Министерството на здравеопазването е принципал на 65 държавни болници и

...
Министерството на здравеопазването е принципал на 65 държавни болници и
Коментари Харесай

Как се подрежда конкурс за директори на болница: повторен опит в Проф. д-р Александър Чирков

Министерството на опазването на здравето е принципал на 65 държавни лечебни заведения и избира с състезания шефовете им. Тези състезания следват доста други в администрацията: кандидатурите са най-малък брой, а шефовете постоянно са авансово известни. Последната всеобща промяна с такива състезания (често с един участник), беше през 2021 година при последните месеци от ръководството на ГЕРБ. Държавните лечебни заведения са апетитни хапки, тъй като ръководят големи бюджети и също по този начин, получават пари от страната за поправки и съоръжение, които раздават през поръчки.В идващото постоянно държавно управление - това на Кирил Петков - здравното министерство съумя да извърши едвам две смени в бордовете на държавните лечебни заведения. С едната от директорския пост на кардиологичната университетска болница " Проф. доктор Александър Чирков " беше отхвърлен проф. доктор Генчо Начев, който я управляваше 16 години. Другата промяна беше в Националната онкологична болница където с поста се раздели доктор Стефан Константинов, някогашен здравен министър на ГЕРБ, на поста от 2017 година

Министерството на здравеопазването е принципал на 65 държавни лечебни заведения и избира с състезания шефовете им. Тези състезания следват доста други в администрацията: кандидатурите са най-малък брой, а шефовете постоянно са авансово известни. Последната всеобща промяна с такива състезания (често с един участник), беше през 2021 година при последните месеци от ръководството на ГЕРБ. Държавните лечебни заведения са апетитни хапки, тъй като ръководят големи бюджети и също по този начин, получават пари от страната за поправки и съоръжение, които раздават през поръчки.

В идващото постоянно държавно управление - това на Кирил Петков - здравното министерство съумя да извърши едвам две смени в бордовете на държавните лечебни заведения. С едната от директорския пост на кардиологичната университетска болница " Проф. доктор Александър Чирков " беше отхвърлен проф. доктор Генчо Начев, който я управляваше 16 години. Другата промяна беше в Националната онкологична болница където с поста се раздели доктор Стефан Константинов, някогашен здравен министър на ГЕРБ, на поста от 2017 година

Сега даже тази дребна смяна е на път да свърши. Министерство на здравеопазването опита да назначи нов шеф на кардиоболницата предходната година, само че се сблъска с митинги. Вече при служебния министър беше изработен един конкурс, който, нетипично за бранша, беше ненадейно оспорван. По всичко наподобява обаче, че министерството още веднъж се пробва да предреши надпреварата с механически похвати. За това алармира един от изгубилите претенденти - доктор Димитър Петров, който беше заместник-министър на опазването на здравето в предходния длъжностен кабинет и който апелира състезанието.

" Капитал " чака отговори от здравното министерство дали изборът на шеф и членове на борда е бил транспарантен и претендентите са сложени при равни условия.
Реклама Политическите игри в сърдечната болница
Проф. Начев беше освободен с благодарности от поста, откакто министерството оповести, измежду които на второто място с към 35 хиляди лева месечно беше той. Заплатите не взимаха поради резултатите на лечебните заведения. Според данните тогава проф. Начев си беше разпределял по 1 млн. лева в допълнение материално стимулиране от заплащането на прегледи и избор на екип с негово присъединяване, което идва непосредствено от джоба на пациентите и е прекалено за държавна болница и за пациенти с тежки кардиологични болести. 72-годишният професор направи акция в своя отбрана и апелира уволнението си, а по-късно завоюва състезанието в за шеф на клиниката по кардиохирургия в УМБАЛ " Св. Георги " в Пловдив, в която работи редом от доста години.

На поста в София беше назначен за краткотрайно изпълняващ длъжността до конкурс проф. доктор Николай Димитров. Той сезира прокуратурата и държавните институции за порочни публични поръчки и практики в болничното заведение, уволни чиновници, свързани с частен център, в който се пренасочват и са задължени да заплащат пациентите на държавната болница и против него се оповестиха 50 души от личния състав.

В началото на септември беше разгласен конкурс, а Димитров беше уволнен от служебния здравен министър доктор Асен Меджидиев. За шеф беше назначен проф. Валентин Говедарски, завеждащ клиниката по съдова хирургия. За него се смяташе, че е тогавашният любимец на проф. Начев и е непосредствен с проф. Костадин Ангелов (бивш здравен министър и лидер на листа в ГЕРБ).

По същото време Народното събрание, по предложение на ГЕРБ, утвърди дългопредлаганите от самия Начев 30 млн. лева дотация за дообзавеждане на новопостроеното и празно крило на болничното заведение. Така изглеждаше, че с дългочаканите милиони още веднъж щяха да се разпореждат верните хора.
Реклама
Конкурсът беше извоюван от Говедарски, само че проф. Димитров апелира. Мотивите бяха, че липсва методика за оценка на претендентите, документите за класирането са подправени и той е получил с една единица по-висока оценка от комисията от Говедарски, както и че потвърдено е оказан напън върху комисията да " избере " Говедарски. В последна сметка резултатите от състезанието бяха анулирани и беше плануван нов конкурс.
Конкурс с нови имена
На новото съревнование този път се явиха трима претенденти, с изключение на самият Говедарски. Това са още веднъж проф. Николай Димитров, както и проф. Димитър Петков (дългогодишен заместник-директор на болничното заведение по времето на Начев и завеждащ кардиохирургията) и доцент Румен Илиев (завеждащ поделение в нея).

За членове на борда също за първи път има две кандидатури - безконечният член от повече от 10 години Надежда Бранковска, шеф на " Правна дирекция " на Министерството на здравеопазването и доктор Димитър Петров, дълготраен здравен специалист, шеф, подуправител на НЗОК и заместник-здравен министър.

За шеф този път е определен различен човек, доближен на някогашния шеф - проф. Петков, а за член на борда - още веднъж Бранковска.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР