Министерството на регионалното развитие е пуснало за обществено обсъждане странни

...
Министерството на регионалното развитие е пуснало за обществено обсъждане странни
Коментари Харесай

Който руши шосетата повече, ще плаща намалени ТОЛ такси

Министерството на районното развиване е пуснало за публично разискване странни нормативни промени, които безусловно минират смисъла на тол таксуването. В плана Министерство на регионалното развитие предлага тежките камиони и рейсове, които навъртат повече от 6000 км на месец по българските пътища, да заплащат дължимите пътни такси с 50% понижение. Предвижда се отстъпка и за транспортните средства, които навъртат сред 4000 и 6000 км месечно -  за тях се предлага 30% редукция на таксите.
" Предлаганите промени са скандални, те ще доведат до по-лоши пътища, до по-малко пари в бюджета, а също и до наказания от Европейска комисия, избухна в гневна обява във Facebook някогашният районен министър Гроздан Караджов. 
Според плана тъкмо тези, които най-вече амортизират пътищата, ще получат " бонуси ". Това напълно опонира на логиката, поради която бе въведена тол системата - при нея камионите и рейсовете се таксуват съгласно изминатото разстояние, като за по-тежките МПС-та ставките са по-високи. Идеята е, че те повреждат повече пътната настилка и по тази причина би трябвало да имат по-голям принос в набирането на все недостигащите средства за  поправки и строителство на нови пътища. 
А не щеш ли в този момент екипът на министър Андрей Цеков предлага " опаки " промени, които фрапантно понижават таксите за най-тежките, които пътуват най-вече. В самите мотиви към измененията в цената Министерство на регионалното развитие признава, че от редукцията ще се възползват доста малко превозвачи -  тези, които навъртат повече от 6000 км на месец, са едвам 1.48% от всички, които заплащат тол такси. В същото време на тях сега се падат над 10% от приходите от тол такси - тъкмо тъй като те кръстосват и повреждат най-вече пътищата.   
 
Антилогика 
  " Колкото повече ползваш пътищата, колкото повече ги рушиш, толкоз по-малко ще плащаш?!? Звучи като лобиране в интерес на най-големите играчи ", разсъждава Гроздан Караджов.
Авторите на измененията признават, че понижението на таксите за големите означава 43 млн. лева по-малко доходи и по-малко вложения в пътищата тази година, а за идната - минус 54 млн. лв..  " Нахалството не свършва дотук - тези пари щели да бъдат обезщетени от други такси - примерно от рекламни уреди или от търговски обекти по пътя... Отново различен ще заплаща сметката за това, че някой разрушава пътищата! ", посочва някогашният районен министър. 
На всичко от горната страна се предлага измененията в цената да влязат в мощ със задна дата - от 1 юли, а  държавата да върне на превозвачите " надвзетите " пари  (според  изчисленията на Министерство на регионалното развитие " рестото " е към 4.6 млн. лева.). 
 
Червени лампи
Според Гроздан Караджов настоящето държавно управление прави безпринципни реверанси на избрани компании в ущърб на публичния интерес. " Непредубеденият четец би си помислил, че става дума за неразбирателство или за чиста несръчност. По-лошо е - става дума за прям лобизъм и корупция. разяснява Караджов. И се аргументира в детайли:   
" Има съвсем ясни европейски регламенти по въпроса. Във всички европейски системи около 70% от таксите се събират от камиони над 3,5 т., а от винетки към 30%. В България е съвсем противоположното. Тежкотоварният трафик унищожи всички пътища в България, а главните средства за възобновяване им се събират от таксите на леките коли. 
В приложение на евродирективата, до момента в който бях районен министър, успяхме да наложим смяна в правилото на заплащане за използването на пътища. Започнахме да понижаваме цената на винетките за жители и да усилваме тол таксите за тежкотоварни коли, като включихме и второкласната пътна мрежа в тол таксуването. Едното нарастване влезе неотложно в действие – от 1 юли 2022 година, а второто трябваше да се задейства от 1 януари 2023 година С по този начин заложените ограничения бе изчислено, че ще се реализира баланс – замърсителят и действителният унищожител на пътищата да заплаща за тяхното поддържане.
Спомняте си какви митинги и кавги бяха. Но удържахме. Никой не банкрутира, нито пък цените се усилиха кой знае какъв брой, макар апокалиптичните прогнози. Но при идващите ръководещи засегнатите компании съумяха да отсрочат плануваното за 1 януари 2023 година нарастване на тол таксите за 1 юли. А в този момент - и да ги понижат до безсрамие ", разказва хронологията на събитията бившият длъжностен министър.
Той открива и различен недостатък в лансираните в този момент промени. Отново става дума за евродиректива - за недопускането на дискриминация. Тя не разрешава да се третират друго транспортните средства съгласно това дали са локални или задгранични.  " Предложението на Министерство на регионалното развитие обаче облагодетелства локалните превозвачи за сметка на задграничните, на директния трафик, защото е изначално ясно, че локалните компании  ще доближат заложените изминати километри, с цел да получат отстъпката. Т.е. тук можем да чакаме глоба ", предизвестява Гроздан Караджов. Той е придружил обявата си във Фейсбус и с елементи от преписка сред София и Брюксел. 
 
Еврозасечки 
Бъгарските управляващи наподобява са се усетили, че може да " сгазят лука " във връзка с европравилата и по тази причина при започване на юни са пратили писмо до Брюксел, в което показват концепциите за промени и желаят мнение от Европейска комисия. Отговорът е явен: при избрани условия пътни такси могат да се редуцират, само че с не повече от 13% (тоест препоръчаните понижения с 50 и 30% не са допустими)
Освен това от Брюксел сбито, но недвусмислено показват, че "
бонусите " ще облагодетелстват български компании и дискриминират задграничните превозвачи (те мъчно могат да навъртат месечно -над 6000 км по нашите пътища, т.е. няма по какъв начин се класират за 50% отстъпка от тол таксите).   
Еврочиновниците загатват дискретно, че с готвените промени София рискува да провокира наказателна процедура. В едно от писмата си до българските управляващи те показват, че изразяват гледната точка на Европейската комисия и че Съдът на Европейски Съюз има право да " интерпретира законодателството на Европейски Съюз ", т.е. да каже има ли нарушаване и по какъв начин да бъде осъдено.
 
Късогледство
В претекстовете към плана намалението на тол таксите се представя като антинфлационна мярка -  и без друго всички цени растяли, не било добре да се товарят транспортните компании с високи ставки, тъй като това щяло да докара до в допълнение повишаване на артикули и услуги. Същото настояват и превозвачите.
Но този мотив издиша - излиза, че босовете на огромните транспортни компании избират да спестят някой различен лев от тол такси, вместо да способстват за набирането на повече пари за поправки на нагънатите и надупчени пътища, по които в този момент се трошат фирмените им камиони и рейсове.

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР