Министърът на околната среда и водите обсъди с посланика на

...
Министърът на околната среда и водите обсъди с посланика на
Коментари Харесай

България и Франция засилват сътрудничеството в екологията и енергетиката

Министърът на околната среда и водите разиска с посланика на Френската република в България Н. Пр. Мари Дюмулен настоящи тематики за опазването на околната среда.

Една от значимите тематики, сложени за диалог от френската страна, беше вносът на акумулатори и слънчеви панели. Министър Попов показа виждане, че това е общ европейски въпрос. Той изясни, че се обмисля опция да бъдат понижени таксите за фирмите, които работят в този бранш, като сега не престават полемики по тематиката с разнообразни браншови организации и има разнообразни отзиви по въпроса. Все още не е взето решение, само че министърът изрази позицията си да се откри работещо позволение по този въпрос.

Посланик Мари Дюмулен съобщи, че има упоритостта да работи с нашата страна по планове в разнообразни области, които са част от дневния ред на европейската политика. Една от тези области е енергетиката - ядрена, слънчева и водноелектрическа сила. Тя посочи също, че френската страна е мощно ангажирана с тематиката за отбраната на моретата и океаните и опазването на морското биологично многообразие. Посланик Дюмулен сложи въпроса за две значими за Франция начинания, свързани океаните - Споразумението към Конвенцията по морско право за опазване и стабилно потребление на морското биологично многообразие в зоните оттатък националната пълномощия (Споразумение BBNJ) и междуправителствения център за наблюдаване на океаните " Меркатор ". 

В отговор министър удостовери упоритостта на страната за скорошно одобрение на Споразумението BBNJ. Той изясни, че пакетът  от документи е квалифициран и се чака да се прегледа от Министерския съвет. Министърът сподели, че Министерство на околната среда и водите има партньорска роля към водещата институция по " Меркатор “ - Министерството на образованието и науката, и удостовери значимостта на развиването на науките за моретата и океаните, както и на сходен център за наблюдаване на океаните.

По отношение на силата от ВЕИ министър Попов посочи, че е значимо да има разгръщане на вятърната и слънчевата сила в страната. Продължава работата в посока на декарбонизацията на промишлеността посредством вложения и нововъведения за понижаване на въглеродните излъчвания, в това число и посредством нови технологии, енергийна успеваемост и преход към чиста сила. Посланикът на Франция акцентира, че с цел да се реализира декарбонизация и енергийна успеваемост, е належащо да се реализира баланс сред нуклеарната, слънчевата и водноелектрическата сила.  

По отношение на европейската скица за търговия с излъчвания (ETS) госпожа Дюмулен съобщи, че за справяне с актуалната рецесия е значимо да се работи по дълготрайна тактика за понижаване на излъчванията, като се резервира актуалният тип на ETS. Министър Попов означи, че принадлежности като ETS не би трябвало да се преглеждат като регулаторна тежест, а като мощен мотор за софтуерна рационализация и икономическа сигурност. Схемата е забележителен източник на доходи за всяка страна членка, които имат капацитета да задействат спомагателни вложения в декарбонизацията и модернизацията на европейската промишленост. България интензивно търси най-ефективните механизми в границите на европейската рамка, с цел да поддържа индустриалната декарбонизация и развиването на чисти технологии. 

Механизмът за промяна на въглеродните излъчвания на границите (CBAM) също беше измежду акцентите в диалога. Министър Попов осведоми, че CBAМ може да извърши ролята си на отбрана за въглеродно интензивните производства против риска от нелоялно изместване към страни с по-слаби екологични стандарти, само че е значимо българската страна да следи от близко приложението му. Провеждат се срещи с представители на промишлеността и държавните институции, които имат отношение по тематиката, с цел да се вземат поради другите гледни точки при правенето на национална позиция. 

В края на срещата двете страни показаха подготвеност за задълбочаване на съдействието в тези посоки и разискване на опциите за това.
Източник: focus-news.net


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР