Мнозина обичат да се шегуват, да се посмеят или разиграят

...
Мнозина обичат да се шегуват, да се посмеят или разиграят
Коментари Харесай

Денят на шегата е!

Мнозина обичат да се майтапят, да се посмеят или разиграят някого, само че един ден в годината с това се занимават безусловно всички. И този ден е през днешния ден, 1 април. Има няколко версии за това, за какво тъкмо този ден, отбелязва БГНЕС. Едни приписват зараждането на празника на античния Рим, където в средата на февруари (а не при започване на април) чествали Празника на глупците (Festus Fatuorum). Има и друга версия, съгласно която изискуем този празник на неаполитанския крал Монтерей, комуто поднесли по случай прекъсването на земетресение риба. След година владетелят изискал тъкмо същата риба. Такава обаче не намерили и готвачът приготвил друга, която доста приличала на предходната. И въпреки че кралят познал подмяната, той не се разгневил, а даже се развеселил. Оттогава станали нормални шегите и неистини на 1 април.

Ден на шегата/лъжата честват и в други страни по света, въпреки и не постоянно навръх 1 април. В другите страни Денят на смеха носи своя народен нюанс. Във Франция назовават този бит " априлска риба ". Произходът му свързват с времето на Карл IX, който през 1564 година издал кралски указ, предписващ да се придвижи началото на годината от 1 януари на 1 април. На идната година доста от поданиците на краля изпратили на своите другари новогодишни поздравления и дарове през април - в символ на митинг или оставайки правилни на традицията. Слънцето тогава се намирало в съзвездието Риби и французите сметнали, че наименованието " априлска риба " е изцяло почтено за сходни смешки. Традицията още е жива.

На 28 декември в Испания честват " Денят на почтените " (Dia de los Santos Inocentes). На същата дата в Испания се празнува " Денят на шегата ". По бит на този ден се вършат смешки от всевъзможен жанр. Внимавайте да не изпиете едно солено кафе, тъй като това е традиция в Испания. В Мексико тази дата също се е трансформирала в същинска фиеста. Помнете, че на тази дата в Мексико не се дава нищо назаем – пари, бижута, книги. В Перу можете да видите десетки хора, които се разхождат по улиците с хартиени надписи на гърба, които незабавно трансформират човек в обект на насмешки. На този ден по традиция медиите разгласяват погрешни информации, които читателите би трябвало да открият. На идващия ден вестниците и малките екрани разкриват кои вести са били истина и кои неистина.
Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР