На 12 септември 2024 Европейската организация на потребителите (BEUC), заедно

...
На 12 септември 2024 Европейската организация на потребителите (BEUC), заедно
Коментари Харесай

Виртуални валути, реални проблеми: България и още 16 държави от ЕС призовават за преразглеждане на монетизацията на игрите

На 12 септември 2024 Европейската организация на потребителите (BEUC), дружно с членуващи в нея организации от 17 страни, всред които и България се обърна към органите на Европейски Съюз по отношение на нелоялните практики на водещи компании от промишлеността за видеоигри. Сред упоменатите игри са Fortnite, EA Sports FC 24, Minecraft и Clash of Clans.

Въз основа на своя разбор BEUC заключи, че разработчиците нарушават законите на Европейски Съюз за отбрана на потребителите. Основните изказвания са свързани с потреблението на премиум валути в игрите, които усилват оптимално разноските на потребителите.

Премиум виртуалните валути са виртуални валути, които могат да бъдат закупени за действителни пари. Те могат да одобряват разнообразни форми, като да вземем за пример скъпоценни камъни, точки, монети и други.

Основните проблеми, разпознати от BEUC:

Непрозрачност на действителната стойност на цифровите артикули, която води до прекалено харчене. Необходимостта от закупуване на спомагателна валута в пакети, което принуждава потребителите да харчат повече. Несъстоятелността на изказванията на фирмите за желанията на играчите към първокласни валути в игрите. Отричане на правата на потребителите при потреблението на премиум валути в игрите. Повишена накърнимост на децата към манипулативни тактики.

Според статистически данни децата в Европа харчат приблизително по 39 евро на месец за покупки в игрите. Децата са най-активните играчи, само че имат лимитирана финансова просветеност (и нормално по-малко лични пари) и елементарно се въздействат от виртуалните валути. Това съставлява сериозен проблем.

Повече от половината консуматори в Европейски Съюз играят видеоигри постоянно. Сред децата на възраст 11-14 години този дял доближава 84%. През 2020 година покупките в игрите ще донесат повече от към 46 милиарда евро в международен мащаб, което съставлява към 1/4 от приходите на пазара на видеоигри.

Проучване на 50-те най-популярни видеоигри през 2023 година откри, че 21 от тях (42%) включват премиум валути. От тези 21 игри 8 от тях са с възрастов рейтинг 12 години или по-малко.

BEUC акцентира, че проблемите, разпознати в сегашния апел надвишават видеоигрите и се отнасят и за обществените мрежи и други цифрови платформи. Организацията приканва за по-добро използване на законодателството за отбрана на потребителите в бранша на игрите и за в допълнение контролиране през идващите години.

Тази огромна акция беше координирана от BEUC дружно с 22 организации членки, представляващи 17 европейски страни. Сред тях са потребителски асоциации от България, Белгия, Кипър, Дания, Франция, Финландия, Германия, Гърция, Италия, Холандия, Норвегия, Полша, Португалия, Словакия, Швеция, Испания и Швейцария.

Източник: kaldata.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР