На 11-ия пленарен ден Наталия Киселова беше избрана за председател

...
На 11-ия пленарен ден Наталия Киселова беше избрана за председател
Коментари Харесай

Избраха Наталия Киселова за председател на 51-вото Народно събрание: Политическите сили коментират избора

На 11-ия пленарен ден Наталия Киселова беше определена за ръководител на 51-вото Народно заседание, 25 дни след свикването на първото му съвещание, което стартира на 11 ноември. След три поредни балотажа сред претендентите Силви Кирилов от „ ИТН “ (ИТН) и Наталия Киселова от „ БСП-Обединена левица “, днешният четвърти балотаж приключи с триумф за Наталия Киселова.

Тя беше определена със 140 гласа “за ” и 93 – “против ”, без въздържали се. Киселова получи поддръжката на 68 депутати от ГЕРБ-СДС, 35 от “Продължаваме промяната-Демократична България ”, 18 от “БСП-Обединена левица ”, 19 от “Алианс за права и свободи ”. Един народен представител от ГЕРБ-СДС гласоподава “против ”, както и 34 от “Възраждане ”, 29 от “ДПС-Ново начало ”, 18 от “Има подобен народ ” и 11 от “Морал, единение, чест ”.

След избора си Киселова съобщи, че оттук насетне ще бъде ръководител на Народното събрание на всички и напъните би трябвало да си костват. Депутатите избраха и седем заместник-председатели на 51-вото Народно заседание. От ГЕРБ-СДС това е Рая Назарян, от „ Продължаваме промяната-Демократична България “ – Атанас Атанасов, от „ Възраждане “ – Цончо Ганев, от „ БСП-Обединена левица “ – Драгомир Стойнев, от „ Алианс за права и свободи “ – Хайри Садъков, от „ ИТН “ – доцент Николета Кузманова и от партия „ Морал, единение, чест “ – Радостин Василев. От „ ДПС-Ново начало “ не предложиха собствен претендент за заместник-председател на Народното събрание. Последва оповестяване на управленията на парламентарните групи.

Председател на парламентарна група на ГЕРБ-СДС е Бойко Борисов. Парламентарната група на „ Продължаваме промяната-Демократична България “ има двама съпредседатели – Николай Денков и Надежда Йорданова. „ Възраждане “ оглавява Костадин Костадинов. Парламентарната група на „ Движение за права и свободи-Ново начало “ е с ръководител Делян Пеевски. Парламентарната група на „ БСП-Обединена левица “ има двама съпредседатели – Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов.

Наталия Киселова разгласи, че от „ Алианс за права и свободи “ е постъпило заявление да бъдат оповестени като парламентарна група с название „ Демокрация, права и свободи – Движение за права и свободи “. За ръководител на парламентарната група е определен Джевдет Чакъров.

Начело на парламентарната група на „ ИТН “ (ИТН) е Тошко Йорданов. Председател на парламентарната група на партия „ Морал, единение, чест “ (МЕЧ) е Кирил Веселински.

Парламентарно показаните политически сили разясниха избора на ръководител. От ГЕРБ-СДС препотвърдиха желанието си за образуване на болшинство, като показаха, че „ Продължаваме промяната-Демократична България “, Има Такъв Народ и „ БСП-Обединена левица “ са единствените допустими сътрудници. Росен Желязков съобщи след гласуването, че без гласовете на ГЕРБ-СДС не може да бъде определен ръководител на Народното събрание.

Асен Василев, съпредседател на „ Продължаваме промяната-Демократична България “ (ПП-ДБ), сподели, че декларацията за хигиеничен кордон към “ДПС-Ново начало ” и Делян Пеевски, препоръчана от групировката незабавно след изборите, е сработила. От ПП-ДБ предложиха Народното събрание да работи без отмора по коледните празници, с цел да може да навакса пропуснатото време.

От „ Възраждане “ и Има Такъв Народ показаха отзиви, че с днешното гласоподаване се вижда повтаряне на „ сглобката “ от 50-ото Народно заседание.

Костадин Костадинов съобщи, че за следващ път са станали ясни всички зависимости. Големите антикомунисти от „ Демократична България “ гласоподаваха дружно с Българска социалистическа партия, тези от „ Продължаваме Промяната “, които се бореха с ГЕРБ, поддържаха дружно с тях претендента на Българска социалистическа партия, „ Алианс за права и свободи “, които обясняваха, че няма да поддържат претендент дружно с ГЕРБ – всички те дружно гласоподаваха, сподели Костадинов. Реално видяно, виждаме едно повтаряне на „ сглобката “ сред ГЕРБ, Движение за права и свободи на Доган, ПП-ДБ и към този момент Българска социалистическа партия, заключи Костадинов.

Председателят на парламентарната група на “ДПС-Ново начало ” Делян Пеевски уточни, че чака по-бързо да върви работата, с цел да може да се завърти рулетката с връчването на проучвателните мандати за сформиране на държавно управление и да се върви към нови избори. На въпрос дали има късмет за постоянно държавно управление, водачът на “ДПС-Ново начало ” отговори: “Ако се сговорят по кабинетите да разграбят България ”.

От парламентарните групи на „ БСП-Обединена левица “ и тази на “Демокрация, права и свободи – Движение за права и свободи ” не разясниха в коридорите избора на Киселова.

Станислав Балабанов от Има Такъв Народ също изрази позицията, че се повтаря остарялата сглобка. „ Има задоволително блестящо болшинство от остарялата сглобка – ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, Движение за права и свободи, плюс частната благосъстоятелност на Пеевски – БСП-Ново начало ”, разяснява депутатът.

Председателят на парламентарната група на МЕЧ Кирил Веселински разяснява, че през днешния ден Делян Пеевски е седнал на най-високата естрада, на председателския стол на Народното събрание.
Източник: novinionline.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР