На 1 октомври общинското дружество "Топлофикация София" трябваше да започне

...
На 1 октомври общинското дружество "Топлофикация София" трябваше да започне
Коментари Харесай

След намеса на АОБР Топлофикация София спря спорен договор

На 1 октомври общинското сдружение "Топлофикация София " трябваше да стартира да продава електрическа енергия на неизвестен (заради борсовите правила) търговец на ток по цени, които са със 17% под пазарните сега. Договорът, подписан още на 16 юли, обаче е бил преустановен и изобщо не е влезнал в действие, само че не толкоз поради цената, колкото поради публичния напън против него, заяви "Капитал ".

Това деяние идва след намесата на Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОРБ), управлявана сега от КРИБ, чийто ръководител е Кирил Домусчиев  Кирил Домусчиев Г-н Кирил Домусчиев е роден на 18 април 1969 година в град София. Г-н Кирил Домусчиев има.

През юли от АОРБ алармираха за продажбата на електрическа енергия на занижени цени от „ Топлофикация София “.

От Асоциацията внесоха и сигнал до основния прокурор.

В мнението си през юли АОРБ уточни, че Столичната община е ощетена като притежател на сдружението – притежател, трайно демонстриращ незнание и индиферентност какво става в „ Топлофикация София “.

От АОРБ попитаха в сигнала си за какво договорката е осъществена за секунди, и то по метод, по който нито продавач, нито покупател ще станат обществено известни. И подсетиха, че става дума за договорка от 110 450 МВч, или по пазарни цени договорка от над 10 млн. лева

"Пак за изясненост на обществото, естествената процедура на е търговете за покупко/продажба да са забележими най-малко 16 часа авансово, с цел да може всички участници да се приготвят за търга и да се подписа най-хубавата договорка за всички страни. За разлика от естествените търгове, вместо за най-малко 16 часа, Топлофикация София не даде и 5 секунди на участниците. За 4 секунди, Топлофикация София загуби 2.2 млн лева от една корупционна договорка! ", показаха възмущението си от АОРБ.

Сега "Топлофикация София " ще продава тази сила на сегмента "Ден напред ", където сега цените са по-високи - сред 85 и 105 лева./мВтч. Но защото оперативно това изисква повече старания, а и има огромен пазарен риск цените да се намалят при възможни нови ограничавания поради ковид, е планувано провеждането на нов търг за дълготраен контракт. Това обаче ще стане след разбор на пазарната обстановка.

Каква е историята

На 16 юли на енергийната борса беше подписана анонимна договорка за доставката на електрическа енергия през последното тримесечие на тази година. Тя беше осъществена на рядко потребления сегмент Continuous trading (или Непрекъсната търговия), при който не се подава предварителна информация, а продавачите и купувачите остават скрити. Последната огромна договорка на този боров сегмент беше през 2017 година и отново провокира подозрения за операции. Тогава АЕЦ "Козлодуй " предложи електрическа енергия за към 100 млн. лева на цена с 10% под междинната за пазара.

В настоящия случай бяха изтъргувани 50 мВт базова мощ на цена 78.10 лева./мВтч, или общо 8.62 млн. лева за времето от 1 октомври до 31 декември, като изпълнителният шеф на "Топлофикация - София " Александър Александров удостовери, че продавач е точно общинското сдружение.

Проблемът, с изключение на анонимността, в тази ситуация беше и цената. Към момента на договорката тя беше с 25% по-висока от пазарната, само че фючърсите още тогава посочваха, че през последното тримесечие на 2020 година се чакат равнища от и над 90 лева./мВтч. По този мотив в писмо до комисиите за енергийно и водно контролиране и за отбрана от конкуренцията от Асоциация "Свободен енергиен пазар " оповестиха, че договорката манипулира пазара на едро с електрическа енергия поради доста по-ниската цена от предстоящата за края на годината и на процедура е изработен подарък на някого от към 2 млн. лв..
Какво демонстрират сметките

Данните на Българската самостоятелна енергийна борса сочат, че междинната цена за септември е била към 92 лева./мВтч, а фючърсите за четвъртото тримесечие от септември бяха на равнища над 93 лева./мВтч. Освен това на 25 септември на сегмента за дълготрайни контракти бяха изтъргувани 90 мегавата мощ за четвъртото тримесечие на цена от 92 лева./мВтч. За първите 3 дни на октомври записаните покупко-продажби са приблизително за малко над 90 лева./мВтч.

Всичко това ясно демонстрира, че борсовата цена на електрическата енергия се движи към и над 90 лева./мВтч, като упованията на пазара са за леко покачване към края на годината. За съпоставяне подписаният на 16 юли контракт от "Топлофикация София " беше при цена 78.1 лева./мВтч. Предвид количеството електрическа енергия по него - 110 400 мегаватчаса, разликата е основна. Измерена в пари е над 1.32 млн. лв..

Дали в този момент столичното парно ще успее да осъществя този спомагателен приход зависи напълно от пазара.

За разлика от другите платформи на Българската самостоятелна енергийна борса на екран, при Непрекъсната търговия всички покупко-продажби се подписват посредством логаритъм Auto-Matching, при който продавач или покупател залагат своята оферта и чакат срещуположен отговор. При съвпадане договорката се подписва автоматизирано, без да е ясно кои са участниците в нея, даже за самите тях. Тук няма нищо нелегално, само че поради неналичието на гласност има подозрения за авансово координиране. Така да вземем за пример даден покупател може да разгласи, че желае несъмнено количество електрическа енергия на дадена (често пъти по-ниска) цена и да се откри продавач, който да му я даде. Това е допустимо и при платформата с двустранни контракти, както стана предходната година да вземем за пример, само че тогава основателят на търга е забележим за обществеността.
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР