Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова отговори на

...
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова отговори на
Коментари Харесай

МРРБ: Решаване на проблема с водоснабдяването е ключов приоритет за страната

Министърът на районното развиване и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова отговори на парламентарен въпрос, заложен от народния представител Иван Белчев от - Демократична България. Въпросът се отнася до настоящото положение на водоснабдяването в страната и ограниченията, които държавното управление подхваща за решение на проблемите.

Текущо положение на водоснабдяването

Към 14 август 2024 година в страната има съществени нарушавания във водоснабдяването в 13 града  и 303 села, ситуирани в 93 общини. Тези обитаеми места са принудени да ползват воден режим, като водоснабдяването е прекратено или лимитирано, основно заради понижения дебит на водоизточниците и засушаването, което продължава към този момент няколко години. Освен природните  фактори, остарялата ВиК инфраструктура и нарасналото ползване през летните месеци в допълнение утежняват обстановката.

Най-засегнатите от водния режим области в България включват Шумен, където са засегнати  град Върбица и 26 села, Велико Търново с отчасти обиден град Елена и 24 села, Плевен с градовете Плевен, Долна Митрополия, Тръстеник и 20 села, Бургас с 25 села, Ловеч с градовете Ловеч, Ябланица, Тетевен и 7 села, Сливен с градовете Шивачево, Котел и 13  села, и Благоевград с 17 села. Тези области изпитват съществени компликации заради понижен дебит на водоизточниците, засушаването и остарялата инфраструктура.

Министър Коритарова-Касабова означи, че една от главните аргументи за въвеждането на воден  режим е забележителното понижаване на дебита на водоизточниците. Водният баланс е нарушен, защото естествените условия, като засушаването, не разрешават съответно възобновяване на водните ресурси. В доста случаи това се съчетава с нараснало ползване на вода през летните месеци, както и с огромни загуби на вода в остарялата водопроводна мрежа. Комбинацията от тези фактори води до обстановки, в които водните запаси не са задоволителни, с цел да задоволят потребностите на популацията, и се постанова въвеждането на воден режим.

Мерки за справяне с казуса

Към момента най-бързият вероятен източник за вложения във ВиК инфраструктура е Инвестиционната  стратегия за общински планове, залегнала в Приложение 3 към Закона за държавния бюджет за 2024 година Досега по Програмата има подадени 446 плана за вложения в ремонт и рационализация на ВиК мрежите на общините, като средствата са почти 1,2 милиарда лева.  по Програмата. Над половин милиард лв. са отпуснати досега за общински планове за строителство, ремонт и рационализация на ВиК мрежите в 150 общини.

Необходими са големи вложения във ВиК мрежата на страната. Но тук би трябвало да приказваме
 не единствено за довеждащата инфраструктура, а и за създаване на язовири и съвременни напорни системи. За страдание през последните над 30 години има единствено два новоизградени язовира - „ Луда Яна “ и „ Пловдивци “.

Публична информация

Народният представител Иван Белчев предложи да бъде основана обществена информация под формата  на карта и лист за обитаемоте места, в които е въведен воден режим. Министър Коритарова-Касабова уточни, че Министерство на регионалното развитие създава Единна осведомителна система за ВиК услугите, която ще включва и модул за поръчка и извеждане на такива информации. Това ще даде възможност  на жителите и локалните управляващи да наблюдават положението на водоснабдяването и подхванатите ограничения в действително време.

Спиране или отчасти подаване на вода за повече от 8 часа от ВиК оператора, в това число и на въвеждане на режим на водоподаване се реализира след авансово известяван посредством средствата за всеобщо осведомление, взаимно в съгласие с общината или кметството минимум 24 часа авансово. Режим на водоподаване за обещано обитаемо място се  вкарва със заповед на съответния кмет, като в нея се дефинира и срокът за възобновяване на водоподаването. Начинът на уведомяване на жителите за въвеждане на режима е в пълномощията на кмета.

При пресъхване или мощно понижаване на дебита на водоизточниците, ВиК операторът уведомява  териториалните органи на изпълнителната власт и предлага да се подхващат дейности за въвеждане на режим на водоползване и/или предели на водопотребление, и/или ограничавания за потребление на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи, миене на улици,  на моторни транспортни средства и други

Министър Коритарова-Касабова увери, че всички дейности на Министерство на регионалното развитие са ориентирани към балансирано  систематизиране на наличните водни запаси и обезпечаване на стабилно водоснабдяване за всички обитаеми места. Тя акцентира, че проблемите с водоснабдяването са комплицирани и изискват както краткосрочни, по този начин и дълготрайни решения, в това число възстановяване на инфраструктурата,  въвеждане на нови технологии и по-добро ръководство на водните запаси. Министерство на регионалното развитие продължава да работи интензивно за решаването на тези проблеми в тясно съдействие с Министерството на околната среда и водите и локалните управляващи.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР