Мистериите около Сараите на Доган: Как се появиха, как станаха дом на Сокола и какво се крие в тях
Мистериите към Сараите на Доган: „ Сараите на Доган “, „ парцелите на Доган “, „ домът на Доган “, „ лятната резиденция на почетния ръководител “… Това чуваме от години. Известно е, че става въпрос за парцели в столичния квартал „ Бояна “ и край пристанище „ Росенец “ на Черно море.
Но по какъв начин се появиха „ сараите “ и какво в действителност има Доган?
От години в българските медии се приказва за „ сараите на Ахмед Доган “. Това се трансформира в резистентен израз за мястото, където обитава почетният ръководител на Движение за права и свободи Ахмед Доган. В случая „ сараите “ са два – в столичния квартал „ Бояна “ и в парк „ Росенец “ на морето. Сега отново са в новините – Доган е изпъден от тях.
Трудно е да се каже кой е създател на фразата за „ сараите “, само че е проверимо какво има Доган. В персонално качество той е притежател единствено на парцел в родното му село Дръндар, област Варна.
В продължение на години той – писмено – нямаше нищо общо с двете си резиденции. Преди няколко години – към този момент като предприемач, излязъл от дейната политика – почетният ръководител на Движение за права и свободи се появи и като притежател на парцелите в „ Бояна “ и „ Росенец “. Не директно, а посредством съдружието му с някогашния транспортен министър в кабинета „ Орешарски “ Данаил Папазов във компанията притежател на „ ТЕЦ-Варна “.
В разгара на разрива в връзките сред Доган и единия ръководител на Движение за права и свободи Делян Пеевски, станал обществен през юли 2024 година, Доган загуби дяловете си в сдруженията на Папазов, а по-късно беше изпъден от парцелите, които употребява.
Ако са ви забавни въпросите за сараите на Доган, идващите редове са за вас.
Как Доган от политик стана предприемач?
Официалното преобразяване на Доган от политик в предприемач се случи изненадващо. Той влиза в политиката откакто е пуснат от пандиза през 1989 година, основава Движение за права и свободи като партия, която пази правата и свободите на българските турци, потърпевши от комунистическата власт.
През март 2010 година стана ясно, че водачът на Движение за права и свободи е получил 1,5 млн. лв. през 2008 година като съветник по четири свързани енергийни плана – хидровъзел „ Цанков камък “, „ Доспат “, каскада „ Горна Арда “ (чието строителство към оня миг още не беше започнало) и язовир „ Тунджа “.
Доган излезе от оперативната политика след така наречен опит за нападение против него през 2013 година по време на конференция на Движение за права и свободи. След това през 2017 година името му се появи в Търговския указател в обща компания с предприемача Румен Гайтански – Вълка. Тя не действа дълго. Гайтански беше арестуван през август след изостряне на спора сред Пеевски и Доган. Той е в ареста по обвиняване за негарантиран заем, получен от негова компания от държавната Българска банка за развиване, като в хода на следствието антикорупционната комисия загатна за връзка на заема с „ ТЕЦ-Варна “.
След това Доган публично се появи като съсобственик на сдружението, което купи „ ТЕЦ-Варна “ от чешката компания ЧЕЗ – „ Сигда “, в началото благосъстоятелност единствено на Данаил Папазов и децата му. Тези сдружения получиха фирмите, в чиито активи са двата „ сарая “. Те обаче към този момент не са на Доган.
Какво е сарай?
Думата „ сарай “ идва в българския от турски език. В мюсюлманския свят под тази дума се схваща замък, резиденция на държател или върховен чиновник. Сараят е обвързван с шир, благосъстояние и лукс.
Внушението, което се прави посредством тази дума, е, че става въпрос за човек, който е над останалите – той е владетелят, той има. Думата „ сарай “ се появи паралелно до името на Доган и поради още един факт – воденото от него Движение за права и свободи (ДПС) обичайно съставлява турците в България.
Трудно е да се каже кой тъкмо използва израза „ сараите на Доган “ или „ боянските сараи “ за първи път. Факт е, че те се срещат в едно писмо на Ахмед Доган, написано до журналистката „ Мадам В “ през 2010 година в хипотетичен отговор на публикация.
Това е обособена история, само че в него Доган загатва „ боянски сараи “ и няколко други израза, които – по думите му, са превърнати в знак. На писмото на Доган тогава реагира журналистката Валерия Велева, на която Доган най-често дава изявленията, до момента в който е в дейната политика. Тя споделя, че ще го съди, само че не е известно да е подала тъжба.
Къде е домът на Доган?
Ахмед Доган в никакъв случай не е заявил обществено имуществото, което има. Опит да се откри какво има почетният ръководител на Движение за права и свободи беше изработен през 2008 година от депутатите в Комисията за битка с корупцията към Народното събрание.
Като физическо лице Доган има парцел в родното му село Дръндар, Варненска област, демонстрира информация в Имотния указател. Различни изявления разказват къде е живял Доган в годините откакто излиза от пандиза през 1989 година, когато основава Движение за права и свободи. Първо в апартамент в столичния квартал „ Слатина “, по-късно в „ Гео Милев “, след това на ул. „ Дойран “. Последно в апартамент на ул. „ Лерин “, който единствен е бил на негово име. Тези данни са неофициални, само че не са били оспорвани.
Как се появиха сараите в „ Бояна “?
Имотът в столичния квартал „ Бояна “, който добива известност като „ боянските сараи на Доган “, се появява през 2002 година Доган в никакъв случай в персонално качество не е бил притежател на този парцел.
Първоначално постройката е била държавна почивна база. След това е дадена за стопанисване на Сдружение „ Толерантност “. Това е неправителствена организация, обвързвана с Движение за права и свободи, управлявана тогава от Кирилка Ангелова. Идеята е там да се образоват млади фрагменти на Движение за права и свободи.
Терените в „ Бояна “ са добити от компания „ Акома “ – благосъстоятелност още веднъж на Кирилка Ангелова, през 1997 и 2001 година
Строителството стартира през 2002 година За първи път за така наречен сарай написа вестник „ Монитор “. Резиденцията има 10 жилището, ресторант, зала за конференции. Изданието цитира Доган, който споделя, че „ базата ще се употребява за младежите, за семинари, за посетители, за образование. Всеки ден идват кметове на Движение за права и свободи от провинцията и спят по хотели. Там всичко ще бъде на едно място “.
Впоследствие се оказва, че в постройката живее непрекъснато Ахмед Доган и че тя е хотел, а неин притежател към този момент е компанията „ Делта епсилон “.
Промяната в предназначението на постройката и собствеността ѝ стават известни откакто през 2008 година депутати от „ Демократи за мощна България “ (ДСБ) желаеха от Комисията за битка с корупцията да проверява с какви средства са издигнати пет парцела, за които има изказвания, че са свързани с Доган. Става въпрос и за така наречен „ сарай “ в Бояна, и за парцела в парк „ Росенец “. Проверяват се още хотелите „ Орфей “ в Девин и „ Каза Домини “ в Рибарица, както и така наречен „ Дворец на децата “ в родното на Доган село Дръндар.
Още при строителството на постройките в „ Бояна “ има подозрения за нередности, само че най-популярно в годините става барбекюто. Беше потвърдено, че то е нелегално и беше съборено.
През 2019 година Доган публично закупи парцела в „ Бояна “, само че не персонално, а през собствеността си в сдружението „ ТЕЦ-Варна “, което на собствен ред е притежател на компанията, собственик на парцела – „ Делта епсилон “.
Доган загуби тази благосъстоятелност, откакто дългогодишният му съучастник в „ ТЕЦ-Варна “ Данаил Папазов на процедура овладя компанията след разцеплението в Движение за права и свободи сред кръга на Доган и на Делян Пеевски, което стана обществено през юли тъй наречените
В края на август 2024 година Доган беше изваден от управлението на ТЕЦ-а, а дни по-късно в известие до медиите, към този момент някогашният му съучастник Данаил Папазов го гони от парцелите в „ Бояна “ и Росенец.
Пред Свободна Европа Папазов сподели, че Доган е обитавал парцелите поради това, че е имал 70 на 100 от сдружението притежател.
Действията на Папазов провокираха митинги на последователи на Доган.
Кога се появи „ Росенец “?
Резиденцията в парк „ Росенец “ влезе във фокуса на публичното внимание през юли 2020 година след дебаркирането на Христо Иванов, Ивайло Мирчев и Димитър Найденов от „ Да, България “ на плажа наоколо до парцела. Тогава те бяха избутани от охранители на Националната работа за защита, които пазеха Доган, и последваха митинги.
Имотът обаче има и своята не толкоз известна, само че забавна предистория.
Преди години строителството на резиденцията в Росенец стартира безшумно и недостъпно. Имотът се намира покрай строго охраняваното нефтено пристанище на „ Лукойл “ в региона. До резиденцията, станала известна като „ лятната резиденция “ на Доган, има единствено веднъж по суша и по време на строителството той беше защитаван от защита, която не допускаше хора и до плажа, който по закон би трябвало да е свободен за всички.
Имотът на брега на морето е по-внушителен от този в „ Бояна “. Видимо е по-голям, има незнаен брой стаи и зали, пред него е построено пристанище за яхти.
През 2014 година уеб сайтът „ Бивол “ сподели строителството откъм морето. Стана ясно, че земята е добита от компанията „ Хермес Солар “, а строител на обекта е „ Главболгарстрой “. Името на компанията „ Хермес Солар “ изплува и около заем от банкрутиралата КТБ.
През годините Доган е свързван с компанията „ Хермес Солар “, само че импровизирано.
Това се трансформира в края на 2023 година, когато почетният ръководител влиза в компанията – а оттова и в собствеността на парцела и по документи. През март уеб сайтът BIRD разказа поредицата от компании, през които това се е случило.
Проверки на институции откриха нередности и противозаконни постройки в парцела, който употребява Доган, последваха правосъдни каузи, само че до развръзка не се стигна.
Официалното наличие на Доган като притежател на парцела в Росенец продължи единствено няколко месеца, тъй като през август почетният ръководител беше отписан като съсобственик на „ ТЕЦ-Варна “ посредством заявление от някогашния му към този момент съучастник Папазов до Търговския указател. След като губи собствеността си и присъединяване в ръководството на сдруженията, Доган губи и собствеността си с активите им – като „ летния сарай “.
Както през вчерашния ден писа SafeNews, разкри се къде е „ забягнал “ сега Ахмед Доган.
Почетният ръководител, който остана без „ сараи “, към този момент живее в дворец на Рамадан Аталай в родопския зимен курорт „ Пампорово “, научи 24rodopi.com. Късно през вчерашния ден той е дошъл в „ палата на Аталай “, както смолянчани назовават голямата вила.
Доган напусна на задната седалка на лек автомобил на деятел през вчерашния ден следобяд по този начин нар. „ летен сарай “ в Росенец, който към този момент не е негова благосъстоятелност. Той няма право да употребява и „ Боянския сарай “.
SafeNews напомня, че токът и интернетът в сарая на Ахмед Доган в „ Росенец “ са спрени.
Привечер след напускането му от пресцентъра на ДПС-Доган излязоха с безпрецедентно известие до партиите, а също и до българската общност и медиите.
Една от най-големите мистерии е какво се крие в прословутия трезор на Ахмед Доган, прикрит в Сараите. Едва ли някои обаче си прави илюзии, че с напускането му това ще стане ясно, защото трезорът вероятно към този момент от дълго време е опразнен.
Сега стана ясно, че за Доган бил подготвен апартамент в хотел на хасковлии в „ Слънчев бряг “, само че тъй като е нискотарифен и с неприятна популярност, той отклонил поканата и разискал с най-верните си разновидности за престояване в парцел на Сали Табаков към Варна или в родопската база на Аталай.
По подигравка на ориста Доган още веднъж се намира в парцел със съмнителна благосъстоятелност, водеща се на компания.
Изграденото е върху абсурден терен – една от 55-те покупко-продажби за мистериозно изключване на земите от горския фонд, които бяха част от сигнал на някогашния земеделския министър Мирослав Найденов до Главна прокуратура.
Проверката, която трябваше да откри по какъв начин е изваден от горския фонд терен в Смолян и по какъв начин компанията на сина на Аталай – Ревин, сменя предназначението на земята против 3,96 лв. за кв. метър, не откри закононарушение.
Оказва се, че притежател на компанията е записаният в Съединени американски щати „ АИАТ Интернешънъл холдингс “.
Процедурата по заменката е почнала през 2007 година и е приключена през 2008 година.
Източник – Свободна Европа
Още вести четете в: България, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News