Мрежа, захранвана със слънчева енергия, получава вода от мъглата и я пречиства
Мрежите, които създават вода от атмосферната влага, са от огромна изгода в сухите и мъгливи региони, само че за жалост дружно с водата те събират и замърсители от въздуха, които са в обилие в гъсто обитаемоте градове. Опасно е да се пие такава вода и даже да се готви с нея. Учени от Швейцария са създали мрежа, която разгражда рисковите молекули благодарение на слънчевата сила.
Мрежата, основана от инженери от Швейцарското висше учебно заведение по инженерство, е направена от железни проводници, покрити с полимерен пласт и титанов диоксид, оповестява New Atlas. Полимерната примес служи за повишение на успеваемостта на образуването на капките и им оказва помощ да се търкалят по клетките допустимо най-бързо. В същото време титановият оксид работи като химически катализатор, разграждайки органичните съединения под въздействието на ултравиолетовата светлина.
Изобретателите са тествали мрежата в лабораторни условия и в пилотна станция, като са употребявали изкуствена мъгла, съдържаща замърсители: частици от отработено дизелово гориво и бисфенол А.
Резултатите демонстрират, че мрежата събира към 8% от водата от мъглата, като в същото време почиства 94% от нездравословните субстанции. Само 30 минути на слънчева светлина са задоволителни, с цел да се засилва титановият оксид за 24 часа. По този метод устройството не се нуждае от непрекъснато осветяване.
„ Нашата система освен събира мъглата, само че и пречиства събраната вода, което значи, че тя може да се употребява в райони с атмосферно замърсяване, като да вземем за пример градове с висока плътност на популацията “, споделя Ритвик Гош, водещ създател на научната работа.