ОСА на Градус АД не одобри предложението на акционер за дивидент в размер на 10.8 милиона лева
Money.bg разгласява следната разкрита информация от " Градус " АД без редакторска интервенция:
Във връзка с включени въпроси в дневния ред на постоянно ОСА на 30.06.2023 година на Градус АД и показан отчет по задание на СД на Градус АД към Мениджърския съвет на Градус АД за разбор и оценка на постъпили оферти за гласоподаване на идно постоянно ОСА на 30.06.2023 година, Градус АД оповестява следната информация:
1. Загуби в общ размер на 8.5 млн. лева в " Градус-3 " АД през 2022 година и 2023 година в резултат на непремерени управнически решения през 2022 година на дъщерното сдружение
Във връзка с отчет от Мениджърски съвет за оценка на постъпили оферти от акционери, включени в дневния ред на постоянно ОСА на Градус АД и изработен обзор на резултати на Градус-3 АД към първите пет месеца на 2023 година Градус АД оповестява общ размер на загуби от непремерено ръководство през 2022 година на дъщерно сдружение Градус-3 АД в размер на 8.5 млн. лева Същите тези загуби са и окончателно загубен паричен запас, ощетяващ ликвидната позиция на Групата и влияещ отрицателно върху опцията за разпределение на дял.
Във връзка с резултатите на направения обзор Градус АД подхваща следните дейности, вписани в ТР на:
12.2022 година - избиране на втори представляващ Градус-3 АД 02.2023 година - освобождение на Лука Ангелов Ангелов - независимо представляващ Градус-3 АД от 04.03.2008 година до 05.12.2022 година, както и членове на СД - Лука Ангелов Ангелов и Неди Станчева Ангелова.
С цел отбрана на ползите на всички акционери, СД на Градус АД не е освободил от отговорност представляващия през 2022 година Градус-3 АД, като ще проучва управническата политика за интервала и при нужда ще направи спомагателни оповестявания.
2. Решение за разпределение на дял
Взетото от акционерите ни решение за разпределение на дял е уравновесено. Анонсираните загуби от 8.5 млн. лева, насъбрани от средата на 2022 година до май 2023 година в Градус-3, лишават Градус АД от опцията за разпределение на дял в размер на препоръчаният от господин Лука Ангелов - 10.8 млн. лева До момента сдружението акумулира към 9 млн. лева под формата на назад изкупени акции и гласуван дял. Обявена е и част от планувана капиталова стратегия на група Градус в кратковременен проект, започваща с 6.8 млн. лева за дъщерното сдружение Градус-1. Трябва да отбележим, че настоящо работим в несигурна бизнес и икономическа среда на динамично повишаващи се лихвени равнища и за мениджмънта е от значително значение да не лишава сдружението от ликвиден запас.
3. Бламиране на предлагането за нарастване на размера на програмата по назад изкупуване на лични акции на Градус АД от 3% на 10%
На извършеното постоянно годишно ОСА на 30.06.2023 година предлагането не беше подкрепено от единственият акционер на Градус АД, притежаващ повече от 1/3 от капитала на Дружеството. Това лимитира опциите за дейно потребление на паричните запаси на Групата и лишава косвено по-висок инвеститорски интерес към акциите. Съгласно устава на Градус АД такова решение може да бъде признато с повече от 2/3 от капитала.
Задание
СД на " Градус " АД разпореди на 26.06.2023 година на Мениджърския съвет да проучва и оцени постъпили оферти за гласоподаване на идно постоянно ОСА на 30.06.2023 година и да изготви отчет на база направените констатации
Доклад
До Съвет на Директорите на Градус АД
Доклад по отношение на постъпили оферти по реда на чл.118 ал.2 т.4, включени в дневния ред на идно постоянно ОСА, свикано на 30.06.2023, по отношение на предоставен разбор и оценка от СД на " Градус " АД
Настоящият отчет се изготвя по отношение на постъпило искане от СД на " Градус " АД да бъдат оценени и оценени детайлно, постъпили оферти от акционери, включени в дневния ред на постоянно ОСА на " Градус " АД, провеждано на 30.06.2023 година
Постъпилите оферти са три на брой като в резултат на тях са включени две различни предложение по т.7 " Предложение за систематизиране на облагата за 2022 година " и са добавени две нови точки, касаещи надлежно, промени в параметрите на процедура за назад изкупуване на акции и взимане на решение по отношение на разпореждането със личните акции.
1. Препоръка по отношение на различни оферти за разпределение на облагата за 2022 година
По този въпрос има три оферти: препоръчано от СД разпределение на 2.8 млн. лева от облагата за 2022 година като годишен брутен дивидент; предложение от акционера Лука Ангелов за разпределение на 10.8 млн. лева като годишен брутен дял и предложение от акционера Ангел Ангелов за разпределение на 5 млн. лева като годишен брутен дял.
При разглеждането на този въпрос следва да се вземе поради, че дъщерните сдружения са в развой на актуализация на капиталов проект, като част от него бе оповестен на 14.06.2023 година, а точно че " Градус-1 " ЕООД възнамерява до 01.09.2023 година да започва капиталови планове в размер на към 6.8 млн лева за актуализация на автопарк, поточни линии и замяна на разфасовъчна линия. Тези вложения се правят в среда на покачващи се лихви като 3-месечния EURIBOR (база за една от кредитните линии, която употребява Групата) за последната година се увеличи от негативни равнища до 3.554% към 27.06.2023 година Съответно, всяко по-голямо разпределение на дял би довело до по-голямо потребление на притеглен запас и затова по-ниска бъдеща доходност на компанията.
В допълнение Градус АД сега търпи обилни вреди от запасяване във втората половина на 2022 година със първични материали за произвеждане на фуражи при извънредно високи покупни цени по отношение на настоящите, като към 31.05.2023 година паричните загуби от тези непремерени управнически решения се чака да възлязат на 8.5 млн. лв.. Същите тези загуби са и окончателно загубен паричен запас, ощетяващ ликвидната позиция на Групата и опцията за разпределение на дял (Информация по отношение на предстоящите парични загуби е синтезирано в Приложение 1).
Оценка: В резюме Мениджърският съвет поддържа предлагането за 2.8 млн. лева годишен дял. При разглеждане на различните оферти следва да се има поради, че акционерът Лука Ангелов, предлагащ най-голямата сума за дял, е бил едноличен ръководещ на " Градус-3 " АД за интервала 04.03.2008 година до 05.12.2022 година, дъщерното сдружение, което търгува със зърна и създава фуражи, и неговото ръководство е довело до загубите, които се осъществят от запасяване със първични материали през 2022 година при пикови пазарни цени и надлежно е лимитирало опцията за разпределение на по-голям дял. Вследствие на направените оценки за ръководството на Дружеството, въпросният акционер е освободен като изпълнителен шеф и член на СД на " Градус-3 " АД на 23.02.2023 година
2. Препоръка по отношение на предложение за промени в параметри на процедура за назад изкупуване на акции
В началото на 2023 година " Градус " АД стартира процедура по назад изкупуване акции. До 27.06.2023 година Дружеството е изкупило 2 789 595 броя лични акции - 1.15% от правата на глас, употребявайки 4.1 млн. лева лични средства. Обратното изкупуване всъщност е средство за връщане на стойност към вложителите, което е високо ценено на нисколиквидни пазари, какъвто е БФБ.
Оценка: С оглед на темпото на изкупуване на лични акции и дългия оставащ период до края на процедурата е целесъобразна поддръжката към предлагането за увеличение на размера на противоположното изкупуване. Това би основало, както условия за дейно потребление на паричните запаси на Групата, по този начин и косвено ще поддържа по-висок инвеститорски интерес към акциите.
3. Препоръка по отношение на предложение по отношение на права за предписание със лични акции
Към момента на правене на сегашния отчет е намерено произвеждане по налагане на насилствена административна мярка върху предлагането от КФН;
Оценка: Следва да се има поради, че сходно предложение е отрицателно за Групата и акционерите, тъй като:
Обратно изкупените личните акции са актив на " Градус " АД, който има своя придадена и пазарна стойност. При вероятно обезсилване на част от тях тази евентуална стойност се губи, което автоматизирано прави по-неблагоприятни пазарните множители, свързани със личния капитал, а това би довело до спад в пазарната капитализация; Обезсилване на лични акции е в ущърб на миноритарните акционери, тъй като понижава необратимо фрий флоут-а, което може да докара до изваждането на " Градус " АД от главните борсови показатели на БФБ; усилва тежестта във вземането на решения на огромните акционери и надлежно косвено въздейства отрицателно на пазарната цена на акциите; Обратно изкупените акции са ликвиден актив и при обезсилването им се губи еластичност при финансиране на капиталови и бизнес проекти; Мениджмънтът е декларирал, че част от назад изкупените акции ще бъдат употребявани за стимулиране на чиновници. Предложение за обезсилване на част от тях усложнява и лимитира гъвкавостта на програмата за в допълнение стимулиране и надлежно прави по-трудно подравняване на интереса на междинния и върховен мениджмънт с този на акционерите; В среда на повишаващи се лихви, по-малък размер на личния капитал ще утежни изискванията по сегашни и бъдещи банкови финансирания.
Приложение 1 - Анализ на предстоящи загуби от запасяване със първични материали за фуражи на пикови цени
Публично наличната информация, както и данни от профилирани уеб сайтове за търговия със зърнени култури, показват забележителен спад след средата на 2022 година на цените на зърнените култури и техните деривати, употребявани в производството на фуражи за развъждане на птици (пшеница, царевица и сурово слънчогледово масло). При царевицата спадовете към 15.06.2023 година на годишна база на котировките MATIF са над 30% до 234.50 евро/мт, а на пшеницата над 40% до 235 евро/мт. Фуражът, от своя страна, е основна част от образуваната себестойност на бройлерите и родителите, надлежно - на крайните за Групата пилешки месни артикули и разплодни яйца, което косвено затруднява конкурентната позиция на " Градус " АД.
В табличен тип, по-долу, е показана систематизирана информация от резултатите от разбора като са посочени само предстоящите директни загуби за дъщерното " Градус 3 " АД без да са калкулирани индиректни загуби и пропуснати изгоди от влошената конкурентна позиция на групата.
Описание
Балансова ст-ст преди разбора
Резултат
Коментар
Разходи за амортизация на салда първични материали към 31.12.2022 година
30.3 млн. лева
-3.8 млн. лева
Разкрита в консолидиран годишен финансов доклад
Салда първични материали за фураж към 31.05.2023 година
17.4 млн. лева
-3.8 млн.лв.*
Предстои да бъде изконсумиран като понижение на резултата на Групата през 2023 година
Пропуснати изгоди в резултата за първо тримесечие вследствие на по-висока себестойност на зърнени съставни елементи
-0.05 млн. лева
Пропусната чиста конс. облага на Градус АД за първо тримесечие в резултат на пропуснати изгоди
Пропуснати изгоди в брутни маржове 01.04-31.05.2023 година
-0.8 млн. лева
Пропуснати облаги в м. април и м. май, чийто резултат ще е част конс. финансов резултат за второ тримесечие на 2023 година
Общо
-8.5 млн. лева
* Прогноза към 31.05.2023
Въпреки декларираното желание на Групата в средата на 2022 година за по-консервативен метод във връзка с търговията със зърна и зърнени съставни елементи във връзка със мощната волатилност на цената на зърнените култури провокирана от нашествието на Русия в Украйна, данните от разбора демонстрират и съществуване от презапасяване на оценените първични материали с над 36% по отношение на зърната на склад към края на 2021 година
Суровина
Обем (млн.кг) 31.12.2021.
Обем (млн.кг) 31.12.2022.
Изменение
Пшеница
2.37
5.48
+131%
Царевица
31.74
40.69
+28%
Слънчогледово масло
0.08
0.40
+429%
Общо
34.19
46.57
+36%
Настоящият отчет, ведно с Приложение 1, са признати на съвещание на Мениджърския съвет на Градус АД на 29.06.2023 г.
Във връзка с включени въпроси в дневния ред на постоянно ОСА на 30.06.2023 година на Градус АД и показан отчет по задание на СД на Градус АД към Мениджърския съвет на Градус АД за разбор и оценка на постъпили оферти за гласоподаване на идно постоянно ОСА на 30.06.2023 година, Градус АД оповестява следната информация:
1. Загуби в общ размер на 8.5 млн. лева в " Градус-3 " АД през 2022 година и 2023 година в резултат на непремерени управнически решения през 2022 година на дъщерното сдружение
Във връзка с отчет от Мениджърски съвет за оценка на постъпили оферти от акционери, включени в дневния ред на постоянно ОСА на Градус АД и изработен обзор на резултати на Градус-3 АД към първите пет месеца на 2023 година Градус АД оповестява общ размер на загуби от непремерено ръководство през 2022 година на дъщерно сдружение Градус-3 АД в размер на 8.5 млн. лева Същите тези загуби са и окончателно загубен паричен запас, ощетяващ ликвидната позиция на Групата и влияещ отрицателно върху опцията за разпределение на дял.
Във връзка с резултатите на направения обзор Градус АД подхваща следните дейности, вписани в ТР на:
12.2022 година - избиране на втори представляващ Градус-3 АД 02.2023 година - освобождение на Лука Ангелов Ангелов - независимо представляващ Градус-3 АД от 04.03.2008 година до 05.12.2022 година, както и членове на СД - Лука Ангелов Ангелов и Неди Станчева Ангелова.
С цел отбрана на ползите на всички акционери, СД на Градус АД не е освободил от отговорност представляващия през 2022 година Градус-3 АД, като ще проучва управническата политика за интервала и при нужда ще направи спомагателни оповестявания.
2. Решение за разпределение на дял
Взетото от акционерите ни решение за разпределение на дял е уравновесено. Анонсираните загуби от 8.5 млн. лева, насъбрани от средата на 2022 година до май 2023 година в Градус-3, лишават Градус АД от опцията за разпределение на дял в размер на препоръчаният от господин Лука Ангелов - 10.8 млн. лева До момента сдружението акумулира към 9 млн. лева под формата на назад изкупени акции и гласуван дял. Обявена е и част от планувана капиталова стратегия на група Градус в кратковременен проект, започваща с 6.8 млн. лева за дъщерното сдружение Градус-1. Трябва да отбележим, че настоящо работим в несигурна бизнес и икономическа среда на динамично повишаващи се лихвени равнища и за мениджмънта е от значително значение да не лишава сдружението от ликвиден запас.
3. Бламиране на предлагането за нарастване на размера на програмата по назад изкупуване на лични акции на Градус АД от 3% на 10%
На извършеното постоянно годишно ОСА на 30.06.2023 година предлагането не беше подкрепено от единственият акционер на Градус АД, притежаващ повече от 1/3 от капитала на Дружеството. Това лимитира опциите за дейно потребление на паричните запаси на Групата и лишава косвено по-висок инвеститорски интерес към акциите. Съгласно устава на Градус АД такова решение може да бъде признато с повече от 2/3 от капитала.
Задание
СД на " Градус " АД разпореди на 26.06.2023 година на Мениджърския съвет да проучва и оцени постъпили оферти за гласоподаване на идно постоянно ОСА на 30.06.2023 година и да изготви отчет на база направените констатации
Доклад
До Съвет на Директорите на Градус АД
Доклад по отношение на постъпили оферти по реда на чл.118 ал.2 т.4, включени в дневния ред на идно постоянно ОСА, свикано на 30.06.2023, по отношение на предоставен разбор и оценка от СД на " Градус " АД
Настоящият отчет се изготвя по отношение на постъпило искане от СД на " Градус " АД да бъдат оценени и оценени детайлно, постъпили оферти от акционери, включени в дневния ред на постоянно ОСА на " Градус " АД, провеждано на 30.06.2023 година
Постъпилите оферти са три на брой като в резултат на тях са включени две различни предложение по т.7 " Предложение за систематизиране на облагата за 2022 година " и са добавени две нови точки, касаещи надлежно, промени в параметрите на процедура за назад изкупуване на акции и взимане на решение по отношение на разпореждането със личните акции.
1. Препоръка по отношение на различни оферти за разпределение на облагата за 2022 година
По този въпрос има три оферти: препоръчано от СД разпределение на 2.8 млн. лева от облагата за 2022 година като годишен брутен дивидент; предложение от акционера Лука Ангелов за разпределение на 10.8 млн. лева като годишен брутен дял и предложение от акционера Ангел Ангелов за разпределение на 5 млн. лева като годишен брутен дял.
При разглеждането на този въпрос следва да се вземе поради, че дъщерните сдружения са в развой на актуализация на капиталов проект, като част от него бе оповестен на 14.06.2023 година, а точно че " Градус-1 " ЕООД възнамерява до 01.09.2023 година да започва капиталови планове в размер на към 6.8 млн лева за актуализация на автопарк, поточни линии и замяна на разфасовъчна линия. Тези вложения се правят в среда на покачващи се лихви като 3-месечния EURIBOR (база за една от кредитните линии, която употребява Групата) за последната година се увеличи от негативни равнища до 3.554% към 27.06.2023 година Съответно, всяко по-голямо разпределение на дял би довело до по-голямо потребление на притеглен запас и затова по-ниска бъдеща доходност на компанията.
В допълнение Градус АД сега търпи обилни вреди от запасяване във втората половина на 2022 година със първични материали за произвеждане на фуражи при извънредно високи покупни цени по отношение на настоящите, като към 31.05.2023 година паричните загуби от тези непремерени управнически решения се чака да възлязат на 8.5 млн. лв.. Същите тези загуби са и окончателно загубен паричен запас, ощетяващ ликвидната позиция на Групата и опцията за разпределение на дял (Информация по отношение на предстоящите парични загуби е синтезирано в Приложение 1).
Оценка: В резюме Мениджърският съвет поддържа предлагането за 2.8 млн. лева годишен дял. При разглеждане на различните оферти следва да се има поради, че акционерът Лука Ангелов, предлагащ най-голямата сума за дял, е бил едноличен ръководещ на " Градус-3 " АД за интервала 04.03.2008 година до 05.12.2022 година, дъщерното сдружение, което търгува със зърна и създава фуражи, и неговото ръководство е довело до загубите, които се осъществят от запасяване със първични материали през 2022 година при пикови пазарни цени и надлежно е лимитирало опцията за разпределение на по-голям дял. Вследствие на направените оценки за ръководството на Дружеството, въпросният акционер е освободен като изпълнителен шеф и член на СД на " Градус-3 " АД на 23.02.2023 година
2. Препоръка по отношение на предложение за промени в параметри на процедура за назад изкупуване на акции
В началото на 2023 година " Градус " АД стартира процедура по назад изкупуване акции. До 27.06.2023 година Дружеството е изкупило 2 789 595 броя лични акции - 1.15% от правата на глас, употребявайки 4.1 млн. лева лични средства. Обратното изкупуване всъщност е средство за връщане на стойност към вложителите, което е високо ценено на нисколиквидни пазари, какъвто е БФБ.
Оценка: С оглед на темпото на изкупуване на лични акции и дългия оставащ период до края на процедурата е целесъобразна поддръжката към предлагането за увеличение на размера на противоположното изкупуване. Това би основало, както условия за дейно потребление на паричните запаси на Групата, по този начин и косвено ще поддържа по-висок инвеститорски интерес към акциите.
3. Препоръка по отношение на предложение по отношение на права за предписание със лични акции
Към момента на правене на сегашния отчет е намерено произвеждане по налагане на насилствена административна мярка върху предлагането от КФН;
Оценка: Следва да се има поради, че сходно предложение е отрицателно за Групата и акционерите, тъй като:
Обратно изкупените личните акции са актив на " Градус " АД, който има своя придадена и пазарна стойност. При вероятно обезсилване на част от тях тази евентуална стойност се губи, което автоматизирано прави по-неблагоприятни пазарните множители, свързани със личния капитал, а това би довело до спад в пазарната капитализация; Обезсилване на лични акции е в ущърб на миноритарните акционери, тъй като понижава необратимо фрий флоут-а, което може да докара до изваждането на " Градус " АД от главните борсови показатели на БФБ; усилва тежестта във вземането на решения на огромните акционери и надлежно косвено въздейства отрицателно на пазарната цена на акциите; Обратно изкупените акции са ликвиден актив и при обезсилването им се губи еластичност при финансиране на капиталови и бизнес проекти; Мениджмънтът е декларирал, че част от назад изкупените акции ще бъдат употребявани за стимулиране на чиновници. Предложение за обезсилване на част от тях усложнява и лимитира гъвкавостта на програмата за в допълнение стимулиране и надлежно прави по-трудно подравняване на интереса на междинния и върховен мениджмънт с този на акционерите; В среда на повишаващи се лихви, по-малък размер на личния капитал ще утежни изискванията по сегашни и бъдещи банкови финансирания.
Приложение 1 - Анализ на предстоящи загуби от запасяване със първични материали за фуражи на пикови цени
Публично наличната информация, както и данни от профилирани уеб сайтове за търговия със зърнени култури, показват забележителен спад след средата на 2022 година на цените на зърнените култури и техните деривати, употребявани в производството на фуражи за развъждане на птици (пшеница, царевица и сурово слънчогледово масло). При царевицата спадовете към 15.06.2023 година на годишна база на котировките MATIF са над 30% до 234.50 евро/мт, а на пшеницата над 40% до 235 евро/мт. Фуражът, от своя страна, е основна част от образуваната себестойност на бройлерите и родителите, надлежно - на крайните за Групата пилешки месни артикули и разплодни яйца, което косвено затруднява конкурентната позиция на " Градус " АД.
В табличен тип, по-долу, е показана систематизирана информация от резултатите от разбора като са посочени само предстоящите директни загуби за дъщерното " Градус 3 " АД без да са калкулирани индиректни загуби и пропуснати изгоди от влошената конкурентна позиция на групата.
Описание
Балансова ст-ст преди разбора
Резултат
Коментар
Разходи за амортизация на салда първични материали към 31.12.2022 година
30.3 млн. лева
-3.8 млн. лева
Разкрита в консолидиран годишен финансов доклад
Салда първични материали за фураж към 31.05.2023 година
17.4 млн. лева
-3.8 млн.лв.*
Предстои да бъде изконсумиран като понижение на резултата на Групата през 2023 година
Пропуснати изгоди в резултата за първо тримесечие вследствие на по-висока себестойност на зърнени съставни елементи
-0.05 млн. лева
Пропусната чиста конс. облага на Градус АД за първо тримесечие в резултат на пропуснати изгоди
Пропуснати изгоди в брутни маржове 01.04-31.05.2023 година
-0.8 млн. лева
Пропуснати облаги в м. април и м. май, чийто резултат ще е част конс. финансов резултат за второ тримесечие на 2023 година
Общо
-8.5 млн. лева
* Прогноза към 31.05.2023
Въпреки декларираното желание на Групата в средата на 2022 година за по-консервативен метод във връзка с търговията със зърна и зърнени съставни елементи във връзка със мощната волатилност на цената на зърнените култури провокирана от нашествието на Русия в Украйна, данните от разбора демонстрират и съществуване от презапасяване на оценените първични материали с над 36% по отношение на зърната на склад към края на 2021 година
Суровина
Обем (млн.кг) 31.12.2021.
Обем (млн.кг) 31.12.2022.
Изменение
Пшеница
2.37
5.48
+131%
Царевица
31.74
40.69
+28%
Слънчогледово масло
0.08
0.40
+429%
Общо
34.19
46.57
+36%
Настоящият отчет, ведно с Приложение 1, са признати на съвещание на Мениджърския съвет на Градус АД на 29.06.2023 г.
Източник: money.bg
КОМЕНТАРИ




