9 удивителни примера за начина, по който влияем на мозъка си
Мозъкът е може би най-тайнственият орган в човешкото тяло. Учените непрестанно научават нови обстоятелства за работата му, само че надалеч не са разкрили тайните му. Ето някои от най-изненадващите открития.
9. Хроничната липса на сън утежнява паметта.
Учени от Калифорнийския университет в Бъркли са разкрили безапелационни доказателства, че неналичието на сън може да утежни паметта и да аргументи заболяването на Алцхаймер. По време на пълностоен сън, мозъчните кафези отстраняват токсичните субстанции, които са рискови за нашия мозък. Ако човек не получава задоволително сън, това има унищожителен резултат върху мозъчните кафези.
8. Продължителният стрес унищожава мозъка.
Отслабване на паметта, способността за учене, самоконтрола - това са последствията, до които води хроничният стрес. Той ни кара да изпитваме неспокойствие, безпокойствие, напрежение и постоянно да се разсейваме.
7. Любовта и омразата имат доста общи неща.
Британски учени са открили, че любовта и омразата произлизат от сходни области на мозъка. Въпреки това, за разлика от омразата, любовта доста понижава активността на областите, виновни за преценката и логическото мислене.
6. Мозъкът е сензитивен към дехидратация.
Нашият мозък е съвсем 80% вода. Затова даже умерената загуба на течност (около 2%) понижава концентрацията и бдителността и води до утежняване на краткотрайната памет и когнитивните качества.
5. Бременността трансформира структурата на мозъка.
Учените са потвърдили, че бременността понижава количеството сиво вещество в областите, които дават отговор за общественото знание и способността да разбираме другите. Всичко това е належащо, с цел да се укрепи връзката майка-бебе, да се помогне на дамата да разбере потребностите на детето и да е нащрек за евентуални външни рискове.