На 12 ноември отбелязваме Световния ден за борба с пневмонията.

...
На 12 ноември отбелязваме Световния ден за борба с пневмонията.
Коментари Харесай

12 ноември – Световен ден за борба с пневмонията

На 12 ноември означаваме Световния ден за битка с пневмонията. Началото на самодейността е сложено през 2009 година по концепция на Световната здравна организация, Глобалната коалиция за битка с детската пневмония и 140 неправителствени организации. Целта е в световен мащаб да се увеличи информираността на обществото по отношение на спецификите на болестта и да се подобрят опциите за ранна диагностика и лекуване.

Пневмонията съставлява остра зараза на белите дробове , която води до инфектиране на алвеолите им и до напълването им с течност или гной. Причина за болестта могат да бъдат бактерии, вируси или гъбички във въздуха, който дишаме. Разпространява се посредством кихане, кашлица, контакт със инфектиран човек и други Болестта затруднява приема на О2, което нарушава естествения развой на дишане.

Симптомите варират от леки до тежки, според от вида на бактерията-причинител, защитните сили на организма, съществуването или не на съпътстващи болести, както и възрастта на засегнатия пациент. Затова при някои хора пневмонията протича съвсем безсимптомно, до момента в който при други може да докара до тежка дихателна непълнота с заплаха за живота на болния.

Освен общото здравословно положение и съпътстващите болести върху хода на заболяването въздействат и други рискови фактори като нездравословни привички и околна среда . От изключително значение е те да се лимитират. Това значи да се преустановят тютюнопушенето и пасивното пушене, да не се злоупотребява с алкохол и наркотични субстанции, които усилват риска от аспирационна пневмония, както и да се заобикаля излагането на замърсен въздух, токсични изпарения, някои химикали и други

Обичайната симптоматика на пневмонията е обвързвана с: кашлица с или без обособяване на секрет; ненадейно втрисане; висока температура; изпотяване; затруднено дишане; пронизваща болежка в региона на гърдите; учестен пулс; болки в ставите и мускулите; главоболие; изнемощялост и други В някои случаи обаче клиничната картина може да наподоби тази на астмата, хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), белодробния едем, белодробния карцином, бронхиектазната болест и други

Боледуването от пневмония крие най-големи опасности за бебетата, дребните деца, хората над 65-годишна възраст , както и тези с съпътстващи здравословни проблеми. То е измежду водещите аргументи за хоспитализацията им, а съгласно международните статистики е и една от най-честите аргументи за летален излаз при деца под 5 година

Пневмонията може да докара до затруднения като : белодробни абсцеси; бектеремия и септичен шок; плеврален излив; дихателна недостатъчност; бъбречна непълнота.

Ето за какво е значимо да се знае, че ранната диагностика и навременното започване на вярната терапия са основни за сполучливото лекуване на пневмонията.

Диагнозата се слага въз основа на общ физичеки обзор, нагледно и микробиологично проучване, кръвни проби като цялостна кръвна картина, пулсова оксиметрия за премерване насищането с О2 на кръвта.
Източник: moreto.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР