Музикаутор подаде жалба до Европейската комисия за несъответствие на българското

...
Музикаутор подаде жалба до Европейската комисия за несъответствие на българското
Коментари Харесай

Музикаутор с жалба до ЕК, защото у нас не работи регламента за частното копиране

Музикаутор подаде тъжба до Европейската комисия за противоречие на българското законодателство с правото на Европейския съюз по отношение на частното прекопирване, с което страната нарушава отговорностите си на страна членка.

Става въпрос за копирането на творби върху празни носители, да вземем за пример дискове, хард дискове, флашки и така нататък Ако в цяла Европа такива правила са публикувани и от тази активност се генерират над 581 млн. евро за правоносителите, то в България правната уредба де факто не работи.

Българските институции неведнъж са алармирани за обстановката, в това число посредством резолюции от CISAC - Международната конфедерация на сдруженията на създатели и композитори, и целеви акции, проведени от Музикаутор. Въпреки това тези сигнали до момента постоянно са били неглижирани от страната.

Преди ден 10 интернационалните организации сезираха еврокомисаря в Цифрова стопанска система и цифрово общество Мария Габриел в поддръжка на причините на българското сдружение. Това са:

- AEPO-ARTIS - Асоциация на европейските организации на изпълнителите
- BIEM - Международно бюро на авторските сдружения, ръководещи правата за машинален запис и възпроизвеждане
- CISAC - Международна конфедерация на сдруженията на създатели и композитори
- EUROCINEMA - Асоциация на продуцентите на кино и телевизия
- EUROCOPYA - Европейска федерация на сдруженията на продуцентите за взаимно ръководство на правата при частно прекопирване на аудиовизуално наличие
- EVA - Европейски образни актьори
- FIM - Международна федерация на музикантите
- GESAC - Европейска група на сдруженията на създатели и композитори
- IMPALA - Асоциация на самостоятелните музикални компании
- SAA - Дружество на аудиовизуалните създатели

В писмото си те показват, че в продължение на доста години неналичието на работещ правилник в България нанася обилни вреди както на българските и европейски правоносители, по този начин и на правоносители от целия свят.

Международните организации алармират, че българската система също по този начин подценява наредбите на Бернската спогодба, Договора на Световната организация за интелектуална благосъстоятелност за осъществяванията и звукозаписите (WPPT), както и Международния контракт за обвързваните с търговията аспекти на интелектуалната благосъстоятелност (TRIPS), които България и Европейският съюз са длъжни да съблюдават.
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР