Шефът на спасителите във Варна: След запой туристите са смели като лъвове и се давят като мухи
Монитор Шефът на спасителите на Варненския плаж Георги Есов е с дълготраен стаж по морските плажове. Роден е в шуменското село Хитрино. 18-годишен стартира работа като избавител в Златни пясъци, бил е на Албена, Камчия, след което минава на работа в областта на туризма. През 1999 година, след 20-годишно спиране, още веднъж се връща на избавителната вишка на Централния варненски плаж. От 10 години е началник на спасителите. Той изрече скандалната истина за туристите, а точно, че " след запой стават смели като лъвове и се давят като мухи "
- Г-н Есов, да стартираме с това по какъв начин се охранява варненският плаж, какъв е броят на постовете и спасителите, каква е организацията на работа?
- През това лято на варненския плаж работят 26 избавителни поста. Те са ситуирани по цялата линия от вълнолома до четвърта буна. Всички пунктове са оборудвани със избавителни средства, като заетите с защитата и опазването на живота на плажуващите са 60 спасители, по двама на пост. Разполагаме и с 4 медицински пункта – 2 на централния плаж и 2 в региона на буните. В допълнение към тях има и преносим реанимационен екип с кола за спешна помощ.
- Преодоляхте ли обичайните проблеми с набирането на спасители, със заплащането?
- Нямаме проблеми с набирането на спасителите, само че междинната възраст към този момент е висока, защото младите бягат в чужбина. Няма условия за особено обучение при кандидатстване за тази работа, само че всеки един наложително би трябвало да има приключен курс за воден избавител. Всяка година се организира и обновителен изпит за инспекция на правоспособността. Палитрата във връзка с възрастта на спасителите, които работят, е доста шарена – от 18 до 70 години. Няма недоволства и от заплащането, което постепенно, само че непрекъснато се усилва.
- Какви са компликациите в работата ви?
- Свързани са най към този момент с това, че хората постоянно надценяват силите си. Особено след приложимост на алкохол или дрога стават смели като лъвове и се давят като мухи. Някои пък идват отдалече за 3 дни на море и споделят, че не може да им забраняваме да влизат във водата. Имаме много спорове и с хора, които при червен байрак настояват, че морето не е рисково, вълните не са огромни. Но превантивно, като неписано предписание при нас е, когато би трябвало да се избира сред зелен и жълт, да се избира жълтият байрак, а сред жълт и червен – аленият. Затова тези, многознайковците, нормално се учудват, че има червен байрак.
- Как действате против пияните и дрогираните?
- Нямаме кой знае какви права и доста от плажуващите са наясно с това. Затова надуваме свирките, приказваме, призоваваме. И все се надяваме в миналото да създадат и плажна полиция, та да спре тормозът и над спасителите. Двама служители на реда са задоволителни за целия плаж. Защото на някои сътрудници им писва... и тогава отново ние сме отговорни. Е, има велополицаи, които патрулират по алеите в Морската градина и по Крайбрежната алея, които се отзовават при произшествия. Засега, с помощта на тяхната помощ, се оправяме някак.
- За какво би трябвало да внимават плувците в морето?
- Температурата на морската вода на дълбочина след един метър е доста по-ниска от тази на повърхността. Затова би трябвало да се внимава, тъй като при внезапната промяна на топла със студена вода има заплаха от хипотермия, инфаркт и други сходни произшествия. Особено деликатни би трябвало да бъдат по-възрастните хора. Аз постоянно споделям, че на морето не е по-безопасно от снежната лавина в планината.
- Какво би трябвало да знаят хората, с цел да се предпазят от удавяне?
- Да викат мощно и да се опитат да привлекат вниманието на други плуващи край тях или на спасителите на брега. А тези, които не са уверени, по-добре да не влизат доста дълбоко или да са с група други плувци, които при потребност също може да им оказват помощ.
- Как минава сезонът до момента?
- Сезонът е добър, макар времето, което не е с нас. Трудното през сезона стартира от средата на юли до края на август, когато за нас е най-тежко, тъй като морето е и най-опасно. Но още през юни имаше бурно море с доста висока вълна и доста работа за спасителите. Извадили сме над 40 давещи, като на една трета от тях спасихме живота. Не обичам доста да приказвам, с цел да не предизвикам ориста, само че за наша наслада, а и за техен шанс, до момента нямаме съдбовни случаи. Ето и през днешния ден, точно на Илинден, морето е умерено и това подсигурява спокоен ден за спасителите. Така е от 10 дни, морето е като огледало и се надявам да продължи да е по този начин. Както споделяме в такива случаи " Мравките пият вода от морето! “
- Прави усещане, че това лято всички удавници са по Южното Черноморие, а на север няма съдбовни произшествия...
- Нямам пояснение. Просто може да е злополучно съвпадане, при което морето да е било бурно, а мястото неуместно. Но дано не забравяме, че там е силата на така наречен алкохолен туризъм и това може да е обяснението. Бил съм на Слънчев бряг и съм виждал туристите – те са непрекъснато пияни. А в морето са евентуални жертви.
- В кои сектори на варненския бряг морето е най-опасно?
- Работил съм на 4 или 5 плажа през годините и по-опасен от варненския е единствено плажът на Камчия. Южният плаж е рисков, тъй като брегът е плитък и прави три-четири прибоя, които копаят дънни ями и ръкави, които способстват за подводни течения, така наречен мъртвак. Там е рисково в региона сред първи и четвърти пост. Друго такова място е " Дяволското мостче “ към Калните бани, а на север – външната и северната част на буните, които са открити и при ветрова вълна крият доста опасности за контузии и удавяния. На тези места, които изброих, са и най-многото смъртни случаи през годините. Но хората могат да бъдат спокойни, че ще бъдат навреме осведомени от нас за рискови сектори. Също по този начин след огромна вълна се появява и мъртво неспокойствие. Спасителната работа слага табели на всички места, където има рискови сектори с дънни ями и предизвестява за места, където се появяват подводни течения. Моят зов е плажуващите да не ги чупят, нито пък да простират банските си върху тях.
- Кои от многочислените случаи като избавител няма да забравите в никакъв случай?
- Преди 3-4 години на Южния плаж, при тежка вълна и червен байрак не успяхме да спрем хората, които влизаха в морето. В един миг се получи така наречен всеобщо давене. Пищят дами, децата крещят за помощ - страшна картина. Използвахме въжета и с 3 макари започнахме да ги вадим един по един. Бяхме към 10 спасители, помагаха ни и плажуващи и успяхме да извадим общо 15 души, половината от които сигурно щяха да се удавят. Като приключихме с последния, целият плаж ни приветства като рок звезди. И в този момент настръхвам, като си спомня този ден. Няма да не помни и младия тогава избавител Цветомир Милев, който ми сподели, откакто всичко завърши: " Бате Жоре, не имах вяра до момента, само че да спасяваш човешки живот, е ужасно прекарване. Това е по-хубаво и от секса! “
- Какви хора сте спасявали?
- Вадил съм от водата първенеца по бодибилдинг на Германска демократична република – огромна скала. Беше намазан с всякакви масла и се плъзгаше като риба. Трудна работа, не можеш да го хванеш, само че го спасихме. Освен това тези с огромната мускулатура са и доста тежки във водата. Едва го издърпах, само че оцеля. След това дълги години ми идва на посетители, станахме другари...
- А при дамите по какъв начин е, по-лесно ли се избавят?
- Няма елементарно, изключително във водата, когато човек е оглупял от смут. Веднъж ми се случи да избавям една баба германка, но доста дебела... сложна за улавяне... Какво ми е било, единствено аз си знам. На няколко пъти по-късно съм имал сходни случаи и постоянно е било доста мъчно.
- Благодарни ли са хората, които сте спасявали?
- Някои са признателни, други не! Особено по-леките случаи, за които не се постанова здравна интервенция – бягат от позор. Все едно не е станало.
- Разказахте за един случай на избавен немец, с който сте станали другари. Имате ли и други другарства със избавените удавници?
- Навремето спасих едно 13-годишно момиченце, което беше на отмора с вуйна си. След този случай се сприятелихме и ми стана гадже. Ходих й на посетители във Вупертал... Млад бях тогава и свободен като пеперуда. При различен случай, бях още 19-годишен, пред " Златна котва “, в този момент хотел " Адмирал “ на Златните, извадих от водата различен немец – Франк Брюсинг. Станахме положителни другари и по-късно го оженихме за наше момиче. Тя отпътува с него за Германия. Продължихме да поддържаме връзка и към този момент 49 години сме другари. Имал съм случаи, в които се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли... Една рускиня на градския плаж преди време се разкрещя следобяд " Серьожа, Серьожа... Сетила се, че го няма детето й, като първата й мисъл е, че се е удавил. Вдигнахме се и направихме така наречен тралене, с цел да търсим вероятно удавник. Към 18,30 виждам, че води някакво дете и дружно се измъкват към изхода. Излязох от водата и ги настигнах, като я попитах за какво не ни е споделила, че е намерила детето? Вместо да се извини, ми се разкрещя отсреща, че то си играело на брега. И ни изкара отговорни, че тя се е заблудила и оставила детето си единствено... Чудни хора, все търсят някой различен да им е отговорен за личните неточности. На друга рускиня, която също се разсеяла, спасихме давещото се дете. За " признателност “ на идващия ден пристигна и ни упрекна, че сме му откраднали надуваемия пояс. Имали сме какви ли не и по-пикантна или любовна история, само че са много нецензурни и не са за описване. Една обаче бе много комична с детайли лав стори. Руснак ни подвигна на крайник, тъй като жена му изчезнала. Каза, че не можела да плува и може би се е удавила...Тъкмо започнахме да претърсваме морето и я виждам да влиза с някакъв мъж, който я целува буйно на разлъка и си потегля. Събрах момчетата, а по-късно се появи и брачният партньор, с цел да каже, че с жена му всичко е наред. Ние обаче не му казахме, че жена му се е позабавлявала, като му е слагала рога, до момента в който той търчи по брега да я търси.
- Г-н Есов, да стартираме с това по какъв начин се охранява варненският плаж, какъв е броят на постовете и спасителите, каква е организацията на работа?
- През това лято на варненския плаж работят 26 избавителни поста. Те са ситуирани по цялата линия от вълнолома до четвърта буна. Всички пунктове са оборудвани със избавителни средства, като заетите с защитата и опазването на живота на плажуващите са 60 спасители, по двама на пост. Разполагаме и с 4 медицински пункта – 2 на централния плаж и 2 в региона на буните. В допълнение към тях има и преносим реанимационен екип с кола за спешна помощ.
- Преодоляхте ли обичайните проблеми с набирането на спасители, със заплащането?
- Нямаме проблеми с набирането на спасителите, само че междинната възраст към този момент е висока, защото младите бягат в чужбина. Няма условия за особено обучение при кандидатстване за тази работа, само че всеки един наложително би трябвало да има приключен курс за воден избавител. Всяка година се организира и обновителен изпит за инспекция на правоспособността. Палитрата във връзка с възрастта на спасителите, които работят, е доста шарена – от 18 до 70 години. Няма недоволства и от заплащането, което постепенно, само че непрекъснато се усилва.
- Какви са компликациите в работата ви?
- Свързани са най към този момент с това, че хората постоянно надценяват силите си. Особено след приложимост на алкохол или дрога стават смели като лъвове и се давят като мухи. Някои пък идват отдалече за 3 дни на море и споделят, че не може да им забраняваме да влизат във водата. Имаме много спорове и с хора, които при червен байрак настояват, че морето не е рисково, вълните не са огромни. Но превантивно, като неписано предписание при нас е, когато би трябвало да се избира сред зелен и жълт, да се избира жълтият байрак, а сред жълт и червен – аленият. Затова тези, многознайковците, нормално се учудват, че има червен байрак.
- Как действате против пияните и дрогираните?
- Нямаме кой знае какви права и доста от плажуващите са наясно с това. Затова надуваме свирките, приказваме, призоваваме. И все се надяваме в миналото да създадат и плажна полиция, та да спре тормозът и над спасителите. Двама служители на реда са задоволителни за целия плаж. Защото на някои сътрудници им писва... и тогава отново ние сме отговорни. Е, има велополицаи, които патрулират по алеите в Морската градина и по Крайбрежната алея, които се отзовават при произшествия. Засега, с помощта на тяхната помощ, се оправяме някак.
- За какво би трябвало да внимават плувците в морето?
- Температурата на морската вода на дълбочина след един метър е доста по-ниска от тази на повърхността. Затова би трябвало да се внимава, тъй като при внезапната промяна на топла със студена вода има заплаха от хипотермия, инфаркт и други сходни произшествия. Особено деликатни би трябвало да бъдат по-възрастните хора. Аз постоянно споделям, че на морето не е по-безопасно от снежната лавина в планината.
- Какво би трябвало да знаят хората, с цел да се предпазят от удавяне?
- Да викат мощно и да се опитат да привлекат вниманието на други плуващи край тях или на спасителите на брега. А тези, които не са уверени, по-добре да не влизат доста дълбоко или да са с група други плувци, които при потребност също може да им оказват помощ.
- Как минава сезонът до момента?
- Сезонът е добър, макар времето, което не е с нас. Трудното през сезона стартира от средата на юли до края на август, когато за нас е най-тежко, тъй като морето е и най-опасно. Но още през юни имаше бурно море с доста висока вълна и доста работа за спасителите. Извадили сме над 40 давещи, като на една трета от тях спасихме живота. Не обичам доста да приказвам, с цел да не предизвикам ориста, само че за наша наслада, а и за техен шанс, до момента нямаме съдбовни случаи. Ето и през днешния ден, точно на Илинден, морето е умерено и това подсигурява спокоен ден за спасителите. Така е от 10 дни, морето е като огледало и се надявам да продължи да е по този начин. Както споделяме в такива случаи " Мравките пият вода от морето! “
- Прави усещане, че това лято всички удавници са по Южното Черноморие, а на север няма съдбовни произшествия...
- Нямам пояснение. Просто може да е злополучно съвпадане, при което морето да е било бурно, а мястото неуместно. Но дано не забравяме, че там е силата на така наречен алкохолен туризъм и това може да е обяснението. Бил съм на Слънчев бряг и съм виждал туристите – те са непрекъснато пияни. А в морето са евентуални жертви.
- В кои сектори на варненския бряг морето е най-опасно?
- Работил съм на 4 или 5 плажа през годините и по-опасен от варненския е единствено плажът на Камчия. Южният плаж е рисков, тъй като брегът е плитък и прави три-четири прибоя, които копаят дънни ями и ръкави, които способстват за подводни течения, така наречен мъртвак. Там е рисково в региона сред първи и четвърти пост. Друго такова място е " Дяволското мостче “ към Калните бани, а на север – външната и северната част на буните, които са открити и при ветрова вълна крият доста опасности за контузии и удавяния. На тези места, които изброих, са и най-многото смъртни случаи през годините. Но хората могат да бъдат спокойни, че ще бъдат навреме осведомени от нас за рискови сектори. Също по този начин след огромна вълна се появява и мъртво неспокойствие. Спасителната работа слага табели на всички места, където има рискови сектори с дънни ями и предизвестява за места, където се появяват подводни течения. Моят зов е плажуващите да не ги чупят, нито пък да простират банските си върху тях.
- Кои от многочислените случаи като избавител няма да забравите в никакъв случай?
- Преди 3-4 години на Южния плаж, при тежка вълна и червен байрак не успяхме да спрем хората, които влизаха в морето. В един миг се получи така наречен всеобщо давене. Пищят дами, децата крещят за помощ - страшна картина. Използвахме въжета и с 3 макари започнахме да ги вадим един по един. Бяхме към 10 спасители, помагаха ни и плажуващи и успяхме да извадим общо 15 души, половината от които сигурно щяха да се удавят. Като приключихме с последния, целият плаж ни приветства като рок звезди. И в този момент настръхвам, като си спомня този ден. Няма да не помни и младия тогава избавител Цветомир Милев, който ми сподели, откакто всичко завърши: " Бате Жоре, не имах вяра до момента, само че да спасяваш човешки живот, е ужасно прекарване. Това е по-хубаво и от секса! “
- Какви хора сте спасявали?
- Вадил съм от водата първенеца по бодибилдинг на Германска демократична република – огромна скала. Беше намазан с всякакви масла и се плъзгаше като риба. Трудна работа, не можеш да го хванеш, само че го спасихме. Освен това тези с огромната мускулатура са и доста тежки във водата. Едва го издърпах, само че оцеля. След това дълги години ми идва на посетители, станахме другари...
- А при дамите по какъв начин е, по-лесно ли се избавят?
- Няма елементарно, изключително във водата, когато човек е оглупял от смут. Веднъж ми се случи да избавям една баба германка, но доста дебела... сложна за улавяне... Какво ми е било, единствено аз си знам. На няколко пъти по-късно съм имал сходни случаи и постоянно е било доста мъчно.
- Благодарни ли са хората, които сте спасявали?
- Някои са признателни, други не! Особено по-леките случаи, за които не се постанова здравна интервенция – бягат от позор. Все едно не е станало.
- Разказахте за един случай на избавен немец, с който сте станали другари. Имате ли и други другарства със избавените удавници?
- Навремето спасих едно 13-годишно момиченце, което беше на отмора с вуйна си. След този случай се сприятелихме и ми стана гадже. Ходих й на посетители във Вупертал... Млад бях тогава и свободен като пеперуда. При различен случай, бях още 19-годишен, пред " Златна котва “, в този момент хотел " Адмирал “ на Златните, извадих от водата различен немец – Франк Брюсинг. Станахме положителни другари и по-късно го оженихме за наше момиче. Тя отпътува с него за Германия. Продължихме да поддържаме връзка и към този момент 49 години сме другари. Имал съм случаи, в които се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли... Една рускиня на градския плаж преди време се разкрещя следобяд " Серьожа, Серьожа... Сетила се, че го няма детето й, като първата й мисъл е, че се е удавил. Вдигнахме се и направихме така наречен тралене, с цел да търсим вероятно удавник. Към 18,30 виждам, че води някакво дете и дружно се измъкват към изхода. Излязох от водата и ги настигнах, като я попитах за какво не ни е споделила, че е намерила детето? Вместо да се извини, ми се разкрещя отсреща, че то си играело на брега. И ни изкара отговорни, че тя се е заблудила и оставила детето си единствено... Чудни хора, все търсят някой различен да им е отговорен за личните неточности. На друга рускиня, която също се разсеяла, спасихме давещото се дете. За " признателност “ на идващия ден пристигна и ни упрекна, че сме му откраднали надуваемия пояс. Имали сме какви ли не и по-пикантна или любовна история, само че са много нецензурни и не са за описване. Една обаче бе много комична с детайли лав стори. Руснак ни подвигна на крайник, тъй като жена му изчезнала. Каза, че не можела да плува и може би се е удавила...Тъкмо започнахме да претърсваме морето и я виждам да влиза с някакъв мъж, който я целува буйно на разлъка и си потегля. Събрах момчетата, а по-късно се появи и брачният партньор, с цел да каже, че с жена му всичко е наред. Ние обаче не му казахме, че жена му се е позабавлявала, като му е слагала рога, до момента в който той търчи по брега да я търси.
Източник: varna24.bg
КОМЕНТАРИ