зимна Богородица.


На този ден се възпоменава описаното от евангелист Лука посрещане на младенеца Исус от праведника Симеон. Тогава се навършват 40 дни от раждането на Исус Христос. Според Мойсеевия закон всяко първородно момче би трябвало да бъде посвещавано или представяно на Бога незабавно след навършването на 40 дни от рождението му, а майката да принесе в жертва на Бога агне или два гълъба, в случай че е бедна. Затова Дева Мария донесла младенеца в Йерусалимския храм и принесла в жертва два гълъба.

В Йерусалимския храм по това време живеел благочестивият дъртак Симеон, на който от Дух Свети му било дадено, че той няма да види гибел, до момента в който не видят очите му родения от Девица. Когато Света Богородица донесла своя младенец в храма, праведният Симеон го прегърнал и в пророческо ентусиазъм извикал: „ Сега отпускаш Твоя раб, Владико… “. Това е възторжена молитва, която и до през днешния ден се чете в християнските храмове.
Така от тези антични времена до през днешния ден е останал обичаят на 40-ия ден от раждането си децата да бъдат въведени в храма Господен, с цел да бъдат благословени, а на майките им да бъде прочетена очистваща молитва.

На този ден не се работи, тъй като децата ще се раждат белязани. Спазва се строго половото самоограничение: по този начин ще се усили плодовитостта на домашните животни и те ще бъдат живи и здрави. Жените не пипат остри предмети, не режат самун, конци или дърва, с цел да бъдат здрави децата. Месят се питки и се раздават в две къщи. По това кой първи ще пристигна в къщата се гадае какво дете ще се роди първо мъжко или женско. Девойките имат вяра, че бъдещият им брачен партньор ще наподобява по външен тип и манталитет на оня мъж, който срещнат пръв.

На някои места в България честват този ден като празник на мъжката рожба – назовават го Петльовден.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР