Усмивка и смелост: стюардесите, извършили подвиг в името на живота на хората
Много постоянно работата на стюардесата не се демонстрира в доста сантиментална светлина: далечни страни, срещи с хора, положително въодушевление, съвършена униформа. Но не всеки се сеща, че тази специалност също е рискова. Работата не е в това, че би трябвало да летиш над облаците. Най-често заплахата идва от пасажерите.
А ето и разказите за героичните стюардеси, които съумяха да не сгрешат в сложна обстановка и да изпълнят задължението си до дъно, даже с цената на личния си живот.
Ниря Бганот
23-годишната стюардеса от Индия Ниря (Нирджа) Бганот пожертва живота си, спасявайки 360 пасажери. Това се случва в пакистанския град Карачи. PAN AM 73 е високомерен от радикални ислямисти. Стюардесата не се паникьосала и съумяла незабавно да предизвести водачите. Те били евакуирани през спешния люк, тъй че самолетът да не може да бъде вдигнат във въздуха.
Самата Ниря остава в салона на самолета. Терористите поискали да донесат паспортите на всички пасажери, с цел да екзекутират американците. Смелата стюардеса скрила документите на хората, които са имали американско поданство, в улея за отпадък и под седалките. Благодарение на това те останали живи.
Когато пакистанската полиция почнала да нападна и терористите почнали да стрелят, Ниря съумява независимо да изтегля пасажерите от самолета. Тъкмо щяла и тя да се избави, само че в последния миг видяла още три деца в салона, които се криели под седалките. Докато стюардесата извеждала децата на открито, ислямистите ги забелязали и почнали да стрелят. Момичето покрило децата със себе си и било тежко ранено. С последни сили тя извела децата от самолета и по-късно починала.
Надежда Курченко
На 15 октомври 1970 година 19-годишната стюардеса Надежда Курченко заплаща с живота си, пробвайки се да попречи на терористите да отвлекат аероплан. Самолетът Ан-24, в който се намирала Надежда, летял по линията Батуми – Сухуми. Целият полет трябвало да отнеме единствено половин час. На 5-тата минута след излитането един от пасажерите повикал стюардесата при себе си, поставил плик в ръката й и изискал той да бъде предаден на командира. Или Надя го гледала враждебно, или мъжът не бил задоволително устойчив, само че след няколко секунди той се втурнал след нея. Момичето схванало, че нещо не е наред, и по-късно затръшнала вратата на пилотската кабина, блокирайки пътеката.
Терористът не очаквал сходен отпор и се опитал да избута младата стюардеса, само че тя почнала обезверено да се съпротивлява. В същото време командирът схванал, че се води пердах пред вратата, и почнал внезапно да обръща самолета наляво, надясно, нагоре, надявайки се да събори нарушителя на земята (пътниците към момента били закопчани). Терористът се овладял и прострелял Надежда в бедрото, само че нежното момиче траяло да се съпротивлява. Тогава той стрелял от упор.
Когато изстрелите се чули, още двама терористи скочили от местата си. Без да се бавят те минали през тялото на убитата стюардеса и влезнали в пилотската кабина като поискали да се насочат към Турция и заплашвайки да взривят самолета. Повечето от екипажа били ранени. Командирът съумял да приземи самолета на летище Трабзон в Турция, откакто съумял да съобщи SOS сигнала. Терористите трябвало да се откажат. За смелост и подвиг Надежда Курченко била посмъртно наградена с ордена на Червеното знаме.
Виктория Зилберщайн
Виктория Зилберщайн, като доста девойки, мечтаела да работи като стюардеса. Привличали я далечните страни, красивата униформа. Желанието й се сбъднало. Когато се случила злополуката, момичето имало към този момент две години стаж като стюардеса. В оня ден Виктория била в самолета, който пътувал за Иркутск. Преди да се качи на борда, всичко вървяло както нормално, прозвучали общоприетите изречения: „ Скъпи пасажери, апелирам, закопчайте защитните колани и заемете изправено състояние. “
Когато почнало рулирането (маневриране на аероплан, движещ се по летището за набиране мощ на двигателя), Виктория забелязала, че самолетът не стопира. Изведнъж тя почувствала трепкане, светлините в салона угаснали и се появил пушек. В този миг стюардесата била обзета единствено от една мисъл: би трябвало да се избавят пасажерите. Виктория незабавно си припомнила думите на инструктора: „ Момичета, при случай главното е да извършите отвор в самолета. “ Стюардесата дръпнала лоста за спешния излаз и отворила люка. Хората излизали, търкаляйки се по крилото, Виктория ги бутала напред, задъхана от острия пушек. Скоро тя въпреки всичко излязла сама.
Стюардесата била в шоково положение. Едва по-късно в болница споделили на Виктория, че е получила разтърсване на мозъка, самолетът се е взривил и единствено с помощта на стюардесата, множеството от пасажерите съумели да избягат.
Шейла Фредерик
Този полет стартира както нормално: пасажерите били седнали на местата си, а стюардесите изпълнявали своите отговорности. Но една двойка още веднъж и още веднъж привличала вниманието на Шейла. Изглеждало, че мъжът лети с щерка си, единствено че той изглеждал доста добре, а облеклата на момичето приличали на парцали. Да, и този изплашен тип.
Шейла предложила на момичето да я заведе до тоалетната. Там тя оставила записка с въпрос дали пътничката има потребност от помощ. Тя отговори утвърдително. Когато самолетът кацнал, полицията чакала на рампата. Оказа се, че момичето в действителност е отвлечено, с цел да бъде направена полова робиня.
Мор Леви и Нитзан Рабинович
Стюардесите могат да се притекат на помощ, даже когато са на земята, а не във въздуха. Израелските стюардеси Нитзан Рабинович и Мор Леви избавиха 80-годишен мъж от гибел. В този ден девойките били на летище в Пекин. Те към този момент се насочвали към самолета си, когато Нитзан внезапно забелязала, че е изгубила телефона си. Тя помолила другар да се върне в метростанцията и да го потърси.
Когато стюардесите се върнали на метростанцията, те видели жена, която крещи над мъж, изпаднал в безсъзнание. Нитзан и Мор се пробвали да усетят пулс, само че не го намерили. Веднага стюардесите почнали да вършат изкуствено дишане на лежащия, както били обучавани на курсовете за оказване на първа помощ. Мор наредила на хората да изтичат до летището и да донесат дефибрилатор, а тя извикала кола за спешна помощ. Момичетата съумели в точния момент. Те върнали към живот сърцето на китаеца и до идването на лекарите мъжът даже отворил очи.
Спасяването на китаеца лишило 30 минути на стюардесите. Те съумели да заловен полета си и като че ли нищо не се било случило, усмихнати настанили пасажерите на местата им. Едва след излитането девойките си разрешили да поплачат. Между другото, телефонът също бил открит.
Автор: Десислава Михалева