Министрите на енергетиката на ЕС не успяха да ограничат цените

...
Министрите на енергетиката на ЕС не успяха да ограничат цените
Коментари Харесай

Срутването на ценовия таван

Министрите на енергетиката на Европейски Съюз не съумяха да лимитират цените на съветския газ. Междувременно в Съединени американски щати продължиха да пресмятат хипотетичния петролен " таван ", като апропо го изместиха нагоре.

На 9 септември в Брюксел се организира незабавно изключително съвещание на Съвета на министрите на страните-членки на Европейски Съюз на равнище министри на енергетиката. Свърши с нищо. Само три балтийски страни поддържаха концепцията на ръководителя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен за въвеждане на таван на цените на съветския газ. 15 министри приканиха за тавани на цените на целия газ, употребяван в Европейски Съюз. Останалите 9 участници в срещата изцяло отхвърлиха тавана на цената на газа във всеки вид. Разбраха се единствено след седмица Европейска комисия да показа други оферти за гарантиране на енергийната сигурност.

Отрезвяващ септември

Инициативата за въвеждане на таван на цените на съветския газ през цялото време на разискването ѝ в Европейската комисия изглеждаше мъртвородена. Първо, какви количества газ щеше да ограничи Брюксел в стойностно изражение? От самото начало на годината, още преди началото на специфичната интервенция, страните от Европейски Съюз се втурнаха да купуват американски и катарски ВПГ, с цел да заменят съветския тръбопроводен. В резултат на това още при започване на лятото вносът на артикули на “Газпром ” в Европейски Съюз спадна от миналогодишните 40% на 26%. Като цяло, съгласно " Газпром ", износът му за Европейски Съюз за първите 8 месеца на тази година е намалял с 48%, а като се вземе поради Англия - с 49%.

След окончателното прекъсване на газопровода " Северен поток-1 " на 31 август дневният поток на гориво от Русия към Европа понижа с 80%.

Второ, първо вицепремиерът Александър Новак, а по-късно, ден преди този момент на ИИФ, самият президент Владимир Путин предизвести западните консуматори, че ще последва прекъсване на всевъзможни доставки на въглеводороди за тези страни, които биха наложили ценови ограничавания против нас.

Последното изключително напрегна политиците освен в Будапеща, която обичайно се опълчва на антируските наказания, само че и в Берлин, Виена, Рим, Париж и даже Варшава. Освен това на европейските съперници беше ясно демонстрирано по какъв начин тъкмо ще се съпротивлява Русия.

Преди президентът на Европейска комисия Урсула фон дер Лайен да разгласи на 2 септември нуждата от разискване на концепцията за антируски таван на цената на газа на публично ниво, същия ден ремонтният екип на „ Северен поток “, с присъединяване на представители на “Сименс ”, записва теч на масло в последния работещ елемент на компресорна станция “Портовая ”. Изпомпването на газ след превантивно прекъсване на турбината на 31 август не беше обновено, както беше дадено, на 3 септември.

Поддръжниците на " тавана " останаха сами

На 9 септември на среща на енергийните министри от Европейски Съюз само Латвия, Литва и Естония поддържаха Фон дер Лайен. Унгарският външен министър Петер Сиярто (който дава отговор и за външната енергийна регулация) обичайно се опълчва на всевъзможни ограничавания върху доставките на съветски въглеводороди. Като цяло той прикани за анулация на глобите. Вицеканцлерът, министър на стопанската система и околната среда на Германия Робърт Хабек също не отбрани концепцията за таван на цената на газа. Зад него са и множеството други европейски министри.

Въпреки това, съгласно италианския министър на екологичния преход Роберто Чинголани, 15 министри въпреки всичко не са срещу самата концепция за административно ограничение на цените на газа. Но при изискване на въвеждането му на целия газов пазар на Европейски Съюз. Тоест Норвегия, Съединени американски щати, Катар и Алжир също могат да попаднат под натиска на ценовия таван. Правителството на Норвегия неведнъж е изразявало угриженост за това.

Поне има оферти за заледяване на цените (и на газа, и на тока), единствено за крайните консуматори. А разликата сред спот цената и крайната цена ще се заплаща на вносителите и прекупвачите за сметка на държавните бюджети.

Но от кое място да вземем пари за това? Повечето страни от Европейски Съюз към този момент заселят обилни бюджетни средства, които ще отидат за финансова помощ за заплащане на сметки за сила на семействата. Дефицитите на редица енергийни компании са затворени за сметка на държавните бюджети. Така немската компания “Юнипер ” към този момент е получила над 16 милиарда евро. Пуснаха печатарската преса. Но сега ЕЦБ несполучливо се бори с инфлацията, като последователно покачва лихвите по заемите и депозитите.

В резултат на това енергийните министри предложиха Европейска комисия да се готви да се оправи с проблемите на енергийната сигурност. Някакъв нов проект би трябвало да бъде публично показан идната седмица.

Най-вероятно Европейска комисия ще заложи на ограничение на потреблението на сила, изключително в пиковите часове. Европейската администрация към този момент предлага 5% понижение на потреблението на електрическа енергия в пиковите часове. Редица европейски страни, най-много Германия и Англия, само че също Унгария и Швейцария, която не е членка на Европейски Съюз, към този момент вкараха строги ограничавания върху потреблението на газ и електричество. Така че в тези страни температурата в частни къщи и жилища не би трябвало да надвишава 19 градуса, а в държавни институции 18. За съзнателно нарушаване в Швейцария следват три години затвор.

Предлагат се и други механизми. Така след срещата на енергийните министри френският представител Агнес Пание-Рунаше прикани с изключение на върху спестяванията да се основат платформи за общи покупки на газ за Европейски Съюз, ограничение на финансовите спекулации и контролиране на борсовите пазари за газ и електрическа енергия. Робърт Хабек също поддържа концепцията за непоколебим надзор върху ценообразуването при производството и продажбата на електрическа енергия.

Интересно е да се означи, че сривът на тавана на цената на газа в Европа към момента не е засегнал разработчиците на тавана на цената на петрола в Министерството на финансите на Съединени американски щати. На 9 септември от това ведомство оповестиха, че са постигнали " забележителен прогрес " в основаването на механизъм за ограничение на цените на съветския нефт. По-специално, те ще изключат от своите калкулации на пределната цена наградата за навло на танкери, която внезапно се увеличи от март. Предполага се, че цената на нашия нефт не би трябвало да надвишава разноските за неговия рандеман, филтриране и превозване до пристанището за експорт. Според изчисленията на създателите на тези ограничавания излизат не повече от 40 $ за барел.

Въпреки това в незападните страни има от ден на ден изказвания (последното в Индонезия) за неприемливостта на тавана на цените на съветския нефт.

Превод: В. Сергеев

ВАЖНО!!! Уважаеми читатели на, лимитират ни поради позициите ни! Влизайте непосредствено в сайта www.pogled.info . Споделяйте в профилите си, с другари, в групите и в страниците. По този метод ще преодолеем рестриктивните мерки, а хората ще могат да доближат до различната позиция за събитията!?

Когато видите знака " подправени вести ", това значи, че тази публикация е целесъобразно да се прочете!!!

Абонирайте се за нашия Ютуб канал/горе вдясно/: https://www.youtube.com
Източник: pogled.info


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР