На 12 декември България и Румъния бяха приети официално в

...
На 12 декември България и Румъния бяха приети официално в
Коментари Харесай

Комисар Златанов за Шенген: Нямаме гаранции - Гърция може да въведе граничен контрол

На 12 декември България и Румъния бяха признати публично в Шенген и по суша, като решението влиза в действие от 1 януари 2025 година Решението беше взето публично на постоянното съвещание на Европейския съвет по правораздаване и вътрешни работи в Брюксел.

След първичната политическа наслада и еуфория, пораждат редица въпроси по отношение на смяната в пътуванията, която неизбежно ще настъпи. На тях отговоридиректорът на Главна дирекция „ Гранична полиция “ основен комисар Антон Златанов в изявление за Vesti.bg .

Шенгенското пространство без надзор по вътрешните си граници е едно от най-ценените от жителите на Европейски Съюз достижения на европейската интеграция, пишеБНТ. Започнало като междуправителствен план сред пет страни членки през 1985 година — Белгия, Германия, Люксембург, Нидерландия и Франция — то последователно се разшири, с цел да се трансформира в най-голямото пространство на свободно придвижване в света. Освен че улеснява свободното придвижване на хора без надзор по вътрешните граници, Шенгенското пространство е от забележителна изгода за европейската стопанска система.

Комисар Златанов, с влизането на страната ни в Шенген у българите пораждат редица въпроси. Как да вземем за пример ще пътуват малолетни, малолетни, деца на разведени родители?

Ще пътуват по този начин, както в този момент пътуват през аерогарите с шенгенски полети, т.е. там няма граничен надзор и не се следи този въпрос. Аз и преди съм казвал, че когато има спор сред двама родители за пътуванията на общите им деца, единственият законен метод е посредством подаване на молба до съда, който да се произнесе по този въпрос.

По принцип това е законовата процедура във всички европейски страни. В България преди години, за спомагателна сигурност е издадена и заповед, с която Гранична полиция желае такива заявления на КПП-тата, само че това е чисто българска процедура, която в този момент е несъвместима с шенгенските правила.

Пътуването, когато няма граничен надзор от България да вземем за пример за Гърция или Румъния, ще наподобява на пътуването от област София до област Пазарджик.

Ще има ли някакви промени, когато влизаме в България от страна, която не е част от шенгенското пространство, като Турция да вземем за пример?

Няма да се промени нищо, остава сегашната организация. Т.е. остава целия граничен надзор, инспекции от всички органи, с изключение на гранична полиция, като БАБХ, Национална агенция за приходите и така нататък На външните граници на България с Турция, Сърбия и Северна Македония, както и на пристанищата и летищата за кораби и самолети, идващи от страни, които не са част от Шенген организацията на работа остава същата.

Традиционно летният трафик към южната ни съседка Гърция е извънредно претрупан и КПП-тата се образуват опашки. Ще се облекчи ли той след влизането ни в Шенген?

Да, естествено. Но тук желая да направя едно конкретизиране – всяка страна има право да възвърне контрола по границите си, когато тя реши, по някаква мотивация, за какъвто интервал от време желае, естествено разрешен от шенгенските правила. За това си решение следва да уведоми останалите страни членки на Шенгенското пространство.

Т.е. ние нямаме гаранции, че да вземем за пример Гърция няма вкара в един миг, заради някакви си техни аргументи, граничен надзор единствено от техни граничари. Такава възможност е изцяло допустима да се случи. Същото се отнася и за Румъния.

Ние, да вземем за пример, поради признатия ангажимент сред четиримата министри на срещата в Будапеща, ще възстановим незабавно, т.е. от първата минута на 1 януари 2025 година, ще възстановим този надзор по българо-румънската граница. Но той няма да бъде прецизния 100-процентов надзор, който е в този момент, а ще бъде по наша преценка на кои хора и коли да бъде осъществен, с цел да не натоварваме ненужно трафика.

Какви са новите провокации пред Гранична полиция с приемането ни в Шенген?

Има доста огромни провокации за сътрудниците, които работят на вътрешни граници, защото те би трябвало да продължат да обезпечават сигурността страната във връзка с границите, какво влиза и излиза, и като мигранти, и като контрабанда, само че ще го вършат на изнесени пунктове отвън сегашните гранични пунктове.

Т.е. някъде по пътищата, където хората ще виждат и ще усещат по какъв начин наши патрули изборно дали на инцидентен принцип, дали въз основата на някаква информация и разбор решаваме да проверим тъкмо техния автомобил да вземем за пример. Но това няма да се разграничава кой знае какъв брой от инспекциите, които и сега се правят във всеки един град или на всеки веднъж.

Значи по този метод ще се следи и за незаконната миграция да вземем за пример?

Точно по този начин. Ние, като се изключи че разполагаме с оперативна информация и знаем какво е забавно за нас, ще го вършим по един подобен метод, по който сме определили авансово рисковите профили на коли или хора и посредством точно този надзор ще противодействаме. Знаем по какъв начин, тъй че е въпрос на напасване естествено в първите месеци, само че нещата ще се трансформират.

Ще има ли осведомителни акции за разяснение на новите правила на жителите?

Ние към този момент сме в такава акция, като непрекъснато подаваме информация и описваме по медиите, само че естествено ще има такава акция още през януари според от поставените въпроси, които почти са едни и същи. Но желаеме да забележим първо по какъв начин ще действат и нашите сухопътни съседи в Шенген, а точно Гърция и Румъния, с цел да бъдат съответни и нашите препоръки към жителите.

Кое е най-важното, с което всеки един българин би трябвало да е наясно от 1 януари?

Най-важното нещо е, че хората би трябвало да са търпеливи, в случай че бъдат спрени за инспекция, макар че няма 100-процентов граничен надзор и би трябвало да оказват подпомагане на граничните служби, в тази ситуация на Гранична полиция, защото ние продължаваме да имаме ангажимент и във връзка с престъпността.

Т.е. в случай че се транспортират мигранти, опиати, акцизни артикули или нещо друго, то това предстои на гонене от закона и ние сме длъжни да подсигуряваме на останалите български жители такава сигурност./дарикнюз.бг

Източник: struma.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР