Вучич открадна свободната воля на гражданите. Сърбия продължава...
Младите хора и студентите, които по обяд на улично кръстовище в Белград играят футбол и танцуват, могат да заблудят минувача, че просто са пристигнали да се забавляват, написа " Politico ".
Единствено плакатите им и периодическите викания разкриват, че те блокират улицата, с цел да, позволени по време на, които бяха подложени на извънредно остра рецензия от страна на Брюксел по отношение на нуждата от усъвършенствания в процеса на гласоподаване.
На, които се бяха събрали пред кметството на Белград и бяха счупили прозорците, като преби някои от стачкуващите. След тези конфликти демонстрациите не дават признаци на закъснение през тази седмица, като хиляди хора упорстват за освобождението на десетки протестиращи, които съгласно тях са арестувани.
Наблюдателите на изборите повдигнаха съществени въпроси по отношение на метода, по който са извършени изборите в страната кандидатка за участие в Европейски Съюз, където президентът Александър Вучич - непосредствен до Русия популист, е необятно упрекван в подкопаване на демократичните стандарти, свободата на печата и независимостта на обществените институции. След вота Европейски Съюз съобщи, че е " угрижен, че изборният развой се нуждае от осезаемо усъвършенстване и по-нататъшни промени " и прикани за следствие на нередностите.
Във вторник вечерта протестиращите се насочиха към Двореца на правораздаването с искане задържаните протестиращи да бъдат освободени. " Единственият човек, който би трябвало да бъде разпитан в тази постройка, е Александър Вучич, който се опълчи на конституционния ред, като открадна свободната воля на жителите ", съобщи Небойша Зеленович, водач на опозицията. " Всичко това се прави, с цел да се отвлече вниманието от откраднатите избори. "
В знак на геостратегическите последствия от митингите против ръководещата партия,, поради другарските връзки на Вучич с съветския президент Владимир Путин. Посланикът на Русия в Белград играе с обичайна карта, като допуска, че следизборните митинги са подклаждани от Запада, по сходство на украинския " Майдан ", който се надига против другарска на Русия администрация.
Голяма част от обвиняванията в машинация са свързани с надуване на изборните описи - в това число с подправени имена и вкарани в рейсове гласоподаватели - за манипулиране на резултатите в кметската конкуренция в Белград. Спечелването на столицата надалеч надвишава символичното значение за Сръбската прогресивна партия (СНС) на Вучич, защото Белград е и значим властови център, където доближените му могат да завоюват всички значими публични поръчки.
В изказване от понеделник Емилия Миленкович, една от студентките, участващи в демонстрациите, съобщи, че главното искане на протестиращите е да се преразгледа описът на гласоподавателите в страната, " с цел да се подсигурява, че изборният лист е чист ". Студентите се заканиха, че " последователно ще радикализират " дейностите си според от отговора, който ще получат от виновните институции в страната.
Според централната изборна комисия СНС е спечелила 47% от гласовете в националния парламент, до момента в който опозиционният блок " Сърбия против насилието " е постигнал към 24%. Това ще разреши на Вучич да образува парламентарно болшинство.
В Белград обаче конкуренцията е на косъм, като съгласно градската изборна комисия СНС се колебае към 39%, а опозицията е в директно гонене с към 34%.
Избиратели фантоми
CRTA, един от водещите наблюдаващи на избори в страната, сигнализира за изборни измами и упорства, че допитването " не е отразило свободната воля на гласоподавателите ".
Раша Неделков, програмен шеф на CRTA, излъчва успокоение, до момента в който изброява статистически данни за изборите, които може да се окажат най-компрометираните в най-новата история на Сърбия. Това е в внезапен контрастност с представянето му като човек, който " се пробва да дестабилизира Сърбия ", каето направи министър-председателят Ана Бърнабич в изказване след изборите.
Чрез своята мрежа от 3 000 наблюдаващи организацията следи необятно публикувани случаи на " повтаряне и раздуване на изборните описи, гласоподаване без персонални карти, наличие на неоторизирани трети страни " и други нередности. Те съставляваха забележителна част от над 5000-те наблюдаващи, измежду които бяха и интернационалните организации като ОССЕ и Европейския парламент, които също показаха угриженост по отношение на несъразмерната роля на президента в ръководството на демократичния развой и притеснителните практики в изборните секции.
" Избирателните секции, в които има най-големи отклонения или най-голямо нарастване на новите гласоподаватели в Белград, са тези, в които се следи очевиден скок на гласовете за СНС ", изясни Неделков.
По закон всички партии са длъжни да съберат 10 000 подписа, с цел да се класират за присъединяване в изборите. " От 14 разновидността на изборите в Белград документирахме, че седем листи са с фалшифицирани подписи, което е престъпно закононарушение ", продължи той.
Проблемите се усложняват и от обстоятелството, че единствено в 66 от 174-те общини са извършени локални избори. Наблюдателите видяха обезпокоителен модел, при който местоживеенето на гласоподаватели от неучастващи общини е било небрежно променено директно преди изборите, което изкуствено е завишило изборните описи в основни бойни полета като Белград.
На изборите в столицата бяха докарани и гласоподаватели от прилежаща Босна и Херцеговина, която се гордее със доста сръбско население с двойно поданство.
Неделков също по този начин означи, че ръководещата партия е получила поддръжка с неофициални процедури - като да вземем за пример нормалния многомесечен развой на потвърждаване на местожителството на гласоподавателите и правото им да гласоподават, който се преодолява от десетки хора, които трансформират адресите си едновременно - които заместват категорично избраните от закона.
" Фактът, че някой може да извърши такава прецизна интервенция, ни споделя, че системата или институционалната целокупност за приемане на местоживеене и отбрана на изборния лист е нарушена ", акцентира той.
Помощ от Брюксел
Критиците на изборите, в това число западните наблюдаващи, бяха упрекнати от Вучич в интервенция във вътрешните работи. " Това бяха най-чистите и обективни избори, които сме имали до момента ", съобщи президентът пред публицисти по време на обиколка на строителната площадка на виадукта край Врбас. " Всички знаят, че в Белград нямат никакви основателни възражения, тъй като знаят, че всичко беше чисто... Като деца, те не са в положение да признаят провалянето си ".
Вучич, който другояче може да се похвали със мощни работни връзки с Европейски Съюз и съответните страни членки, се опира в огромна степен на поддръжката на съветския дипломат в Сърбия Александър Боцан-Харченко, който твърди, че разузнаването удостоверява намесата на Запада в Сърбия.
" Опозицията стартира митинги, които се предизвикват и поддържат извън ", сподели той пред пропагандния канал на Кремъл " Россия 24 ". " Той [Вучич] разполага с неопровержими доказателства, че подстрекателството и поддръжката идват от Запада ", продължи Боцан-Харченко, потвърждавайки, че това е по този начин, тъй като Сърбия е отказала да наложи наказания на Москва след пълномащабната инвазия в Украйна.
CRTA обаче твърди, че настояванията ѝ просто са в сходство с главните демократични правила - такива, които се чака Сърбия да съблюдава като страна-кандидатка за участие в Европейски Съюз. Всъщност те са твърдо уверени, че изборите не би трябвало да се повтарят незабавно.
" Повтарянето на изборите при тези условия би довело до същата обстановка, в която се намираме в този момент, или даже по-лоша ", изясни Неделков, като настоя, че първо е нужен самостоятелен одит.
За тази цел може да им е нужна помощ от Европейски Съюз или други експертни органи.
" Абсолютно належащо е този въпрос да бъде интернационализиран, защото сега страната няма потенциала да го реши сама с демократични средства, защото управляващите отхвърлят съществуването на какъвто и да е проблем ", сподели той.
Един от основните водачи на опозицията, Мариника Тепич, стартира гладна стачка скоро след провеждането на последните избори и лагерува в постройката на централната изборна комисия.
Оттогава положението ѝ се е влошило и очевидно слабата Тепич упорства, че ще продължи митинга си, до момента в който интернационалната общественост не реагира на протичащото се в страната.
" Това е и тест за държавното управление, с цел да потвърди дали фактически е ангажирано с полезностите на Европейски Съюз и другите полезности, които пропагандира ", заключава Неделков.
Текст на Уна Хайдари в. Преводът и заглавието са на редакцията на ФрогНюз.
Единствено плакатите им и периодическите викания разкриват, че те блокират улицата, с цел да, позволени по време на, които бяха подложени на извънредно остра рецензия от страна на Брюксел по отношение на нуждата от усъвършенствания в процеса на гласоподаване.
На, които се бяха събрали пред кметството на Белград и бяха счупили прозорците, като преби някои от стачкуващите. След тези конфликти демонстрациите не дават признаци на закъснение през тази седмица, като хиляди хора упорстват за освобождението на десетки протестиращи, които съгласно тях са арестувани.
Наблюдателите на изборите повдигнаха съществени въпроси по отношение на метода, по който са извършени изборите в страната кандидатка за участие в Европейски Съюз, където президентът Александър Вучич - непосредствен до Русия популист, е необятно упрекван в подкопаване на демократичните стандарти, свободата на печата и независимостта на обществените институции. След вота Европейски Съюз съобщи, че е " угрижен, че изборният развой се нуждае от осезаемо усъвършенстване и по-нататъшни промени " и прикани за следствие на нередностите.
Във вторник вечерта протестиращите се насочиха към Двореца на правораздаването с искане задържаните протестиращи да бъдат освободени. " Единственият човек, който би трябвало да бъде разпитан в тази постройка, е Александър Вучич, който се опълчи на конституционния ред, като открадна свободната воля на жителите ", съобщи Небойша Зеленович, водач на опозицията. " Всичко това се прави, с цел да се отвлече вниманието от откраднатите избори. "
В знак на геостратегическите последствия от митингите против ръководещата партия,, поради другарските връзки на Вучич с съветския президент Владимир Путин. Посланикът на Русия в Белград играе с обичайна карта, като допуска, че следизборните митинги са подклаждани от Запада, по сходство на украинския " Майдан ", който се надига против другарска на Русия администрация.
Голяма част от обвиняванията в машинация са свързани с надуване на изборните описи - в това число с подправени имена и вкарани в рейсове гласоподаватели - за манипулиране на резултатите в кметската конкуренция в Белград. Спечелването на столицата надалеч надвишава символичното значение за Сръбската прогресивна партия (СНС) на Вучич, защото Белград е и значим властови център, където доближените му могат да завоюват всички значими публични поръчки.
В изказване от понеделник Емилия Миленкович, една от студентките, участващи в демонстрациите, съобщи, че главното искане на протестиращите е да се преразгледа описът на гласоподавателите в страната, " с цел да се подсигурява, че изборният лист е чист ". Студентите се заканиха, че " последователно ще радикализират " дейностите си според от отговора, който ще получат от виновните институции в страната.
Според централната изборна комисия СНС е спечелила 47% от гласовете в националния парламент, до момента в който опозиционният блок " Сърбия против насилието " е постигнал към 24%. Това ще разреши на Вучич да образува парламентарно болшинство.
В Белград обаче конкуренцията е на косъм, като съгласно градската изборна комисия СНС се колебае към 39%, а опозицията е в директно гонене с към 34%.
Избиратели фантоми
CRTA, един от водещите наблюдаващи на избори в страната, сигнализира за изборни измами и упорства, че допитването " не е отразило свободната воля на гласоподавателите ".
Раша Неделков, програмен шеф на CRTA, излъчва успокоение, до момента в който изброява статистически данни за изборите, които може да се окажат най-компрометираните в най-новата история на Сърбия. Това е в внезапен контрастност с представянето му като човек, който " се пробва да дестабилизира Сърбия ", каето направи министър-председателят Ана Бърнабич в изказване след изборите.
Чрез своята мрежа от 3 000 наблюдаващи организацията следи необятно публикувани случаи на " повтаряне и раздуване на изборните описи, гласоподаване без персонални карти, наличие на неоторизирани трети страни " и други нередности. Те съставляваха забележителна част от над 5000-те наблюдаващи, измежду които бяха и интернационалните организации като ОССЕ и Европейския парламент, които също показаха угриженост по отношение на несъразмерната роля на президента в ръководството на демократичния развой и притеснителните практики в изборните секции.
" Избирателните секции, в които има най-големи отклонения или най-голямо нарастване на новите гласоподаватели в Белград, са тези, в които се следи очевиден скок на гласовете за СНС ", изясни Неделков.
По закон всички партии са длъжни да съберат 10 000 подписа, с цел да се класират за присъединяване в изборите. " От 14 разновидността на изборите в Белград документирахме, че седем листи са с фалшифицирани подписи, което е престъпно закононарушение ", продължи той.
Проблемите се усложняват и от обстоятелството, че единствено в 66 от 174-те общини са извършени локални избори. Наблюдателите видяха обезпокоителен модел, при който местоживеенето на гласоподаватели от неучастващи общини е било небрежно променено директно преди изборите, което изкуствено е завишило изборните описи в основни бойни полета като Белград.
На изборите в столицата бяха докарани и гласоподаватели от прилежаща Босна и Херцеговина, която се гордее със доста сръбско население с двойно поданство.
Неделков също по този начин означи, че ръководещата партия е получила поддръжка с неофициални процедури - като да вземем за пример нормалния многомесечен развой на потвърждаване на местожителството на гласоподавателите и правото им да гласоподават, който се преодолява от десетки хора, които трансформират адресите си едновременно - които заместват категорично избраните от закона.
" Фактът, че някой може да извърши такава прецизна интервенция, ни споделя, че системата или институционалната целокупност за приемане на местоживеене и отбрана на изборния лист е нарушена ", акцентира той.
Помощ от Брюксел
Критиците на изборите, в това число западните наблюдаващи, бяха упрекнати от Вучич в интервенция във вътрешните работи. " Това бяха най-чистите и обективни избори, които сме имали до момента ", съобщи президентът пред публицисти по време на обиколка на строителната площадка на виадукта край Врбас. " Всички знаят, че в Белград нямат никакви основателни възражения, тъй като знаят, че всичко беше чисто... Като деца, те не са в положение да признаят провалянето си ".
Вучич, който другояче може да се похвали със мощни работни връзки с Европейски Съюз и съответните страни членки, се опира в огромна степен на поддръжката на съветския дипломат в Сърбия Александър Боцан-Харченко, който твърди, че разузнаването удостоверява намесата на Запада в Сърбия.
" Опозицията стартира митинги, които се предизвикват и поддържат извън ", сподели той пред пропагандния канал на Кремъл " Россия 24 ". " Той [Вучич] разполага с неопровержими доказателства, че подстрекателството и поддръжката идват от Запада ", продължи Боцан-Харченко, потвърждавайки, че това е по този начин, тъй като Сърбия е отказала да наложи наказания на Москва след пълномащабната инвазия в Украйна.
CRTA обаче твърди, че настояванията ѝ просто са в сходство с главните демократични правила - такива, които се чака Сърбия да съблюдава като страна-кандидатка за участие в Европейски Съюз. Всъщност те са твърдо уверени, че изборите не би трябвало да се повтарят незабавно.
" Повтарянето на изборите при тези условия би довело до същата обстановка, в която се намираме в този момент, или даже по-лоша ", изясни Неделков, като настоя, че първо е нужен самостоятелен одит.
За тази цел може да им е нужна помощ от Европейски Съюз или други експертни органи.
" Абсолютно належащо е този въпрос да бъде интернационализиран, защото сега страната няма потенциала да го реши сама с демократични средства, защото управляващите отхвърлят съществуването на какъвто и да е проблем ", сподели той.
Един от основните водачи на опозицията, Мариника Тепич, стартира гладна стачка скоро след провеждането на последните избори и лагерува в постройката на централната изборна комисия.
Оттогава положението ѝ се е влошило и очевидно слабата Тепич упорства, че ще продължи митинга си, до момента в който интернационалната общественост не реагира на протичащото се в страната.
" Това е и тест за държавното управление, с цел да потвърди дали фактически е ангажирано с полезностите на Европейски Съюз и другите полезности, които пропагандира ", заключава Неделков.
Текст на Уна Хайдари в. Преводът и заглавието са на редакцията на ФрогНюз.
Източник: frognews.bg
КОМЕНТАРИ




