Министър Ивкова продължава диалога със съсловните и професионалните организации в здравеопазването
Министърът на опазването на здравето Катя Ивкова продължава поредицата от срещи със съсловни, професионални и болнични организации, сдружения и асоциации в бранша, ориентирани към деен разговор по основните провокации пред здравната система и опциите за развиване на политиките в опазването на здравето.
След извършената предходната седмица среща с представители на Български лекарски съюз, в Министерството на здравеопазването бяха поканени и представители на Българска асоциация на експертите по здравни грижи и Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите.
В рамките на диалога с БАПЗГ беше разискван механизмът за въвеждане на модел на патронажна грижа, признат от служебното държавно управление, както и нуждата от регламентиране на метода на даване на здравни и обществени услуги в домашна среда от страна на експертите по здравни грижи.
Министър Ивкова акцентира, че поддържа развиването на патронажната грижа, само че е належащо да бъде осъществен обстоен обзор на написаните действия, финансовите планове и цялостната организация по използването ѝ, тъй че тя да бъде ефикасна, работеща и действително използвана в дълготраен проект.
„ За мен и моя екип всяка политика, ориентирана към промоция на здраве, профилактика и ранна предварителна защита, е инвестиция в по-устойчива здравна система. Българското опазване на здравето би трябвало последователно да премине от модел, фокусиран главно върху заболяването, към модел, който слага доста по-силен акцент върху здравето и грижата за индивида преди развиването на болестта ", съобщи министър Ивкова.
Това увещание министърът направи и по време на срещата с представители на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите. В рамките на ползотворния разговор те показаха направеното от организацията концептуално предложение за регламентиране на професионалната активност на лекарските асистенти и действителното им консолидиране в здравната система.
Обсъдени бяха най-актуалните провокации пред специалността, опциите за нормативни промени, както и нуждата от ясно разписване на пълномощията на лекарските асистенти и фелдшерите в системата на опазването на здравето.
Министър Ивкова пое ангажимент да се запознае в детайли с всички показани оферти и акцентира, че интензивният разговор със съсловните и професионалните организации ще продължи. По думите ѝ точно дейната връзка с представителите на бранша е основна за намирането на работещи решения и за реализирането на политики, съобразени с действителните потребности на системата.
След самостоятелните срещи с организациите ще бъде проведена и обща среща за разискване на най-важните тематики, цели и благоприятни условия за развиване на опазването на здравето.
След извършената предходната седмица среща с представители на Български лекарски съюз, в Министерството на здравеопазването бяха поканени и представители на Българска асоциация на експертите по здравни грижи и Български съюз на лекарските асистенти и фелдшерите.
В рамките на диалога с БАПЗГ беше разискван механизмът за въвеждане на модел на патронажна грижа, признат от служебното държавно управление, както и нуждата от регламентиране на метода на даване на здравни и обществени услуги в домашна среда от страна на експертите по здравни грижи.
Министър Ивкова акцентира, че поддържа развиването на патронажната грижа, само че е належащо да бъде осъществен обстоен обзор на написаните действия, финансовите планове и цялостната организация по използването ѝ, тъй че тя да бъде ефикасна, работеща и действително използвана в дълготраен проект.
„ За мен и моя екип всяка политика, ориентирана към промоция на здраве, профилактика и ранна предварителна защита, е инвестиция в по-устойчива здравна система. Българското опазване на здравето би трябвало последователно да премине от модел, фокусиран главно върху заболяването, към модел, който слага доста по-силен акцент върху здравето и грижата за индивида преди развиването на болестта ", съобщи министър Ивкова.
Това увещание министърът направи и по време на срещата с представители на Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите. В рамките на ползотворния разговор те показаха направеното от организацията концептуално предложение за регламентиране на професионалната активност на лекарските асистенти и действителното им консолидиране в здравната система.
Обсъдени бяха най-актуалните провокации пред специалността, опциите за нормативни промени, както и нуждата от ясно разписване на пълномощията на лекарските асистенти и фелдшерите в системата на опазването на здравето.
Министър Ивкова пое ангажимент да се запознае в детайли с всички показани оферти и акцентира, че интензивният разговор със съсловните и професионалните организации ще продължи. По думите ѝ точно дейната връзка с представителите на бранша е основна за намирането на работещи решения и за реализирането на политики, съобразени с действителните потребности на системата.
След самостоятелните срещи с организациите ще бъде проведена и обща среща за разискване на най-важните тематики, цели и благоприятни условия за развиване на опазването на здравето.
Източник: cross.bg
КОМЕНТАРИ




