Министерският съвет одобри на днешното си заседание стратегическа визия за

...
Министерският съвет одобри на днешното си заседание стратегическа визия за
Коментари Харесай

Росен Христов ще запознае депутатите със стратегията си до 2053 г.

Министерският съвет утвърди на днешното си съвещание стратегическа визия за развиването на електроенергийния бранш в страната 2023-2053 година Вчера тактиката бе показана от служебния министър Росен Христов в наличието на президента Румен Радев и премиера Гълъб Донев. С днешното си решение Министерският съвет задължи министъра на енергетиката да показа признатата стратегическа визия в Народното събрание . От прессъобщението на Министерски съвет не излиза наяве какво следва от действието на министъра , както и от предстоящите последици - спор, решение или законодателство - се чакат от Народното събрание.

Документът залага България да остане водач в производството и износа на електрическа енергия в района .

Стратегическият документ залага потреблението на  до 2030 година и последователното им понижаване и прекъсване до 2038 година Това ще спомага за опазване на енергийната и националната сигурност, както и ролята на страната като районен водач в производството и износа на електрическа енергия. Именно тази тактика планува Европейската комисия да се съгласи на предоговаряне на Плана за възобновяване и резистентност, в сходства с мандата и задължението, което гласоподава Народното събрание.

Стратегията на Росен Христов планува и построяването на четири нови нуклеарни реактора, с цел да заместят мощностите, подлежащи на извеждане от употреба. Два от тях се чака да бъдат ситуирани на площадката на АЕЦ " Козлодуй ", а още два - на тази в Белене.
 Нови 4 нуклеарни реактора, ВЕЦ-ове на Дунав и ВЕИ - проектът на служебния кабинет до 2053 година
Нови 4 нуклеарни реактора, ВЕЦ-ове на Дунав и ВЕИ - проектът на служебния кабинет до 2053 година

Ще се търси оптимален живот на въглищните ТЕЦ-ове, твърди Росен Христов

Новата енергийна тактика се концентрира и върху развиването на ВЕИ планове - както фотоволтаични и вятърни мощности, по този начин и водни електроцентрали . По отношение на геотермалната сила, главният извод е, че тя може да бъде пълноценно употребена основно за отопление.

Ключов детайл в бъдещото развиване на бранша е производството на водород , от което се чака да понижи и размени зависимостта на България от импорт на природен газ . В този аспект страната ще разчита на бързото обновяване на работата на ПАВЕЦ Чаира, както и обезпечаването на запас за създаване на подземна ПАВЕЦ . Модернизацията на близо 2000 км електропреносна мрежа и съпътстващата я инфраструктура, която е заложена в тактиката, ще спомага за обезпечаването на задоволителен потенциал за присъединение и транспорт, тъй че България да резервира лидерската си роля в района.

Прогнозната стойност за реализация на всички планове, включени в новата енергийна тактика, възлиза на към 46 милиарда евро .
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР