Дават повече пари на бизнеса заради скъпия ток
Може да не останат средства за битовите консуматори
По-големи обезщетения за енергоемки производства поради скъпия ток предлага служебното държавно управление. В момента е планувано програмата за даване на обезщетения да продължи три години - от 1 юли 2025 година до 30 юни 2028 година, като помощи да бъдат давани три пъти за три интервала от 12 месеца. За първия интервал от 1 юли 2025 година до 30 юни 2026 година е планувано на бизнеса да бъдат дадени 107,37 млн. евро.
Сега служебното държавно управление предлага помощите за бизнеса за първия ценови интервал да набъбнат до 124 млн. евро, а общо за трите години средствата да бъдат 334 млн. евро. Тези пари се взимат от Фонд “Сигурност на електроенергийната система ”, откъдето взимат и средства, с цел да заплащат битовите консуматори контролирани цени на тока, по-ниски от борсовите. Ако наличните пари във фонда бъдат дадени за обезщетения на бизнеса, може да се наложи повишаване на тока за бита от 1 юли. Не инцидентно от КНСБ желаеха опазване на цените на тока за бита от средата на актуалната година.
Месечна отплата за енергоемките производства ще дават за до 50 на 100 от количеството потребена електрическа сила за осъществяване на възможни действия, планува пуснатият за публично разискване план на разпореждане. Компенсирането не би трябвало да води до понижаване на действителната среднопретеглена месечна цена за предприятието под пределна цена от 63,91 евро/MWh. Самата отплата може да бъде в размер до 50% от платената от предприятието цена на електрическата енергия.
Служебното държавно управление предлага при съществуване на задоволително средства за осъществяване на програмата за обезщетения през идващите две години - от юли 2026 година до юни 2028 година, Министерският съвет да може да понижи размера на пределната цена под в този момент избрания предел от 63,91 евро/MWh, само че не по-малко от 50 евро/MWh. В момента такава опция няма. Но повече пари във Фонд “Сигурност на електроенергийната система ” ще има, в случай че бъдат лимитирани обезщетенията за тока за семействата.
По-големи обезщетения за енергоемки производства поради скъпия ток предлага служебното държавно управление. В момента е планувано програмата за даване на обезщетения да продължи три години - от 1 юли 2025 година до 30 юни 2028 година, като помощи да бъдат давани три пъти за три интервала от 12 месеца. За първия интервал от 1 юли 2025 година до 30 юни 2026 година е планувано на бизнеса да бъдат дадени 107,37 млн. евро.
Сега служебното държавно управление предлага помощите за бизнеса за първия ценови интервал да набъбнат до 124 млн. евро, а общо за трите години средствата да бъдат 334 млн. евро. Тези пари се взимат от Фонд “Сигурност на електроенергийната система ”, откъдето взимат и средства, с цел да заплащат битовите консуматори контролирани цени на тока, по-ниски от борсовите. Ако наличните пари във фонда бъдат дадени за обезщетения на бизнеса, може да се наложи повишаване на тока за бита от 1 юли. Не инцидентно от КНСБ желаеха опазване на цените на тока за бита от средата на актуалната година.
Месечна отплата за енергоемките производства ще дават за до 50 на 100 от количеството потребена електрическа сила за осъществяване на възможни действия, планува пуснатият за публично разискване план на разпореждане. Компенсирането не би трябвало да води до понижаване на действителната среднопретеглена месечна цена за предприятието под пределна цена от 63,91 евро/MWh. Самата отплата може да бъде в размер до 50% от платената от предприятието цена на електрическата енергия.
Служебното държавно управление предлага при съществуване на задоволително средства за осъществяване на програмата за обезщетения през идващите две години - от юли 2026 година до юни 2028 година, Министерският съвет да може да понижи размера на пределната цена под в този момент избрания предел от 63,91 евро/MWh, само че не по-малко от 50 евро/MWh. В момента такава опция няма. Но повече пари във Фонд “Сигурност на електроенергийната система ” ще има, в случай че бъдат лимитирани обезщетенията за тока за семействата.
Източник: dnesplus.bg
КОМЕНТАРИ




