МВР: Правила за поведение и действие на хората при земетресениеЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО

...
МВР: Правила за поведение и действие на хората при земетресениеЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО
Коментари Харесай

Правила за поведение и действие на хората при земетресение

Министерство на вътрешните работи: Правила за държание и деяние на хората при земетресение

ЗЕМЕТРЕСЕНИЕТО е естествено злополучие, което не може да бъде предсказано.  Неговата дълготрайност не е огромна, само че следствията са тежки.

І. При сеизмично спокоен интервал.

Мебелите у дома да се закрепят крепко, да не се слагат тежки и елементарно падащи предмети на високи места.

На комфортно и елементарно налично място у дома да имате сложени фенерче, радиоапарат на акумулатори, чанта за документи и скъпи движимости, аптечка с нужните медикаменти, джобна свирка, запас от храна и вода, облекла според от сезона.

Пестициди, отровни химически и лесно-запалими субстанции да са подредени в крепко и компактно затворени съдове на обезопасени места.

Входа на жилището да се поддържа свободен и да не складират предмети.

Да се дефинират най-безопасните мяста в жилището, които ще се заемат при земетресение, като се има поради, че най-опасни са балконите, външните стени, стълбища и асансьори.

Необходимо е да се приготви проект за държание на всеки член от фамилията при земетресение.

 

ІІ. При чувство на първия трус .

Ако се намирате на закрито:

 

а) не би трябвало да напускате постройката (жилището, училището) в която се намирате, в случай че можете да я напуснете за към 10 секунди, като не се използвот асансьорите и се дава преимущество на деца, възрастни и заболели, а учениците да съблюдават напътствията на учителите по стълбището – не ползвайте асансьор ;

б) да се заема най-безопасното място в постройките – под рамката на врата, до вътрешните стени, под постоянни маса и легло;

в) стойте надалеч от стъкла, прозорци, външни порти и стени, и всичко, което би могло да падне върху Вас;

2. Ако се намирате навън, неотложно се отдалечете на безвредно място от здания, дървета и стълбове на разстояние минимум тяхната височина.

3. Ако сте в автомобил е належащо да спрете неотложно и да изчакате отминаването на трусовете, като избягвайте прекъсването наоколо до или под здания, дървета, мостове и стълбове на електропреносната мрежа.

 

ІІІ. След земетресението.

Възможни са вторични земетресения . Тези вторични земетресения са нормално по-слаби от главните, само че могат да бъдат задоволително мощни и да доведат до спомагателни вреди на отслабените към този момент структури.

 

Те могат да се случат в първите часове, дни, седмици или месеци даже след главния земетръс.

2. Изключете електричеството, газта и водата.

3. Напуснете неотложно постройката (ако сте на закрито), като вземете квалифицирания багаж(фенерче,радиоприемник, чанта с документи и скъпи движимости, аптечка с нужните медикаменти, свирка, запас от храна и вода), по стълбището – не ползвайте асансьор.

 

4. Окажете първа помощ, в случай че към Вас има потърпевши.

 

5. Следете информациите по БНР и локалните радиостанции за развиването на бедствието.

6. Слушайте (гледайте) предаванията по захранваните с акумулатори портативни радиоприемници (телевизори). Следете за последната информация по отношение на създалата се изключителна обстановка.
7.Използвайте телефон единствено за незабавни повиквания.
8. Пазете се от предмети, които могат да изпаднат от рафтовете.
9.Стойте надалеч от потърпевшите места и региони. Останете надалеч, в случай че вашата помощ не е категорично поискана от полицията, противопожарната защита или избавителните служби.

Върнете се в къщи, единствено когато управляващите потвърдят, че това е безвредно.
10.Имайте в поради в случай че живеете в крайбрежни региони, че са вероятни сеизмични морски талази (наричани „ приливни талази “). Когато локалните управляващи предупредят за цунами, би трябвало да ви е ясно, че това е поредност от рискови талази на път да доближат брега и да пометат всичко по пътя си. Стойте надалеч от брега, като по-възможност изберете по-високо и стабилно място,

да вземем за пример близкия рид.

11.Помогнете на ранените или затиснати лица. Не забравяйте да помогнете на вашите съседи, които могат да изискват специфична помощ като деца, възрастни хора и хора с увреждания. Оказвайте първа помощ, когато е подходящо и съгласно опциите. Не премествайте съществено ранени лица, в случай че те са в непосредствена заплаха от следващи пострадвания. Обадете се за помощ.

12.Почистете от разлети медикаменти, белина, бензин или други стартер ни течности неотложно . Напуснете региона, в случай че усетите миризмата на газ или изпарения от други химически субстанции.

13.Проверете комините по цялата им дължина за повреди. Незабелязани увреждания биха могли да доведат до пожар.
14.Проверете битовите системи за газоподаване, електрофикация, водоснаб дяване и канализация.

– Проверете за приключване на газ. Ако сте усетили миризмата на газ или чуете звук като продухване или съскане, отворете прозорец и бързо напуснете постройка та. Изключете газоподаването посредством външния главен клапан и оповестете газовата компания за това. Изключили един път газта по някаква причина, тя би трябвало да бъде включена назад от експерти.
– Огледайте за увреждания по електрическата система. Ако виждате искри, скъсани или протрити кабели, или усетите миризмата на прегоряла изолираност, изключете електрозахранването от главния бушон или основния комутатор (шалтер) на веригата.

-Проверете за увреждания по канализацията и водопроводните тръби. Ако подозирате, че канализацията за отходните води е развалена, избягвайте потреблението на тоалетните.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР