Район Панчарево има ценни минерални води, но не и канализация
Много от селата в регион " Панчарево " се разрастват. Все повече хора избират да живеят настрана от шума на огромния град.
Тук ги няма някои от най-характерните и чести проблеми за централните столични региони – презастрояване и липса тук-там за паркиране, но липсата на канализация и положението на инфраструктурата отблъсква огромна част от хората да заживеят в региона.
Кърпежи се вършат само по улиците, по които се движи всеобщ градски превоз, и то не всяка година.
Тротоари не са ремонтирани от десетки години, като изключим няколкото прави, които бяха ремонтирани със средства по заема на Столичната община.
Водопроводната мрежа (разбира се ангажимент на " Софийска вода " ) е толкоз остаряла, че почти ежеседмично има аварии, което е съпроводено с изкопни работи и нови и нови дупки по улиците.
Сред 10-те села в общината е и най-голямото в България – Лозен. В челната четворка са и Бистрица и Казичене.
За страдание, в района няма даже планове за канализация, съобщи БНР.
Хората използват септични ями, а огромна част от тях са построили със лични средства нещо като канализация, която отива в най-близката река.
В не дребна част от селата няма здравна работа и доктор. Хората пътуват до не толкоз близки обитаеми места, с цел да се срещнат с персоналния си доктор.
Езерото (язовирът) в Панчарево не е почиствано от десетки години. Дъното е затлачено и това попречва провеждането на надпревари по водни спортове (каквито е имало всеобщо преди 30-40 години).
Преди няколко години беше изработен опит за зарибяване на язовира с концепцията рибата да „ се оправи “ с част от растителността. Това обаче не сработи, не на последно място поради това, че риболовът по този начин и не беше неразрешен.
По проблемите и идните задания в Панчарево очаквайте диалога с районния кмет Евгения Алексиева на 8 март в " Събуди се, София ".