На 19 ноември отбелязваме Международния ден на тоалетните. Решението за

...
На 19 ноември отбелязваме Международния ден на тоалетните. Решението за
Коментари Харесай

Международен ден на тоалетните

На 19 ноември означаваме Международния ден на тоалетните. Решението за честването е взето през ноември 2001 година на конгрес на Международната организация на тоалетните в Сингапур.

Близо 2,5 милиарда души по света нямат достъп до обикновени санитарно-хигиенни условия. Фактите са потресаващи, сигнализира Световната тоалетна организация (WorldToilet.org). Заради неналичието на канализация тези хора рискуват всекидневно здравето и достолепието си, а всяка година 1,8 млн., най-вече деца, губят живота си. Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият извършител на болести в международен проект.

Липсата на канализация и водоснабдяване в света са причина за загубването на доста повече животи, в сравнение с всички войни през XX в., сочат данните на международната организация.

Според тях повече от 80% от канализацията на разрастващите се страни се влива без филтриране в езерата, реките и бреговите зони.

В момента човек прекарва приблизително към три години от живота си в санитарното помещение, което отрежда на тоалетната значимо място в живота ни.

Липсата на хигиена и санитарни условия е най-големият извършител на болести в международен проект, разясняват специалистите.

За да стигне до настоящия си тип, тоалетната е претърпяла дълга еволюция.

Първите тоалетни са на възраст 5000 години и са открити на Оркнейските острови, край крайбрежията на Шотландия. Те били издигнати до къщите, освен това нямало потребност да бъдат чистени.

Египтяните ходели до тоалетната в каменни ями, които по-късно заривали с пясък.

Първата тоалетна паница е китайска. Била на един от императорите, който управлявал през 50-100г. Тя била направена от злато и обвързвана с водопровода, тъй че водата отмивала всичко в канализацията.

За първи път публични тоалетни били издигнати в Древен Рим през първи век. Римляните се събирали в тоалетните по 30-40 души, като водели през това време всемирски диалози.

Флавий пръв въвел заплащането в градските тоалетни. Негова е крилатата фраза, че парите не миришат.

През 1590 година сър Джон Харингтън въвел тоалетната с водно измиване в Англия. Била направена за кралския двор. Понеже по това време в Лондон обаче още нямало тръбопровод, прислужниците сипвали вода с кофи.

През 1861 година тоалетната паница била усъвършенствана от Томас Крепер, който я свързал с казанче за вода. А отходната тръба била по този начин извита, че вътре оставала чиста вода и в помещението не миришело.

Историята:

-2500 години преди новата епоха — появяват се първите пространства, напомнящи тоалетни в Индия и Пакистан. Подобни са открити в Китай, Египет и Древен Рим. Те разрешават измиване с вода и са свързани с обща дренажна система. В Рим тоалетните са нормално част от публичните бани.

-Установено е че за първи път тоалетната хартия се е употребила в Китай през 589 година

-1681 година — за първи път се употребява френската дума тоалетна (toilet). Първоначалното значение на думата е процедура за правене на прическа и обличане, оттова се появяват и думите тоалетен стол и тоалетна вода.

-XIX век — появяват се първите публични тоалетни с чинии и опция за сядане.

-2001 година — основана е Международната организация на тоалетните.

Някои източници загатват за вредата от актуалните тоалетни. Те смятат, че нанасят вреди на ректума и храносмилателната система като цяло защото позата, заемана на чинията, е неправилна. Те също по този начин смятат, че това е една от аргументите за боледуване от колит, хемороиди и някои други болести. Най-добрата тоалетна se оказва от вид " клекало ".

В България

Над 70% от учениците в България не употребяват тоалетните в учебно заведение и стискат, сподели проучване, което НМД (Националната мрежа за децата) е провела измежду над 800 възпитаници от цялата страна през 2010 година Основната причина, която учениците акцентират, е неприятното положение на учебните тоалетни. Последиците се отнасят освен до физическото, само че и до психологичното и обществено благоденствие на децата. Лошото положение на учебните тоалетни крие извънредно съществени опасности за здравето на децата. Вредният табиет за притискане в ученическа възраст на по-късен стадий може да докара и до редица болести на отделителната система, показват от НМД.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР