Министерството на външните работи определя днешното отношение на управляващите в

...
Министерството на външните работи определя днешното отношение на управляващите в
Коментари Харесай

МВнР с остра позиция: Отношението на Скопие днес бе унизително и недопустимо

Министерството на външните работи дефинира днешното отношение на ръководещите в Северна Македония като унизително и неприемливо по отношение на българския народ и Република България. С надълбоко страдание установяваме, че 4 февруари 2023 година ще влезе в историята като датата, на която управляващите в РСМ, по извънредно неубедителни аргументи и в нарушаване на авансово дадените уверения, не позволиха отдаването на респект към делото и живота на Гоце Делчев от страна на български жители. Това се споделя в публична позиция на българското Министерство на външните работи, откакто управляващите в Скопие не позволиха огромен брой българи да преминат границата, оправдавайки се със срив в системите на граничните пунктове поради сериозен токов удар.

На Граничен контролно-пропусквателен пункт " Деве Баир " бяха арестувани и трима българи, един от които някогашният народен представител от 47-то и 48-то Народно заседание и зам.-председател на комисията по външна политика Ангел Георгиев. Те бяха упрекнати в нарушение на публичния ред и отведени в Крива паланка, където ще бъдат съдени по бързата процедура.

От външното ведомство допълват, че министърът на външните работи Николай Милков е провел диалог с посланика на Северна Македония в София Агнеза Руси с искане за интервенция и възобновяване на свободата на придвижване.

Ето и цялата позиция на външното ни ведомство без редакторска интервенция: 

В интервала след 1991 година Република България поредно показва откровено предпочитание за развиване на добросъседски връзки с Република Северна Македония. След подписването на Договора за другарство, добросъседство и съдействие през 2017 година бе открита процедура за взаимно отбелязване на исторически персони от общата ни история, какъвто без подозрение е и Георги (Гоце) Николов Делчев.

За страдание, отбелязването на 151-ата годишнина от неговото рождение не способства за надграждане на двустранните връзки сред София и Скопие. С надълбоко страдание установяваме, че 4 февруари 2023 година ще влезе в историята като датата, на която управляващите в Северна Македония, по извънредно неубедителни аргументи и в нарушаване на авансово дадените уверения, не позволиха отдаването на респект към делото и живота на Делчев от страна на български жители. Министерството на външните работи дефинира днешното отношение на ръководещите в Северна Македония като унизително и неприемливо по отношение на българския народ и Република България.

Оценяваме сходни дейности като несъблюдение на поетия ангажимент за обезпечаване на безконтролен достъп на всички доброжелателни жители, искащи да отдадат респект пред паметта на огромния бунтовник. Това, наред с нежеланието за общо полагане на венци от делегациите на България и Северна Македония, съставлява оттегляне от откритите положителни практики и ерозира напъните на Република България, ориентирани към подсилване на добросъседството.

Днес дейностите на управляващите в Северна Македония нанесоха съществени вреди на процеса на възобновяване на доверието, макар напъните на министър-председателя Гълъб Донев, който в комплицирана обстановка инициира развой на деескалация и на заместител министър-председателя по публичния ред и сигурност и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев, който посети Скопие точно с тази цел на 30 януари т.г., както и днешната му аудиенция.

Информацията, с която Министерството на външните работи разполага досега е, че на гранично-пропускателните пунктове от македонска страна българските жители не са били допускани с часове на територията на Северна Македония заради причини от техническо естество. В следствие част от българските жители са получили публични отводи да влязат на територията на прилежащата ни страна, а други са се завърнали заради продължителните часове на изчакване.

Сред засегнатите от тези рестриктивни ограничения има и публицисти, по отношение на които е било употребявано основанието за " опасност за публичния ред, национална сигурност, публично здраве или за интернационалните връзки на Република Северна Македония ". Има информация за упражнено принуждение от страна на граничните управляващи на Северна Македония. Същевременно в Скопие беше изработен извънредно неочакван, само че несполучлив опит да се ограничи числеността на българската публична делегация по време на нейното поклонение в църквата " Св. Спас ".

Министърът на външните работи организира диалог с посланика на Северна Македония в София Агнеза Руси с искане за интервенция и възобновяване на свободата на придвижване. Същият въпрос неведнъж беше повдиган в Скопие от заместител министър-председателя и министър на вътрешните работи Иван Демерджиев. За следващ път констатирахме, че заявките и уверенията, които получихме от представители на управляващите в Северна Македония не отговаряха на ситуацията на терен. Този метод по никакъв метод не способства за воденето на градивен и доброжелателен разговор.

Във връзка с изявленията в медиите за арестувани български жители, Посолството на Република България в Скопие се обърна по формален път към локалните управляващи с искане за спомагателна информация, макар че такава информация следваше да бъде изпратена неотложно от управляващите в Северна Македония. Същите се чака да бъдат съдени по бърза процедура.

Министерството на външните работи насочва апел към засегнатите български жители, които са получили писмен отвод за влизане на територията на Северна Македония, да дават тази информация до министерството за предприемане на нужните дейности по дипломатически път и информиране на интернационалните ни сътрудници.

Напомняме, че свободното придвижване на хора е измежду главните правила на действие на Европейски Съюз. Нещо повече, това е съответна мярка за подсилване на добросъседските връзки. При нужда България е подготвена да окаже и техническа помощ за гарантиране на безпроблемно действие на Граничен контролно-пропусквателен пункт.

За одобряването на добросъседски връзки са нужни най-малкото два откровени колегата. Все по-трудно е в държанието на управляващите в Скопие да разпознаем действително предпочитание за построяването на нужното за това доверие, другарство и съдействие.

 
Източник: dir.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР