Пламен Кела броил 1 млн. лв. подкуп, за да не го осъдят за мафиотско убийство
Мистериозно от деловодството на съда в Бургас, са изчезнали досиетата по делото за мафиотското ликвидиране на бургаския месарски необут Димитър Стаматов – Мастара, премахнат от снайперист преди цели 22 години в морския град.
Запознати с обемистата документи от правосъдния развой, по който обвинен е подземният необут и бивш представител на групировката СИК в Бургас Пламен Дишков – Кела, се е изпарила още през есента на 2021 година, малко откакто материалите по делото са били върнати на съда в морския град от магистратите от Върховен касационен съд.
Съдебната сага за поръчковата екзекуция на Димитър Стаматов -- Мастара, убит от снайперист на 21 ноември 2002 година в Бургас, се точи повече от две десетилетия и през днешния ден малко на брой имат вяра, че обвиненият като гарант на убийството Пламен Дишков – Кела в миналото ще се снабди с неоправдателна присъда. От няколко години ограничаващата заповед на Пламен Кела да напуща България е свалена и тогавашният необут от групировката СИК прекарва множеството време в Гърция, където разполага с пространно имение на полуостров Халкидики. За последно по „ брадясалото " дело за убийството на Мастара се произнесе Върховният касационен съд през есента на 2021 година Върховните съдии избраха да не приключат процеса с постановената по-рано оправдателна присъда за Пламен Кела и неговия помощник Тодор Неделчев – Недю, а разпоредиха делото за убийството на Мастара да стартира изначало в Бургаския съд. Магистратите в морския град обаче, наподобява, нямат никакво желание да възобновят делото, а околните на убития Димитър Стаматов към този момент са изгубили всякаква вяра, че в миналото ще дочакат правдивост.
Димитър Стаматов – Мастара, непосредствен до несебърския кримибос Димитър Желязков – Митьо Очите, беше прострелян смъртоносно от снайперист измежду бял ден на 21 ноември 2002 година в центъра на Бургас. Дни по-късно ченгетата арестуваха за убийството наемника Бойко Стоянов, който направи признания, че е получил 10 000 $ от Пламен Дишков – Кела, за да ликвидира месарския необут.
Поръчителят на изтезанието обаче съумя да избяга от България. Пламен Кела офейка на 12 декември 2002. година с формалния си интернационален паспорт като член на българската боксова долегация за спортно събитие в Полша.
Докато Кела се укриваше зад граница, съдът осъди на 20 година затвор наемника Бойко Стоянов и постанови присъда от 20 години затвор и за Пламен Дишков, който по това време беше представител на групировката СИК в Бургас. Впоследствие Върховният касационен съд анулира присъдата на Кела и разпореди делото да тръгне изначало, защото правосъдният развой против него се е гледал задочно и той нямало по какъв начин да се отбрани.
През 2011 година, откакто 9 години беше в неопределеност, търсеният от Интерпол Пламен Кела беше хванат ненадейно в португалския град Кайскас и екстрадиран в България. Дишков влезе за няколко седмици в пандиза, преди да бъде пуснат тихомълком, а неоправдателната му присъда от 20 година – сензационно анулирана.
Ключова роля в обрата в правосъдния развой за убийството на Димитър Стаматов – Мастара изигра убиецът му Бойко Стоянов. В възобновеното дело килърът, който излежа присъдата си и излезе на независимост разгласи, че същинският гарант на убийството на Мастара не е Пламен Кела, а Мариян Георгиев – Марата.
Посоченият гарант от дълго време не е сред живите – Марата беше показно разстрелян през 2005 година в офиса си в Равда, до момента в който Пламен Кела се укриваше зад граница. Според килъра очевидец Бойко Стоянов Марата, който приживе беше съучастник с Мастара, желал да завземе целия бизнес на месарския необут и по тази причина му упълномощил изтезанието. Показанията на наказания палач изненадващо и комфортно бяха признати като чиста монета от съда в Бургас и послужиха за оправдателните присъди на Пламен Дишков – Кела и на сподвижника му Тодор Неделчев – Недю. Напразни останаха жалбите на околните на покойника пред съда, че се прави безочлив опит основателите на поръчковото ликвидиране да бъдат оневинени от наемника. Тръгнаха и клюки, че Пламен Дишков – Кела е броил 1 млн. лева рушвет, с цел да бъде оправдан. Според мълвата, която няколко самостоятелни един от различен източници от правосъдната система дефинират като правдоподобна, маститият рушвет е минал с посредничеството на магистрат с букви П. Г., който е апетитен и като един от тайните босове на имотната мафия в Бургаския район.
Твърди се, че с изключение на с подкупа от 1 милион лв., Пламен Кела се разделил и със земи в региона зад Бургаския свободен университет, където в този момент се построява новият баровски квартал „ Азимут “. Това била и повода делото за убийството на Мастара да не се възобновява в Бургаския съд макар напътствията, дадени още през есента на 2021 година от Върховния касационен съд, който анулира оправдателната присъда на Пламен Кела и върна делото за ново разглеждане. Според висшите съдии оправдателните присъди на Дишков и на Неделчев са неоснователни, защото към този момент наказаният като физически палач на Мастара – Бойко Стоянов, непозволено е трансформирал показанията си и е бил употребен по едно и също време като обвинен и като очевидец от магистратите от Апелативния съд в Бургас – неприемлив гаф на хората в тоги.
Криминалисти от морския град безапелационно настояват, че Кела фактически е поръчал убийството на Димитър Стаматов – Мастара, а месарският необут е бил наказан на гибел от сикаджията поради два бомбени атентата. Месеци преди Пламен Дишков да подпише смъртната присъда на Мастара, бомба, ориентирана против него, избухва пред бургаската дискотека „ Жега “.
Малко по-късно следва втори бомбен атентат против Кела, при който са убити двама от охранителите му, а той е ранен в крайници. Взривът е заложен на паркинга пред латиноклуб „ Фенси “ в Бургас, където Кела постоянно купонясва. Взривената с часовников механизъм бомба раздира на части охранителите Димо Колев и Добрин Кафеджиев. Впоследствие Министерство на вътрешните работи арестува няколко индивида за атентата, само че всички закопчани бомбаджии са освободени след това.
В ъндърграунда и до през днешния ден интензивно се твръди, че и двата бомбени атентата против Кела, са проведени от Мастара и от Мариян Георгиев – Марата, които в оня миг са част от бизнес обкръжението към Димитър Желязков – Митьо Очите.
Откакто бе екстрадиран в България преди цели 13 години, Кела изкара единствено 2 седмици в ареста, след което бе пуснат на независимост. Към днешна дата тогавашният представител на групировката СИК за Бургас е измежду притежателите в сянка на бургаския хотел „ България “, както и на много апетитни имоти в центъра на Бургас, от които прибира солидни наеми. Кела в това време изглади несъгласията с тогавашния си яростен зложелател Димитър Желязков – Митьо Очите и двамата от дълго време са заровили томахавката на войната, която водеха през 90-те години на предишния век.
Неофициално се твърди, че Пламен Кела е наследил и съвсем целия бизнес на Весо Петров - Бургазата от Черноморец който беше открит обесен през лятото на 2022 година на дърво в гористата околност над созополското село Равадиново. Официалната причина за настъпилата гибел на Весо Бургазата беше „ самоубийство посредством обесване “, само че по Южното Черноморие се мълви, че той е бил отвлечен и самоубит от наемници на Кела. Покойният Весо Петров – Бургазата беше измежду най-богатите хора в Черноморец макар престъпния си профил. Той развиваше проспериращ строителен бизнес в родния си град дружно с брат си Здравко. Според мълвата, носеща се из родния морски ъндърграунд, всекидневен сътрудник в строителния бизнес на Бургазата бил Кела, който след гибелта му поставил ръка върху съвсем целия му хотелиерски и строителен бизнес.
Инфо: Уикенд, crimesbg.com
Тагове: Тодор Неделчев – Недю Димитър Стаматов – Мастара Пламен Дишков – Кела Бойко Стоянов Мариян Георгиев – Марата Димо Колев Добрин Кафеджиев Димитър Желязков – Митьо Очите Весо Петров – Бургазата