Министърът на земеделието и храните д-р апелира за спешни мерки

...
Министърът на земеделието и храните д-р апелира за спешни мерки
Коментари Харесай

Земеделският министър апелира за спешни мерки за подпомагане на засегнатите от сушата фермери

Министърът на земеделието и храните доктор моли за незабавни ограничения и активиране на Селскостопанския запас за подкрепяне на земеделските производители, наранени от екстремалното засушаване през летните месеци. По време на съвещанието на Съвета на Европейски Съюз по земеделие и риболовство в Люксембург той заяви, че България към този момент е предоставила на Европейската комисия обстоен разбор на обстановката и чака предприемане на незабавни ограничения за подкрепяне на тежко потърпевшите фермери, оповестиха от ведомството.

" Екстремалното засушаване докара до забележителен спад в добивите на царевица и слънчоглед, което заплашва икономическата непоклатимост на хиляди аграрни производители и продоволствената сигурност на страната ", посочи земеделският министър. Той акцентира, че укрепването на контролните органи и лабораторната мрежа в Украйна е основно за гарантиране на действителното използване на европейските стандарти. По думите му е значимо да се вкарат междинни стадии и механизъм за мониторинг до края на 2028 година, който да наблюдава напредъка в постигането на сходство.

" Европейски Съюз би трябвало да подсигурява, че търговията ще остане уравновесена и обективна, като обезпечи преходни ограничения и поддръжка за по-уязвимите производители в страните членки. Особено внимание би трябвало да се обърне на страните, ситуирани покрай границата с Украйна, които са изправени пред съществени структурни и пазарни провокации ", сподели още министър Тахов. Той добави, че наложителният мониторинг и проследимостта на вноса от Украйна са от значително значение за попречване на неподходящи резултати върху вътрешния пазар и за усилване на устойчивостта на общата агрохранителна система.

Министър Тахов акцентира нуждата от ограничения за противопоставяне на вноса на огромни количества ориз от Мианмар и Камбоджа. " Без ефикасна защитна уговорка европейските производители на ориз и цялата верига на доставки могат да бъдат съществено повредени ", сподели в умозаключение доктор.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР