Американски регулатор започна две антимонополни разследвания срещу Nvidia
Министерството на правораздаването на Съединени американски щати (DOJ) позволи две антимонополни следствия във връзка с Nvidia. Като част от първото следствие отделът ще изследва придобиването на израелския стартъп Run:ai от страна на Nvidia, написа Politico. При второто следствие министерството ще оцени злоупотребата на Nvidia с господстващото си състояние в региона на чиповете с изкуствен интелект, оповестява Information.
През април Nvidia похарчи 700 милиона $, с цел да придобие Run:ai — стартъп компания, профилирана в региона на софтуера за ръководство на GPU. DOJ не ризкарива естеството на опасенията си по отношение на договорката. Въпреки това, през последните години американските и интернационалните регулатори изследват придобиванията на огромните софтуерни компании.
През втората половина на юли регулаторите на Съединени американски щати, Обединеното кралство и Европейски Съюз издадоха взаимно изказване, в което се ангажираха да обезпечат „ отбрана против тактики, които подкопават честната конкуренция или водят до нечестни и лъжливи практики в екосистемата на ИИ “.
DOJ стартира второ следствие след недоволства от страна на съперници на Nvidia. Министерството ще ревизира дали компанията е злоупотребила с господстващата си позиция на пазара, с цел да оказва напън върху доставчиците на облачни услуги да купуват нейните артикули. Разследването ще дефинира дали Nvidia надценява клиентите за мрежово съоръжение, в случай че решат да закупят AI-чипове от съперниците в лицето на AMD и Intel.
Говорителят на Nvidia Милен Мангалиндан твърди, че компанията съблюдава всички закони. Тя съобщи готовността на Nvidia да даде всяка информация, която регулаторите изискват.
Mizuho Securities написа, че Nvidia управлява 70-95% от пазара на чиповете за образование на AI-модели. На компанията също могат да бъдат повдигнати обвинявания от страна на френския орган за защита на конкуренцията за хипотетични антиконкурентни практики. В началото на лятото Nvidia за малко изпревари по капитализация най-скъпата компания в света — Microsoft.