Доц. Ива Христова: Болниците крият вътреболнични инфекции, а антибиотиците се леят
Много лечебни заведения у нас не диагностицират и не оповестяват за вътреболнични инфекции. Средата в българските лечебни заведения е следена, само че е надалеч от стерилната, това сподели по Българска национална телевизия проф. Ива Христова, началник на националния център по заразни и паразитни заболявания.
Тя изясни, че бактерията Клебсеиела пневмония, засягаща пациентите в лечебните заведения, е рискова, когато е отвън чревния тракт, където е потребна. Тя може да аргументи и сепсис и менингит, сподели проф. Христова.
Специалистката акцентира, че разпространяването на бактерии и вътреболничните инфекции са резултат от доста високата антибиотична устойчивост у нас. Тя сподели още, че България е единствената страна в Европейски Съюз, която не е приела проект за оправянето с явлението, въпреки че тя от дълго време е подготвена.
„ В съпоставяне с Европа у нас безусловно се леят антибиотици. Когато българските лекари стартират работа в чужбина, първата забележка към тях е, че изписват доста антибиотици ”, разяснява проф. Ива Христова.
Тя сподели също, че за справяне с вътреболничните инфекции е нужен скрининг и на личния състав на лечебните заведения и на пациентите, в това число и при приемане, и при изписване. Всички повърхности в лечебните заведения би трябвало да се дезинфекцират доста усърдно, добави експертът.




