Много повече респонденти в България, отколкото в която и да

...
Много повече респонденти в България, отколкото в която и да
Коментари Харесай

Почти 40% от българите биха гласували за излизане от НАТО

Много повече респонденти в България, в сравнение с в която и да било от 9 източноевропейски страни в Европейския съюз, биха дали своят вот за овакантяване от НАТО. Това сочи ново изследване, оповестено на форума за сигурността GLOBSEC.

Данните сочат, че в България делът на далите отговор, че ще поддържат овакантяване, в случай че се състои референдум за участието в отбранителния съюз, е повишен с 13 пункта по отношение на 2020 година - от 25 на 38 на 100.

" България показва минимум евроатлантическата ориентировка всред проучените страни ", се споделя в представянето на страната.

" Това е единствената страна, в която поддръжката за напускането се е нараснала в последната година " макар съветската инвазия в Украйна.

Само 50% се съгласяват с изказванието: " Членството на страната ми в НАТО прави по-малко евентуално това непозната страна да ни нападне. " За съпоставяне в Словакия делът е 62%, в Литва - 74, в Унгария - 75, Полша - 88 на 100.

Проучването е направено при извадка от 1000 респонденти във всяка страна (общо 9000 души) с телефонни изявленията.
" Регионално отклоняване "
Двайсет и пет на 100 са били и респондентите, дали този отговор в Словакия. Делът им сега обаче е 23 на 100 (а видяно в петгодишна вероятност, от 2018 година поддръжката за НАТО е повишена с 22 пункта).

Никоя друга страна не се приближава до тези проценти: в множеството далите отговор с " овакантяване " са намалели с по няколко пункта (в Полша - с 3 пункта до 2%). Няма смяна за интервала от две години единствено в Естония (19%) и Литва (5%). В първата страна етническите руснаци са близо една трета от популацията.

Дори в Унгария, където министър председателят Виктор Орбан се старае да запази вързките с съветския президент Владимир Путин поради доставките на газ и един месец блокираше европейското единение за глобите, има спад от 10% през 2020 година на 7 на 100 през 2022-ра.

" България, наподобява, е районно отклоняване по тематиката НАТО ", като поради спада в поддръжката настройките сочат разделяне сред поддръжниците, от една страна, и тези " срещу " или без мнение, от друга. За GLOBSEC този извод е чудноват в сегашната обстановка, откакто даже обичайно неутрални страни като Швеция и Финландия желаят да се причислят.

В България и Словакия в същото време 49% от респондентите избират автокрацията пред демокрацията, тъй като са се съгласили с изказванието: " Да има мощен водач, който не би трябвало да се тормози от парламент или избори, е добре за страната ми. " В Румъния процентът е още по-висок - 60%.

В България, Естония, Латвия, Литнва и Полша приблизително 20% не са сигурни дали демократичната народна власт е добра за страната им като система, основана на тъждество, човешки права и върховенстно на закона. В България, освен това, съвсем две трети от хората считат, че международните въпроси не се вземат решение от определени водачи, а от секрети групи, опитващи да наложат тоталитарен дневен ред.
Една трета считат Русия за стратегически сътрудник
Едновременно с това, без значение от войната, 57% от българите още не считат Русия за опасност за сигурността . Това обаче е и третото най-голямо релативно нарастване измежду прегледаните страни, защото към 2020 година делът на смятащите Русия за източник на опасност е 3%, две години по-късно - 33%. Само в Чехия и Словакия нарастването е по-голямо, тъй като е над 40 пункта.

Прави усещане и че внезапно - от 16 на 33% - се е нараснал делът на смятащите Съединени американски щати за опасност. В Чехия той е намалял на половина - от 30 на 15 на 100 - за същия интервал, в Словакия е по-висок от този в България (39), само че за двете години няма смяна.

В България също по този начин едвам осем % считат, че китайското държавно управление е опасност за идентичността и полезностите им , при 12% в Латвия, 17 в Унгария - 28 в Словакия, 35 в Полша и 45 - в Чехия.

© Globsec Trends 2022

Едната от графиките в отчета за отношението към Съединени американски щати, Русия и Китай.

Общо 30 на 100 възприемат Русия като най-важния стратегически сътрудник . В тази категория в същото време спадът е с 15 пункта, най-резкият по отношение на 2021 година Само в Словакия (37%) и Унгария (35%) повече респонденти са дали отговор по този метод. Унгария е единствената страна, в която делът не е понижен по отношение на предходната година.

От международните водачи единственият, на който се гледа благосклонно, е Еманюел Макрон 60%) . България също по този начин е от страните, паралелно с Чехия и Унгария, където поддръжката за Германия се е нараснала, за разлика от междинното равнище (седем пункта спад за година, от 54 на 47%). Това е вторият максимален % на подкрепящи Германия (след Чехия) като стратегически сътрудник.
Много българи към момента упрекват Запада за войната
" Повечето в Централна и Източна Европа ясно се произнасят кой е злодеят ", стартира частта в отчета за настройките към войната в Украйна.

В три страни в Източна Европа обаче отношението е друго и България е една от тях. И Словакия, и в Унгария, и в България към 40% считат или че Западът е провокирал Русия , или че Украйна е отговорна за войната, тъй като потискала рускоезичното население. Все отново, максимален е делът на обвиняващите Русия (50%) и на никое място измежду деветте страни няма различен желан отговор:



© Globsec Trends 2022

Горното подхожда и на данни от други, към този момент оповестени изследвания.

Общо 45% от българите считат, че Украйна е самостоятелна страна, само че сборът на тези, които я считат за марионетка на Запада (35 на сто) и част от Русия (12 на сто), е по-голям . В никоя от другите осем страни делът на респондентите, дали последните два отговора, не е по-голям.



© Globsec Trends 2022

В Словакия, България и Унгария повече хора считат, че Украйна би трябвало да остане неутрална, в сравнение с са тези, които виждат мястото ѝ в НАТО . В България делът им е 47%, при 29 на 100 подкрепящи влизането в НАТО. В Унгария съперниците на участието ѝ са 40 пункта повече от поддръжниците. В Полша, назад, 78% го поддържат, 15% го отхвърлят.

Globsec Trends 2022 (на български)

В България е и най-малкият дял на хора, които считат, че Русия няма да се задоволи с Украйна, а ще нападне и други европейски страни - 21%. Несъгласните са 64 на 100. В същата страна е и най-малкият % на поддръжниците на допустимо най-строги наказания против Русия - 38 на 100 (при 43% в Унгария, 61 в Румъния, 78 в Чехия, 88 в Полша).

Само в България и Унгария под една четвърт от респондентите считат, че страните от НАТО би трябвало да изпратят лични сили в Украйна поради войната.



© Globsec Trends 2022

Дори в България, въпреки делът на респондентите с позитивно мнение за Путин да е най-високият (29%), се следи внезапен спад - на това изложение са отговаряли 70 на 100 през 2020-а .

ВАЖНО!!! Facebook ни лимитира поради позициите ни! Споделяйте в профилите си, в групите и в страниците и по този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще доближават до различната позиция за събитията!?
Източник: pogled.info

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР