Как принц Филип помогна за разрешаване мистерията с убийството на Романови
Мистерията на изтезанието на съветската императорска династия беше превзела света, до момента в който детайлностите за тяхното изгубване бяха замъглени от десетилетия.
През 2018 година същинската история на края на съветската династия беше разказана от една галерия, показана от Музея на науката. Там излиза наяве, че херцогът на Единбург, починалият принц Филип, оказва помощ да се съчетаят убийствата на цар Николай II и неговото семейство и разказва в детайли по какъв начин неговата ДНК е предоставила ключа на загадката.
Херцогът, който предлага кръвна проба на специалисти, опитващи се да разпознават телата, открити в безименни гробове през 1993 година, обезпечава съвпадане с царицата и нейните дъщери, свързани по майчина линия, доказвайки един път вечно тяхната орис.
Изследванията от този екип, до неотдавна известни в елементи единствено на учените, бяха изложени за първи път, като бяха показани графики на личната ДНК на царя дружно с детайлности за приноса на херцога, който е дал пет кубически сантиметра кръв.
Херцогът е внук на племенницата на царицата, от по-голямата й сестра Виктория Маунтбатън. Той е поканен да подкрепи следствието на убийството от доктор Питър Гил и екипа му от Службата за криминалистични науки, които са употребявали разбор на ДНК на митохондриите, с цел да открият, че са потвърдили „ на процедура без подозрение “, че костите, открити в гроба в Екатеринбург през юли 1991 година са тези на Романови.
Херцогът е бил наясно с историята на фамилията си, като оповестява, че един път е дал отговор на въпрос дали би желал да пътува до Русия с думите: „ Много бих желал да отида в Русия, макар че нарушителите са умъртвили половината от фамилията ми. „
Изложбата на Научния музей „ Последният цар: Кръв и гражданска война “ е предопределена да изследва десетилетията на научно развиване, които са помогнали на специалистите да схванат какво се е случило със семейство Романови. Изложбата беше открита 100 години след изтезанията на царското семейство.
Цар Николай II, кралица Александра и петте им деца – Олга, Татяна, Мария, Анастасия и Алексей са убити на 17 юли 1918 година в Екатеринбург, а телата им са оставени в два немаркирани гроба.
Делото за убийството осъществено преди повече от 100 години, към момента не е публично завършено, като Руската православна черква отхвърля да признае костите на Романови и да им разреши да бъдат заровени с цялостни обреди.
През 2018 година този развой се приближи с една крачка по-близо, откакто генетичните проби, поръчани от църквата, „ потвърдиха, че откритите остатъци принадлежат на някогашния цар Николай II, членовете на фамилията му и членовете на обкръжението им “, съгласно проверяващия комитет.
Изложбата на Музея на науката разреши на обществеността да прегледа доказателства „ от мястото на изтезанието “, в това число протезите на императорския доктор, единична диамантена обица, принадлежала на Царицата, и икона, белязана от дупки от патрони.
Изложбата също по този начин включва албум със фотоси, основан от детския преподавател по британски на императора, персоналните дневници на фамилията и императорско яйце Фаберже, харизано от царя на брачната половинка му.
Говорител на проверяващия комитет споделя: „ Това следствие беше един от първите случаи, при които съдебномедицински ДНК разбор беше употребен за разрешаване на исторически случай, включващ най-хубавите английски специалисти под управлението на доктор Питър Гил от Службата за криминалистични науки.
„ Кръвни проби от родственици, в това число от Негово Кралско Височество Херцогът на Единбург, и напредъкът в ДНК профилирането и 3D реконструкцията, помогнаха да се разпознават позитивно останките от императорското семейство и разрешиха на следствието да доближи до безапелационни изводи. “