Мозъчен имплант, управляван от изкуствен интелект (ИИ), може да осигури

...
Мозъчен имплант, управляван от изкуствен интелект (ИИ), може да осигури
Коментари Харесай

Мозъчен имплант помага за справяне със симптомите на болестта на Паркинсон

Мозъчен имплант, ръководен от изкуствен интелект (ИИ), може да обезпечи денонощна персонализирана грижа за хора с заболяването на Паркинсон, съгласно ново проучване, оповестено в сп. " Нейчър медисин ", съобщи Юнайтед прес интеренешънъл, представена от Българска телеграфна агенция.

Имплантът употребява изкуствен интелект, с цел да следи мозъчната интензивност на пациента за промени, които могат да причинят проблеми с придвижването денем и бодърствуване през нощта, изясняват откривателите. Когато устройството долови притеснителна интензивност, то се намесва с точно калибрирани електрически импулси, известни като дълбока мозъчна стимулация (ДМС).

По създание имплантът основава " затворен цикъл ", в който признаците непрестанно се потискат, до момента в който пациентите с Паркинсон се занимават с всекидневните си действия, споделят още откривателите. Клинично изпитване на ранен стадий при четирима души е открило, че имплантът понижава с 50 % най-неприятните признаци на Паркинсон, съгласно резултатите, оповестени в сп. " Нейчър медисин ".

" Това е бъдещето на дълбоката мозъчна стимулация за заболяването на Паркинсон ", споделя водещият откривател доктор Филип Стар, съдиректор на Клиниката за двигателни нарушавания и невромодулация към Калифорнийския университет - Сан Франциско (UCSF).

" Има огромен интерес към подобряването на лечението с ДМС, като се направи адаптивна и саморегулираща се, само че едвам неотдавна са налични верните принадлежности и способи, които разрешават на хората да я употребяват дълготрайно в домашни условия ", съгласно прессъобщение на университета, което цитира доктор Филип Стар.

Болестта на Паркинсон визира към 10 милиона души по света и поражда вследствие на загуба на неврони, произвеждащи допамин, в дълбоките области на мозъка, изясняват откривателите. Допаминът е хормон, който оказва помощ за координирането на придвижванията в тялото. С намаляването на равнищата му хората стартират да развиват двигателни проблеми като трептене, мускулна вдървеност и нарушено равновесие. Възможно е да се проявят и други признаци като меланхолия и бодърствуване.

Доказано е, че дълбоката мозъчна стимулация понижава количеството медикаменти, от които пациентите с Паркинсон се нуждаят за лекуване на признаците си. Досега обаче имплантите за ДМС са били проектирани да обезпечават непрекъснато равнище на електрическа стимулация, вместо да се приспособяват към настоящите признаци на индивида. Сегашният адаптивен имплант употребява сигнали от двигателната кора на мозъка, с цел да направлява количеството стимулация, която дава на субталамичното ядро - мозъчна област, която координира придвижването.
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР