Детето имаше нужда: Младо семейство е глобено за спиране в аварийната лента на Тракия
Младо семейство е санкционирано от Министерство на вътрешните работи поради прекъсване в спешната лента на автомагистрала " Тракия ", описа Нова телевизия. Мъжът е глобен с 500 евро санкция и лишаване на книжката за три месеца.
Шофьорът разказa, че спрели, тъй като двегодишното им дете желало да отиде до тоалетна. Точно в този сектор в региона на Ихтиман обаче има камери на тол системата, които ги засекли. После получили позвъняване от полицията в Перник, откъдето им обяснили, че би трябвало да им се връчи наказателно разпореждане. Двамата отишли в Ихтиман, където се пробвали да обяснят, че не са спрели в спешната лента поради волност.
" Обяснихме какво е станало, само че в общи линии не зависи от тях, тъй като, в случай че не ни връчат акта, ще бъдат санцкионирани ", описа бащата.
Последвала процедура по обжалване пред началника на районното, който обаче отхвърлил възраженията им. Затова в този момент е заведено правосъдно дело.
По предписание законът не разрешава прекъсване в аварйината лента, в случай че колата не е развалена или лидерът има медицински проблем, разяснява пред Нова телевизия юрист Силвия Петкова. Този случай обаче е по-особен.
" Има обаче една наредба в Закона за административните нарушавания и санкции, която преглежда така наречен маловажни случаи. В тези обстановки съдът ще би трябвало да реши в съответната обстановка дали има някакво отклоняване от нормалния случай на нарушавания. В съответния случай считам, че има такова отклоняване и съдът би могъл да приложи тази наредба като не наложи наказване за лидера ", разяснява тя.
Петкова добави, че от случая не са настъпили публично рискови последствия, а таман противоположното – били са предотвратени.
" Докато детето има физиологична нужда, то може да разсейва лидера и това може да сътвори доста сериозна причина за произшествие ", разяснява Петкова.
Шофьорът разказa, че спрели, тъй като двегодишното им дете желало да отиде до тоалетна. Точно в този сектор в региона на Ихтиман обаче има камери на тол системата, които ги засекли. После получили позвъняване от полицията в Перник, откъдето им обяснили, че би трябвало да им се връчи наказателно разпореждане. Двамата отишли в Ихтиман, където се пробвали да обяснят, че не са спрели в спешната лента поради волност.
" Обяснихме какво е станало, само че в общи линии не зависи от тях, тъй като, в случай че не ни връчат акта, ще бъдат санцкионирани ", описа бащата.
Последвала процедура по обжалване пред началника на районното, който обаче отхвърлил възраженията им. Затова в този момент е заведено правосъдно дело.
По предписание законът не разрешава прекъсване в аварйината лента, в случай че колата не е развалена или лидерът има медицински проблем, разяснява пред Нова телевизия юрист Силвия Петкова. Този случай обаче е по-особен.
" Има обаче една наредба в Закона за административните нарушавания и санкции, която преглежда така наречен маловажни случаи. В тези обстановки съдът ще би трябвало да реши в съответната обстановка дали има някакво отклоняване от нормалния случай на нарушавания. В съответния случай считам, че има такова отклоняване и съдът би могъл да приложи тази наредба като не наложи наказване за лидера ", разяснява тя.
Петкова добави, че от случая не са настъпили публично рискови последствия, а таман противоположното – били са предотвратени.
" Докато детето има физиологична нужда, то може да разсейва лидера и това може да сътвори доста сериозна причина за произшествие ", разяснява Петкова.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ




