Мнозина обичат да се шегуват, да се посмеят или да

...
Мнозина обичат да се шегуват, да се посмеят или да
Коментари Харесай

Денят на шегата - 1 април

Мнозина обичат да се майтапят, да се посмеят или да създадат номер на някого, само че в един ден в годината с това се занимават всички. Има няколко версии за какво този ден е 1 април. Едни приписват зараждането на празника на античния Рим, където в средата на февруари чествали Празника на глупците (Festus Fatuorum).

Ден на шегата или лъжата честват и в доста страни по света, въпреки и не постоянно навръх 1 април. Обикновено се свърза с началото на пролетта.

Във Франция назовават този бит "априлска риба ". Произходът му свързват с времето на Карл IX, който през 1564 година издал указ да се придвижи началото на годината от 1 април на 1 януари, въвеждайки Григорианския календар. На идната година доста от поданиците изпратили на своите другари новогодишни поздравления и дарове през април - в символ на митинг или оставайки правилни на традицията. Слънцето тогава се намирало в съзвездието Риби и французите сметнали, че наименованието "априлска риба " е изцяло почтено за сходни смешки. Традицията още е жива.

На 28 декември в Испания честват "Денят на почтените " (Dia de los Santos Inocentes). На същата дата в Испания се празнува "Денят на шегата ". По бит на този ден се вършат смешки от всевъзможен жанр. Внимавайте да не изпиете едно солено кафе, тъй като това е традиция в Испания. В Мексико тази дата също се е трансформирала в същинска фиеста. Помнете, че на тази дата в Мексико не се дава нищо назаем – пари, бижута, книги. В Перу можете да видите десетки хора, които се разхождат по улиците с хартиени надписи на гърба, които незабавно трансформират човек в обект на насмешки. На този ден по традиция медиите разгласяват погрешни информации, които читателите би трябвало да открият. На идващия ден вестниците и малките екрани разкриват кои вести са били истина и кои неистина.

В други страни този ден се назовава "Ден на лъжата ". В Нова Зеландия, Англия, Австралия и Южна Африка смешки се вършат единствено до обяд. Всеки, който се пошегува в друго време от деня получава псевдонима "Априлски глупчо ".

В Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и Съединени американски щати шегата господства през целия ден.

Иранците си вършат смешки на 13-ия ден от Персийската Нова година, който се пада на 1- ви или 2-ри април. Празникът се назовава "Сиздах Бедар " или празникът на природата, който се е чествал още през 536 година пр.н.е. Това кара мнозина да имат вяра, че първоаприлският ден на шегата се е зародил от тази традиция.

Според фламандския бит децата заключват своите родители и ги пускат единствено, когато те обещаят да им дадат лакомство.

На този ден по времето на династията Чосон в Корея било разрешено царското семейство и придворните да се майтапят между тях. Това бил първият снежен ден от годината. Хората се замеряли със снежни топки и след това давали подправени оправдания. Уцеленият със снежна топка се считал за "губещ " и трябвало да извърши едно предпочитание на индивида, замерил го със сняг.

В Полша този ден е изпълнен с смешки, вицове и закачки. Дори държавните институции си разрешават да лъжат, а значимата работа се отсрочва за различен ден. В Шотландия 1 април е ден на кукувицата, защото там птицата е знак на нелепостта.

В Дания "Денят на лъжата " идва с месец забавяне – 1 май и е прочут като "Майска котка " (May-cat). В Германия и Австрия смятат 1-ви април за трагичен ден, а родените на този ден за хора без шанс.

И както Чудомир обичал да споделя: "Най-празният от нашите дни е този, в който не сме се засмели нито един път ", тъй че радостен 1 април!

Следете ни на всички места и когато и да е с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Гугъл Play и AppStore.

За любопитно наличие от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
Източник: vesti.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР